Godišnji izvještaj EU o ljudskim pravima i demokratiji u svijetu za 2024. godinu

„Tokom 2024. godine svjedočili smo izuzetno izraženom neprijateljstvu prema demokratiji – od sveprisutnih dezinformacija i manipulacije informacijama od strane stranih aktera, preko gušenja slobode medija i ućutkivanja boraca za ljudska prava, do snažnog protivljenja rodnoj ravnopravnosti i raznolikosti – čime su poništene godine napretka u brojnim državama širom svijeta. Danas tek 29% svjetskog stanovništva živi u liberalnim demokratijama. U središtu svih ovih izazova nalazi se pitanje mira. Mir ne znači samo izostanak oružanih sukoba, već podrazumijeva i aktivan rad na unapređenju pravde, zaštitu najranjivijih, puno ostvarenje ljudskih prava i iskrenu predanost dijalogu i pomirenju.“ – Visoka predstavnica, Kaja Kallas
Objavljivanje godišnjeg izvještaja EU o ljudskim pravima odvija se u kontekstu višestrukih i uzastopnih kriza, uključujući rat na tlu Evrope i obnovljene sukobe u brojnim drugim dijelovima svijeta. Ovi događaji jasno ukazuju na snažnu povezanost između mira, ljudskih prava i demokratije. Klimatske promjene, digitalna transformacija i sve veće nejednakosti dodatno produbljuju rastuće izazove u oblasti ljudskih prava širom svijeta.
Evropska unija nastavlja da igra ključnu ulogu u suzbijanju kršenja i zloupotreba ljudskih prava, sprečavanju nazadovanja demokratije i suočavanju s novonastalim izazovima u sve digitalizovanijem svijetu. Ovaj izvještaj naglašava proaktivne mjere EU u odgovoru na ove goruće probleme, njenu odlučnu posvećenost principima pravde i odgovornosti, kao i trajno zalaganje za univerzalna ljudska prava i međunarodni poredak utemeljen na pravilima i multilateralnoj saradnji.
Izvještaj slijedi strukturu Akcionog plana EU za ljudska prava i demokratiju, s naglaskom na djelovanje EU u zaštiti i osnaživanju pojedinaca, izgradnji otpornih, inkluzivnih i demokratskih društava, promovisanju globalnog sistema ljudskih prava i demokratije, suočavanju s izazovima i korištenju novih prilika, te ostvarivanju konkretnih i mjerljivih rezultata kroz saradnju s našim partnerima.
Evropska unija nastavlja pružati podršku jačanju inkluzivnih, reprezentativnih i odgovornih institucija, te promoviše kolaborativni pristup demokratiji kroz inicijativu Tim Evropa za demokratiju. Borba protiv dezinformacija i stranog uplitanja ostaje u vrhu prioriteta, između ostalog kroz inicijative kao što je EU protiv dezinformacija. U protekloj godini, Evropska fondacija za demokratiju nastavila je da promoviše demokratske vrijednosti i sarađuje s nezavisnim medijima i organizacijama civilnog društva u složenim okolnostima, uključujući situacije u Bjelorusiji i Ukrajini. EU je nastavila pružati podršku i osnaživati pojedince koji se nalaze na prvoj liniji borbe za ljudska prava.
Uprkos izazovnim globalnim prilikama, EU ostaje nepokolebljiva u nastojanju da produbi međunarodnu saradnju i ojača mehanizme ranog upozoravanja i prevencije. Napori usmjereni na obezbjeđivanje odgovornosti za kršenja i zloupotrebe ljudskih prava i dalje predstavljaju ključni prioritet. U saradnji sa svojim partnerima, EU je odlučna da zaštiti multilateralni sistem zaštite ljudskih prava i osigura centralnu ulogu ljudskih prava i demokratije u podsticanju mira, bezbjednosti i održivog razvoja.