Зона вільної торгівлі між Україною та ЄС

В очікуванні завершення процесу вступу України до СОТ, 18 лютого 2008 року колишній Комісар ЄС з торгівлі Пітер Мендельсон і Президент України Віктор Ющенко розпочали переговори стосовно укладення Угоди про зону вільної торгівлі між ЄС та Україною (ЗВТ). Переговори були завершені 19 жовтня 2011 року, а остаточний текст Угоди було парафовано у 2012 році. Очікується, що Угода буде підписана у 2013 році та вступить в дію невдовзі після цього, хоча остаточне рішення залежатиме від стану двосторонніх відносин.

27 червня 2014 року у Брюсселі Угода про асоціацію між Україною та ЄС була підписана головами країн-членів ЄС та Президентом України Петром Порошенко. Тимчасове застосування Угоди розпочалося 1 листопада 2014 року, хоча повне тимчасове застосування Розділу ІV Угоди про асоціацію (що охоплює Поглиблену та всеосяжну зону вільної торгівлі) розпочалося 1січня 2016.  Тим часом, для того, щоб засвідчити свою підтримку українським експортерам, ЄС продовжило застосування автономних торгових преференцій (що набули чинності 23 квітня 2014) до кінця цього терміну.

Іншими словами, це означало, що ЄС вже розпочав знижувати або усувати митні тарифи на товари, що мають українське походження. Завдяки цьому українські експортери отримали кращий доступ до європейського ринку. Причиною тимчасового (а не повного) застосування є необхідність ратифікації Угоди про асоціацію та ЗВТ парламентами 28 країн-членів. Цей процес може бути досить довготривалим, адже кожна країна-член ЄС повинна дотримуватись внутрішніх юридичних процедур.

ПВЗВТ є ключовою частиною Угоди про асоціацію між ЄС та Україною. ПВЗВТ є також частиною ширшої політики ЄС, спрямованої на встановлення стабільних і сприятливих сусідських стосунків шляхом зміцнення економічних зв'язків. ПВЗВТ покликана наблизити Україну до ЄС шляхом відкриття ринків для товарів та послуг, а також за допомогою усунення перепон для торгівлі, особливо беручи до уваги так звані питання, що виникають "поза кордонами" держав, як наприклад, бюрократія та невиправдані бар'єри, що спричиняються нею. Приведення української регуляторної системи у низці економічних галузей до вимог ЄС поступово відкриє для українських експортерів внутрішній ринок ЄС.

ПВЗВТ є найбільш амбіційною двосторонньою угодою, що ЄС коли-небудь укладав з торговельним партнером. Її імплементація відкриє внутрішні ринки ЄС та України шляхом усунення митних зборів і нетарифних торговельних бар’єрів, окреслить план модернізації двосторонніх торговельних та інвестиційних відносин, а також запропонує Україні таку модель економічного розвитку, що матиме позитивний прямий вплив на розвиток бізнесу і життя громадян України. Наприклад:

· Зниження тарифів призведе до посилення конкуренції, що у свою чергу дозволить знизити ціни для споживачів.

· У сфері послуг, ПВЗВТ призведе до лібералізації торгівлі і узгодження відповідних стандартів України та ЄС. В Україні, це матиме особливо позитивний вплив на роздрібну та оптову торгівлю, а також на сектор комунікацій.

· Вільний рух капіталу сприятиме економічному зростанню, надаючи легший доступ до фінансових ресурсів та дозволить ефективніше використовувати наявний капітал, з чого матиме велику користь не лише фінансовий сектор України, але також і бізнес.

· На сьогодні, однією з найважливіших проблем, з якою стикаються українські і європейські компанії є проблема відмінності технічних норм і стандартів, що ускладнює транскордонну торгівлю. ПВЗВТ передбачає узгодження українських та європейських стандартів для промислових товарів і сільськогосподарської продукції; а це означає, що кожен матиме змогу виробляти та продавати за єдиними правилами.

· Узгодження правил щодо державних закупівель, політики конкуренції і прав інтелектуальної власності буде також сприяти покращенню бізнес-середовища в Україні, що відбуватиметься шляхом усунення корупції та через відкриття нових можливостей для інвестицій і модернізацію економіки.

Більше інформації:Путівник щодо Поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі між ЄС та Україною pdf - 2 MB [2 MB] та Тристоронні переговори щодо ПВЗВТ між ЄС та Україною. Міфи та реальність pdf - 441 KB [441 KB] .

Back to Торговельні та економічні відносини