Delegation of the European Union to Colombia

הנציבות מציגה אסטרטגיה ראשונה מסוגה של האיחוד האירופי בנושא המאבק באנטישמיות וטיפוח חיים יהודיים

שטרסבורג – 5 באוקטובר 2021, 06/10/2021 - 08:40, UNIQUE ID: 211006_5
Press releases

הנציבות האירופית

הודעה לעיתונות

 

הנציבות מציגה אסטרטגיה ראשונה מסוגה של האיחוד האירופי בנושא המאבק באנטישמיות וטיפוח חיים יהודיים

הנציבות האירופית מציגה היום אסטרטגיה ראשונה מסוגה של האיחוד האירופי בנושא המאבק באנטישמיות וטיפוח חיים יהודיים. כאשר האנטישמיות נמצאת באופן מעורר דאגה בסימן עלייה באירופה ומחוצה לה, נקבעה באסטרטגיה סדרת צעדים הנשענים על שלושה יסודות: למנוע גילויי אנטישמיות מכל סוג וצורה; להגן על חיים יהודיים ולטפח אותם; ולקדם מחקר, חינוך ואת זכר השואה. באסטרטגיה מוצעים צעדים שיגבירו שיתוף פעולה עם חברות מקוונות במטרה לרסן את גילויי האנטישמיות במדיה המקוונת, להגן טוב יותר על מקומות ציבוריים ועל אתרי פולחן דתי, להקים מרכז חקר אירופי בנושא אנטישמיות עכשווית, וליצור רשת של אתרים שבהם התרחשה השואה. צעדים אלה יתוגברו על ידי האיחוד האירופי במאמציו הבינלאומיים להוביל את המאבק העולמי באנטישמיות.

נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, אמרה: "אנו מחויבים כיום לטפח חיים יהודיים באירופה על גוניהם השונים. אנו רוצים לראות את החיים היהודיים משגשגים שוב בלב הקהילות שלנו. כך צריך להיות. האסטרטגיה שאנו מציגים היום היא שינוי מגמה באופן המענה שאנו נותנים בנושא האנטישמיותאירופה יכולה רק לשגשג כאשר הקהילות היהודיות שלה מרגישות בטוחות ומשגשגות.

סגן נשיאת הנציבות האירופית לקידום דרך החיים האירופית שלנו, מרגריטיס סקינאס, הוסיף: האנטישמיות אינה עולה בקנה אחד עם ערכיו של האיחוד האירופי ולא עם דרך החיים האירופית שלנו. אסטרטגיה זו ראשונה מסוגה היא מחויבותנו להיאבק בה על כל גילוייה ולהבטיח עתיד לחיים יהודיים באירופה ומחוצה לה. אנו חייבים זאת לכל אותם אנשים שנכחדו בשואה, אנו חייבים זאת לשורדים, ואנו חייבים זאת לדורות הבאים".

צועדים קדימה לעבר איחוד אירופי חף מאנטישמיות

באסטרטגיה זו נקבעו צעדים המתמקדים בנקודות הבאות: (1) מניעת אנטישמיות מכל סוג וצורה ומאבק בה; (2) הגנה על חיים יהודיים באיחוד האירופי וטיפוחם; ו-(3) חינוך, מחקר, וזכר השואה. צעדים אלה ילוו על ידי האיחוד האירופי במאמציו הבינלאומיים לטפל באנטישמיות בכל העולם.

להלן כמה מהצעדים העיקריים שכוללת האסטרטגיה:

  • מניעת אנטישמיות מכל צורה וסוג ומאבק בה: תשעה מתוך עשרה יהודים סבורים שהאנטישמיות התגברה בארצם, כאשר 85% מתוכם סבורים שזוהי בעיה חמורה. כדי לטפל בבעיה, תעביר הנציבות את כספי האיחוד האירופי ותתמוך במדינות החברות בו בכינונן וביישומן של אסטרטגיות לאומיות. הנציבות תתמוך ביצירת רשת כלל אירופאית של מתייגים מהימנים ושל ארגונים יהודיים על מנת להסיר דברי שטנה בלתי חוקיים במרחב המקוון. כמו כן תתמוך הנציבות בפיתוח נרטיבים היוצאים נגד תוכן אנטישמי ברשתות החברתיות. הנציבות תשתף פעולה עם ענפי תעשייה שונים ועם חברות IT כדי למנוע את הצגתם ואת מכירתם ברשת של סמלים, פרטי ממורביליה וספרות הקשורים לנאצים.
  • הגנה על חיים יהודיים באיחוד האירופי וטיפוחם: 38% מהיהודים שקלו להגר, מכיוון שאינם מרגישים בטוחים כיהודים באיחוד האירופי. כדי להבטיח שיהודים ירגישו בטוחים ושיוכלו להשתתף בחיים האירופיים, תקצה הנציבות כספים של האיחוד האירופי כדי להגן בצורה טובה יותר על המרחב הציבורי ועל אתרי פולחן דתי. הקריאה הבאה למתן הצעות תתפרסם בשנת 2022, ולשם כך יעמדו לרשותן 24 מיליון אירו. אנו מעודדים את המדינות החברות באיחוד האירופי להיעזר בתמיכת היורופול בכל הנוגע למאבק בפעילויות טרור ברשתות ובשטח. כדי לטפח חיים יהודיים, הנציבות תנקוט צעדים להגנה על המורשת היהודית ולהעלאת המודעות לחיים יהודיים, תרבות יהודית ומסורות יהודיות.
  • חינוך, מחקר וזכר השואה: נכון להיום, אחד מכל 20 אירופאים מעולם לא שמעו על השואה. כדי לשמר את הזיכרון חי, תתמוך הנציבות ביצירת רשת של מקומות שבהם התרחשה השואה, אך יהיו אלה מקומות שאינם תמיד מוכרים, לדוגמה, מקומות מסתור או גיאיות הריגה. הנציבות גם תתמוך ברשת חדשה של שגרירים אירופיים צעירים לטובת קידום זכר השואה. בעזרת המימון של האיחוד האירופי, תתמוך הנציבות ביצירת מרכז חקר אירופי בנושא אנטישמיות עכשווית וחיים יהודיים, בשיתוף פעולה עם מדינות החברות באיחוד האירופי ועם קהילת המחקר. כדי לשפוך אור על המורשת היהודית, תזמן הנציבות ערים שיגישו את מועמדותן לקבלת התואר בירת התרבות האירופית, כדי להציג את ההיסטוריה של המיעוטים שלהן, לרבות ההיסטוריה של הקהילה היהודית.

 

האיחוד האירופי יעשה שימוש בכלים העומדים לרשותו כדי לקרוא למדינות שותפות להיאבק באנטישמיות בסביבת האיחוד האירופי ומחוצה לו, לרבות דרך שיתוף פעולה עם הארגונים הבינלאומיים. הוא יבטיח שהכספים שמחוץ לאיחוד האירופי לא יוקצו לפעילויות המסיתות לשנאה ולאלימות, לרבות נגד יהודים. האיחוד האירופי יחזק את שיתוף הפעולה בינו לבין ישראל במאבק נגד אנטישמיות ויקדם את החייאת המורשת היהודית בכל העולם.

השלבים הבאים

האסטרטגיה תיושם לאורך השנים 2021-2030. הנציבות מזמינה את הפרלמנט האירופי ואת המועצה האירופית לתמוך ביישום האסטרטגיה, ותפרסם דוחות יישום מקיפים בשנים 2024 ו-2029. מדינות החברות באיחוד האירופי כבר התחייבו למנוע כל סוג וצורה של גילויי אנטישמיות ולהיאבק בה באמצעות אסטרטגיות לאומיות חדשות או באמצעות צעדים במסגרת אסטרטגיות לאומיות קיימות ו/או תוכניות פעולה למניעת גזענות, שנאת זרים, הקצנה וקיצוניות אלימה. אסטרטגיות לאומיות יש לאמץ עד סוף שנת 2022, ואלה ייבחנו על ידי הנציבות האירופית עד סוף שנת 2023.

רקע

אסטרטגיה זו היא מחויבותו של האיחוד האירופי כלפי עתיד החיים היהודיים באירופה ומחוצה לה. היא מסמלת את מעורבותה הפוליטית של הנציבות האירופית למען איחוד אירופי חף מאנטישמיות ומכל גילוי של אפליה, למען חברה פתוחה, מכילה ושוויונית באיחוד האירופי.

לאחר הקולוקוויום בנושא זכויות יסוד בהקשר של אנטישמיות ושנאת מוסלמים, שהתכנס בשנת 2015, מינתה הנציבות מתאם ראשון מסוגו למען המאבק באנטישמיות וטיפוח חיים יהודיים. ביוני 2017, אימץ הפרלמנט האירופי החלטה על מאבק באנטישמיות. בדצמבר 2018, אימצה המועצה הודעה על המאבק באנטישמיות. בדצמבר 2019 הפך המאבק באנטישמיות למרכיב בתוכנית הפעולה של סגן נשיאת הנציבות האירופית למען טיפוח דרך החיים האירופית שלנו, ובכך סימן את כוונתו לשים בראש סדר העדיפויות את הטיפול במאבק זה. בדצמבר 2020, אימצה המועצה הודעה נוספת ששמה לה למטרה מרכזית להפוך את המאבק באנטישמיות לנושא המקובל פה אחד בכל תחומי המדיניות.

רבים מתחומי המדיניות הקשורים למאבק באנטישמיות הם תחומי אחריות לאומיים בעיקרם. יחד עם זאת, האיחוד האירופי ממלא תפקיד חשוב במתן הנחיות על המדיניות, בתיאום פעולות על ידי מדינות החברות באיחוד האירופי, בניטור היישום וההתקדמות, במתן תמיכה באמצעות כספי האיחוד האירופי, ובטיפוח חילופי דרכי פעולה הולמות בין המדינות החברות באיחוד. לשם כך, תהפוך הנציבות האירופית את קבוצת העבודה שהוקמה לצורך המאבק באנטישמיות, למבנה קבוע שיפגיש יחד בין המדינות החברות באיחוד האירופי לבין הקהילות היהודיות.

 

PDF icon eu_strategy_on_combating_antisemitism_and_fostering_jewish_life_-_hebrew.pdf

לקבלת מידע נוסף

האסטרטגיה של האיחוד האירופי בנושא המאבק באנטישמיות וטיפוח חיים יהודיים

דף מידע על האסטרטגיה של האיחוד האירופי בנושא המאבק באנטישמיות וטיפוח חיים יהודיים

שאלות ותשובות

אתר אינטרנט בנושא המאבק באנטישמיות

מתאם המאבק באנטישמיות וטיפוח חיים יהודיים

Languages:
רובריקות: