ЄС виділяє 500 млн. євро макрофінансової допомоги Україні (17/06/2014)

Сьогодні Європейська Комісія від імені ЄС виділила Україні 500 млн. євро – перший кредитний транш з нової програми макрофінансової допомоги для країни (MFA II).

Ці кошти було виділено після того, як Україна отримала 100 млн. євро, які було надано з попередньо погодженої програми макрофінансової допомоги (MFA I) 20 травня. Мета обох програм – підтримати Україну економічно і фінансово у складний період її розвитку.

«Європейський Союз надає надважливу допомогу зусиллям України у розв’язання її головних економічних проблем, – підкреслив Віце-президент Європейської Комісії з економічних і монетарних справ Оллі Рен. – Сьогоднішній транш є наступним конкретним виявом європейської солідарності з українським народом. Дуже важливо, щоб Україна скористалась даною можливістю здійснити реформи, які мають забезпечити бюджетну стабільність, стійке зростання та появу нових робочих місць».

Загальна підтримка України Євросоюзом у рамках макрофінансової допомоги складає 1,61 млрд. євро; після виділення сьогоднішнього траншу залишається ще 1,01 млрд. євро. Ця підтримка є частиною ширшого пакету допомоги Україні, про який Європейська Комісія оголосила 5 березня, а лідери ЄС підтримали під час саміту Євросоюзу, який відбувся наступного дня, 6 березня.

Макрофінансова допомога ЄС доповнить ресурси від Міжнародного валютного фонду (МВФ) та інших донорів у контексті стабілізації та програми реформ, започаткованої нещодавно українською владою. Також вона спрямована на зменшення короткострокового дефіциту платіжного балансу та вразливості фінансово-бюджетної сфери країни.

Окрім сьогоднішнього траншу, наступні платежі будуть залежними від впровадження конкретних заходів у рамках економічної політики. Про це йдеться у двох Меморандумах про розуміння, підписаних відповідно у 2013 та 2014 роках. Окрім того, що МВФ підтримує Україну у задоволенні її негайних зовнішніх фінансових потреб, Фонд також прагне надати підтримку економічним реформам, яких вимагає сам український народ. Залежність, пов’язана з цієї програмою, охоплює, зокрема, сфери управління державними фінансами і боротьбу проти корупції, торгівлю і оподаткування, енергетичний сектор (включаючи підвищені соціальні субсидії для найбільш вразливих домогосподарств) та реформи фінансового сектору.    

Контекст

Макрофінансова допомога – це винятковий інструмент реагування на кризи для сусідських країн-партнерів ЄС, які зіштовхнулися з відчутними проблемами платіжного балансу. Ця допомога є доповненням до підтримки, що надається МВФ. Кредити макрофінансової допомоги фінансуються за рахунок позикових коштів Євросоюзу на ринку цінних паперів. У такому випадку кошти позичаються на таких самих фінансових умовах, що існують у країнах-бенефіціарах.

Кошти для траншу у 500 млн. євро, який було виділено сьогодні, Європейська Комісія (від імені ЄС) залучила на фінансових ринках 10 червня.

Більше інформації:

Інформація щодо минулих операцій у рамках програми макрофінансової допомоги, включаючи річні звіти