Delegation of the European Union to El Salvador and to the Central American Integration System (SICA)

اعلامیه فدریکا موگرینی، نماینده عالی در امور خارجی و سیاست امنیتی، از طرف اتحادیه اروپا به مناسبت روز جهانی عدالت کیفری، ۱۷ ژوئیه ۲۰۱۷ (۲۶ تیر ۱۳۹۶)

Bruxelles, 16/07/2017 - 12:39, UNIQUE ID: 170716_1
Statements on behalf of the EU

اعلامیه فدریکا موگرینی، نماینده عالی در امور خارجی و سیاست امنیتی، از طرف اتحادیه اروپا به مناسبت روز جهانی عدالت کیفری، ۱۷ ژوئیه ۲۰۱۷ (۲۶ تیر ۱۳۹۶)

هفدهم ژوئیه سالگرد تصویب اساسنامه رم، سند تأسیس دیوان کیفری بین‌المللی، در سال ۱۹۹۸ میلادی است. در این روز، پیشرفت‌ها و دستاوردهای نهادهای بین‌المللی نظام عدالت کیفری را گرامی می‌داریم و به خودمان یادآور می‌شویم که باید همچنان به همکاری با یکدیگر در هر دو سطح ملی و بین‌المللی ادامه دهیم تا مطمئن شویم مرتکبان سنگین‌ترین جرایم مجازات و در برابر اعمالشان بازخواست می‌شوند.

به همین مناسب، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن بار دیگر بر حمایت کاملشان از دیوان کیفری بین‌المللی و لزوم تقویت نظام بین‌المللی عدالت کیفری تأکید می‌کنند؛ نظامی که باید به پیشگیری از ارتکاب جرایم، مبارزه با معافیت کیفری و تضمین حمایت از حقوق قربانیان متعهد باشد.

عدالت یکی از عناصر محوری لازم برای دستیابی به آشتی و صلح پایدار است. بی‌عدالتی باعث می‌شود شنیع‌ترین جرایم بدون مجازات بمانند، قربانیان از حق جبران خسارت محروم باشند و صلح نیز همچنان هدفی واهی باقی بماند؛ چرا که معافیت کیفری نفرت را گسترش می‌دهد و از این طریق، به بروز رفتارهای انتقام‌جویانه و شکل‌گیری درد و رنج بیشتر می‌انجامد.

اتحادیه اروپا یکی از حامیان اصلی اصلاحات بخش قضایی در سراسر جهان است و در همین راستا، به تقویت نظام اجرای قانون و نهادهای قضایی، ترویج نظام قضایی مستقل و بی‌طرف و کمک به دسترسی همگانی به عدالت می‌پردازد. از سال ۲۰۰۰ میلادی، اتحادیه اروپا ۳۷ میلیون یورو کمک مالی مستقیم در اختیار دیوان بین‌المللی عدالت کیفری قرار داده است.

اتحادیه اروپا از ابتکار عمل‌های قضایی موقت و مکانیسم‌های عدالت بین‌المللی ویژه کشورهای خاص نیز حمایت می‌کند. در مورد سوریه، اتحادیه اروپا به تازگی مبلغی معادل ۵/۱ میلیون یورو کمک مالی را به اجرای مکانیسم بین‌المللی، بی‌طرف و مستقل برای کمک به تحقیقات و دادرسی‌ها علیه مسئولان جنایات بین‌المللی در سوریه اختصاص داده است. این اتحادیه جامعه بین‌المللی را به کمک به اجرای این مکانیسم، از جمله از طریق ارائه کمک‌های مالی مناسب، دعوت می‌کند تا از آغاز به کار این برنامه در سریع‌ترین زمان ممکن اطمینان حاصل شود و این مکانیسم نیز بتواند هم‌راستا با اصول جهان‌شمولی و بالاترین سطح حرفه‌ای‌گرایی به تعهدش عمل کند.

اتحادیه اروپا، با تکیه بر حقوق بین‌الملل، حقوق بشر و نهادهای بین‌المللی قدرتمند، به حمایت کامل از حاکمیت جهانی چندجانبه ادامه می‌دهد. در همین راستا، این اتحادیه، همچنان به پیشبرد مبارزه علیه معافیت کیفری و حمایت از تصویب جهانی اساسنامه رم متعهد باقی خواهد ماند.

بخش‌های سردبیری: