8. sastanak Pododbora EU-Bosna i Hercegovina za trgovinu, industriju, carine i oporezivanje

Zvaničnici iz Bosne i Hercegovine i Evropske unije sastali su se u Briselu 29. aprila 2025. godine na 8. sastanku Pododbora za trgovinu, industriju, carine i oporezivanje, u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (skr. SSP) između Evropske unije i Bosne i Hercegovine.
Sastanak je otvorila Heinke Veit, zamjenica šefa Jedinice, a kopredsjedavala je Katarzyna Sobieraj, službenica za ekonomsku i trgovinsku politiku za Bosnu i Hercegovinu pri Generalnoj direkciji za proširenje i istočno susjedstvo. U ime Bosne i Hercegovine, sastanak je, uz kopredsjedavanje, otvorila gđa. Brankica Pandurević, pomoćnica ministra pri Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Tokom sastanka, strane su razgovarale o dešavanjima u gore navedenim oblastima i razmijenile detaljne trgovinske statistike. Komisija je naglasila da će produbljivanje reformi vezanih za EU u svim sektorima o kojima se raspravlja pomoći Bosni i Hercegovini da napreduje u regionalnoj ekonomskoj saradnji, integriše se u jedinstveno EU tržište i ubrza socioekonomsku konvergenciju sa EU. Navedeno će značajno ubrzati tempo procesa proširenja, potaknuti rast bh. ekonomije i generisati više radnih mjesta za građane. Komisija je ponovila da je funkcionalan dijalog o SSP-u ključan za postizanje ovog cilja.
Što se tiče trgovinskih pitanja, Komisija je istakla da EU ostaje vodeći trgovinski partner BiH s ukupnom bilateralnom trgovinom od preko 15,2 milijarde eura u 2024. godini i preko 64% ukupne robne razmjene sa BiH. EU je pozdravila činjenicu da je Bosna i Hercegovina riješila diskriminatornu praksu isključivanja određenih uvoznih lijekova s kantonalnih esencijalnih lista lijekova koji se mogu propisivati i izdavati na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja i pozvala da se to pitanje riješi i u posljednjem preostalom Unsko-sanskom kantonu. EU je ponovila svoj poziv BiH da uskladi zakonodavstvo o akcizama s pravnom stečevinom EU-a, posebno akcizama na pivo. EU je također pozvala Bosnu i Hercegovinu da prioritetno završi svoj pristup WTO-u i naglasila važnost Zajedničkog regionalnog tržišta kao alata za podsticanje ekonomskog rasta na Zapadnom Balkanu i kamena temeljca za integraciju s jedinstvenim EU tržištem, od čega bi BiH mogla imati koristi. Konačno, EU je pozvala Bosnu i Hercegovinu da što prije u potpunosti provede odluku o mobilnosti temeljem ličnih karata.
Što se tiče slobodnog kretanja roba, EU je upoznata sa pripremom nacrta cjelodržavne strategije za infrastrukturu kvaliteta i ohrabrila njenu što skoriju provedbu. EU je također ohrabrila BiH da nastavi usklađivanje s evropskim pravilima i praksama u području standardizacije, akreditacije, metrologije i nadzora nad tržištem.
U vezi s industrijskom politikom i malim i srednjim preduzećima, EU je naglasila potrebu za koordinacijom planiranja i provedbe politika u entitetima i Distriktu Brčko. EU je također predstavila dva instrumenta politika i to „Sporazum o čistoj industriji“ koji predstavlja plan Komisije za konkurentnost i dekarbonizaciju industrije, i Zakon o kritičnim sirovinama, koji utvrđuje jasne prioritete za osiguranje i održiv pristup kritičnim sirovinama za EU ekonomiju. EU uočava napredak u implementaciji sistema online registracije preduzeća i pozdravila angažman BiH u Programu jedinstvenog tržišta. EU je također ponovila važnost formulisanja i usvajanja cjelodržavne strategije razvoja malih i srednjih preduzeća.
Konačno, u vezi s oporezivanjem i carinama, EU i Bosna i Hercegovina su razmijenile mišljenja o smanjenju ukupnog poreskog opterećenja rada i napretku u vezi s direktnim oporezivanjem, dešavanjima u oblasti PDV-a, akcizama za male pivare, elektronskom potpisu i administrativnoj saradnji. EU je pozvala na jačanje administrativnih, IT i kadrovskih kapaciteta (posebno IT i analitičkog osoblja) Uprave za indirektno oporezivanje. EU je također pozvala na pristupanje BiH Konvenciji o zajedničkom tranzitu i naglasila potrebu za tijesnom saradnjom između BiH i Komisije u procesu pripreme. Po pitanju borbe protiv carinskih prevara, Komisija je zatražila ažurirane informacije o funkcionisanju mehanizma uzajamne administrativne pomoći u carinskim pitanjima i o napretku i namjerama za borbu protiv carinskih prevara, posebno u pogledu međuagencijske saradnje u zemlji i borbe protiv krijumčarenja duhana.