Evropski standardi u veterinarstvu: EU podržala razvoj veterinarskog sektora u BiH s 3 miliona eura

Veterinarski sektor čini okosnicu poljoprivrede, sigurnosti hrane i zdravlja ljudi. Da bi Bosna i Hercegovina mogla izvoziti što više proizvoda životinjskog porijekla prvenstveno na tržište Evropske unije, te otvoriti nova tržišta, neophodno je da ima moderan i efikasan sistem kontrole zdravlja životinja, u skladu sa propisanim zahtjevima i standardima Evropske unije.

Upravo tome je doprinio twinning projekat podrške veterinarskom sektoru u BiH, koji je Evropska unija finansirala s 3 miliona eura. U protekle četiri i po godine, eksperti iz Austrije, Francuske i Hrvatske radili su sa kolegama iz BiH na unapređenju zakonodavnog okvira iz oblasti veterinarstva i njegovog usklađivanja sa pravnom stečevinom Evropske unije, te proveli niz obuka, seminara, praktičnih prikaza i simulacija brojnih procedura iz ove oblasti. 

Završetak projekta obilježen je danas u Sarajevu, na konferenciji koja je okupila ključne aktere u ovoj oblasti, na kojoj su prezentirani glavni rezultati projekta. Šefica operativnog odjela za ekonomski razvoj, prirodne resurse i infrastrukturu u Delegaciji Evropske unije u BiH Antonella Di Sandri, istakla je da je projekat korak ka unapređenju zdravlja i dobrobiti životinja, samim time, i očuvanja zdravlja ljudi, te jačanju ekonomskog potencijala zemlje. 

Izuzetno mi je zadovoljstvo što su naši stručnjaci imali priliku raditi rame uz rame sa kolegama iz Bosne i Hercegovine, dijeleći iskustvo i znanje koje će značajno unaprijediti veterinarski sektor. Ovaj projekat nije samo korak ka usklađivanju sa evropskim pravilima i standardima, već i ulaganje u budućnost zemlje, razvoj poljoprivrede, sigurnost hrane i zdravlje ljudi. Ovo partnerstvo pokazuje da zajedničkim radom, možemo ostvariti konkretne i održive rezultate. EU nastavlja podržavati Bosnu i Hercegovinu na njenom putu ka članstvu u EU, uz primjenu evropskih standarda koji donose konkretnu korist njenim građanima širom zemlje“, rekla je Di Sandri.

Projekat je identifikovao slabosti u zakonodavnom okviru i omogućio veterinarskoj službi Bosne i Hercegovine da odgovori na rizike po zdravlje i dobrobit životinja, te unaprijedi upravljanje nusproizvodima životinjskog porijekla. Izrađeno je više od 50 nacrta zakonodavnih akata, među kojima su brojni pravilnici, operativne procedure i planovi hitnog djelovanja, koji su spremni na usvajanje i primjenu od strane nadležnih institucija.

Danas se nakon četiri godine i osam mjeseci završava jedan bitan projekat u Bosni Hercegovini koji je u potpunosti financirla Evropska unija. Koristim prigodu da zahvalim Evropskoj uniji na kontinuiranoj podršci. Veliko hvala i zemljama partnerima Austriji, Hrvatskoj i Francuskoj te svim ekspertima koji su doprinijeli svojim znanjem i stručnošću tijekom projekta. Twinning projekat imao je za cilj približavanja BiH zakonodavstva u oblasti veterinarstva zakonodavstvu EU. Projekat je razvijan kroz tri komponete zdravlje životinja, dobrobit životinja i nusproizvodi životinjskog projekta. Na kraju projekta mogu reći da smo s ovim projektom osigurali približavanje BiH Evropskoj uniji u sigurnosti hrane, zaštite zdravlja životinja i ljudi”, rekao je dr.vet.med Pavo Radić, zamjenik direktora Kancelarije/Ureda za veterinarstvo BiH.

Projekat su zajednički sprovele vodeće institucije iz tri zemlje članice EU, Austrijska agencija za zdravlje i sigurnost hrane (AGES), Ministarstvo poljoprivrede Francuske i Ministarstvo poljoprivrede Hrvatske, u bliskoj saradnji s Kancelarijom za veterinarstvo BiH i entitetskim tijelima, te službama Distrikta Brčko BiH. 

Osim izgradnje kapaciteta i zakonodavne osnove, projekat je kroz praktične obuke u terenskim uslovima ojačao svakodnevni rad veterinarskih inspektora i službenika u BiH. Uvođenje standardnih operativnih procedura i priprema planova kontrole bolesti životinja ključni su za efikasan odgovor na pojave zaraznih bolesti, poput afričke kuge svinja, bruceloze ili ptičje gripe.

Kroz ovaj projekat, veterinarski sektor BiH je stekao vrijedno znanje za usklađivanje sa zahtjevima i standardima EU, poboljšao vještine osoblja različitih službi i time povećao potencijal za bolju zaštitu zdravlja ljudi i životinja, kao i proizvoda životinjskog porijekla. Sada je odgovornost na domaćim institucijama da iskoriste ove rezultate i završe proces usklađivanja.