The European Union Delegation to Egypt

Dışişleri Konsey Toplantısına varışında Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Federica Mogherini tarafından Cemal Kaşıkçı hakkında yapılan açıklama

15/10/2018 - 00:00
News stories

“The EU expects full investigations from the authorities of Saudi Arabia, full cooperation with the Turkish authorities in line with what also our main partners and allies have expressed”

Soru: Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı davasını görüşecek misiniz?

Cevap: Bir hafta önce Lizbon'dan görüş bildirme imkanı bulduğum son gelişmelere şüphesiz değineceğim. Avrupa Birliği Suudi Arabistanlı yetkililerinden soruşturmaları eksiksiz biçimde yürütmelerini, başlıca ortaklarımız ve müttefiklerimizin başta Washington olmak üzere başka yerlerde de dile getirdikleri hususlar doğrultusunda Türk yetkililerle de tam işbirliği yapmalarını beklemektedir. Gelişen olayların şeffaf biçimde tamamen açıklığa kavuşturulasını umuyoruz. Ve evet toplantımızın başında Bakanlarla bu hususu kesinlikle görüşeceğim.  

Soru: Suudi Arabistan'a yönelik ortak bir Avrupa Birliği tepkisi olacak mı?

Cevap: Belirttiğim gibi, şimdilik olayın açıklığa kavuşturulması için tam şeffaflık, açıklık ve işbirliği beklediğimizi ifade ettiğimde zannediyorum herkesin porsiyonunu ifade etmiş bulundum, daha sonrasını birlikte göreceğiz.  

Editorial Sections: