Delegation of the European Union to El Salvador and to the Central American Integration System (SICA)

Заява Високого представника ЄС від імені Європейського Союзу щодо незаконної анексії Криму та міста Севастополь

Brussels, 25/02/2021 - 12:08, UNIQUE ID: 210225_25
Statements on behalf of the EU

Сім років від насильницької та незаконної анексії Автономної Республіки Крим та міста Севастополь Російською Федерацією, Європейський Союз непохитно відстоює суверенітет та територіальну цілісність України в межах її кордонів, визнаних міжнародною спільнотою.

 

Європейський Союз знову повторює, що не визнає і продовжує засуджувати це порушення міжнародного права. Таке порушення залишається прямим викликом міжнародній безпеці, має серйозні наслідки для міжнародного правопорядку, який захищає територіальну цілісність, єдність та суверенітет усіх держав.

 

Європейський Союз залишається налаштованим на повне впровадженні своєї політики невизнання, зокрема шляхом застосування обмежувальних заходів та співпраці в рамках міжнародних майданчиків. Європейський Союз ще раз закликає держави-члени ООН розглянути подібні заходи щодо невизнання у відповідності до Резолюції Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року. Європейський Союз не визнає і не визнаватиме проведення Російською Федерацією виборів на території Кримського півострова.

 

Посилена мілітаризація Кримського півострова Російською Федерацією, включно із проведенням численних військових навчань і будівництвом військових кораблів, продовжує негативно впливати на безпекову ситуацію в Чорноморському регіоні. Порушуючи міжнародне гуманітарне право, Росія нав’язала громадянство та здійснює призов жителів Криму до лав її збройних сил. Згідно з Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 75/29 від 7 грудня 2020 року, Європейський Союз нагадує про негативний вплив незаконної анексії на стабільність регіону, що підтверджується необґрунтованим використанням Росією військової сили проти України 25 листопада 2018 року. Більше того, Російська Федерація повинна припинити змінювати демографічний склад півострова, шляхом переселення власного населення на окуповану територію.

 

Європейський Союз засуджує будівництво Керченського мосту і відкриття ділянки залізничного сполучення без згоди України. Ці дії є подальшими спробами насильницької інтеграції анексованого півострова до Росії, та подальшим порушенням суверенітету та територіальної цілісності України. ЄС очікує, що Росія забезпечить безперешкодний і вільний прохід усіх суден через Керченську протоку до Азовського моря в обох напрямках у відповідності до міжнародного права. Незаконні обмеження на такий прохід тривають і досі, а також мають негативний вплив на економічний стан українських портів в Азовському морі та всього регіону в цілому.

 

Після незаконної анексії Російською Федерацією, ситуація у сфері прав людини в Криму суттєво погіршилася. Беручи до уваги історичне рішення Європейського суду з прав людини від 14 січня 2021 року, Європейський Союз закликає Росію до повного дотримання міжнародного гуманітарного права, міжнародних стандартів прав людини та відповідних резолюцій Генеральної Асамблеї ООН, включаючи Резолюцію 75/192 від 16 грудня 2020 року. Жителі півострова зазнають систематичних обмежень їхніх основоположних свобод, таких як свобода волевиявлення, свобода віросповідання, свобода участі в об'єднаннях, а також право на мирні зібрання. Журналісти, правозахисники та судові адвокати зіштовхуються із залякуванням та втручанням у свою діяльність. Кримські татари піддаються неприйнятним переслідуванням, утискам та зазнають грубих порушень своїх прав. Повинна бути забезпечена можливість кримським татарам, українцям та іншим етнічним та релігійним групам на півострові підтримувати та розвивати свою культуру, освіту, ідентичність, традиції культурної спадщини, що наразі перебуває під загрозою через незаконну анексію. Повинна припинитися діяльність, спрямована на руйнування культурної спадщини півострова, зокрема археологічних скарбів, витворів мистецтва, музеїв чи історичних пам’яток.

 

Згідно з Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 75/192 від 16 грудня 2020 року, вкрай важливим є надання регіональним та міжнародним механізмам моніторингу прав людини, а також неурядовим правозахисним організаціям безперешкодного доступу до Криму та Севастополя. Слід ретельно розслідувати усі нерозкриті випадки порушень прав людини та зловживань, такі як насильницькі зникнення, катування, вбивства, насильство, політично мотивовані переслідування, дискримінація і приниження. Слід негайно звільнити усіх затриманих на Кримському півострові та ув’язнених з порушенням міжнародного права, включаючи Еміра-Усеїна Куку і 5 інших звинувачуваних, засуджених за тією ж справою, Олега Приходька, а також нещодавно ув’язнених Енвера Омерова, Різу Омерова та Айдера Джаппарова. Слід скасувати заборону на діяльність Меджлісу, органу самоврядування кримських татар. Також Росія має вжити заходів щодо покращення екологічної ситуації, яка суттєво погіршилася на півострові після незаконної анексії.

 

ЄС вітає дипломатичні зусилля, спрямовані на відновлення суверенітету та територіальної цілісності України в межах її кордонів, визнаних міжнародною спільнотою, і розгляне конкретні ідеї України в цьому напрямку у відповідності до запровадженої політики невизнання. 

 

Цю заяву зроблено до 7-ої річниці незаконної анексії Криму та міста Севастополя Російською Федерацією, яка відзначається в Україні 26 лютого 2021 року.

 

 

 

Автор