EU:s höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik

NyheterRSS

  • 31/10/2014
    667 65744 1 _blank Statement by the Spokesperson on the expiration of the appropriate measures under Article 96 of the Cotonou Agreement concerning Zimbabwe Statement by the Spokesperson on the expiration of the appropriate measures under Article 96 of the Cotonou Agreement concerning Zimbabwe

    The European Union will on 1 November take a further step towards the normalisation of relations with Zimbabwe by allowing the appropriate measures under Article 96 of the Cotonou Agreement to expire.

    /statements/docs/2014/141031_01_en.pdf
    10/31/2014 14:20:00 10/31/2014 14:20:00 10/31/2014 14:20:00 nulldate 2014103114 090126248d0ac663 N 090126248d0ac663 /statements/docs/2014/141031_01_en.pdf 449956 pdf N /statements/docs/2014/141031_01_sv.pdf 2 /statements/docs/2014/141031_01_en.pdf /statements/docs/2014/141031_01_fr.pdf /statements/docs/2014/141031_01_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Statement by the Spokesperson on the expiration of the appropriate measures under Article 96 of the Cotonou Agreement concerning Zimbabwe pdf - 440 KB [440 KB] English (en) français (fr)
  • 30/10/2014
    665 65744 1 _blank Statement by the Spokesperson on ISIL atrocities in Iraq Statement by the Spokesperson on ISIL atrocities in Iraq /statements/docs/2014/141030_02_en.pdf 10/30/2014 22:55:00 10/30/2014 22:55:00 10/30/2014 22:55:00 nulldate 2014103022 090126248d082c6f N 090126248d082c6f /statements/docs/2014/141030_02_en.pdf 498778 pdf N /statements/docs/2014/141030_02_sv.pdf 2 /statements/docs/2014/141030_02_en.pdf /statements/docs/2014/141030_02_fr.pdf /statements/docs/2014/141030_02_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Statement by the Spokesperson on ISIL atrocities in Iraq pdf - 488 KB [488 KB] English (en) français (fr)
  • 30/10/2014
    Statement by the Spokesperson on the situation in Burkina Faso pdf

Fler nyheter

Hög representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik och vice ordförande för Europeiska kommissionen

I november 2009 utsågs Catherine Ashton till EU:s första utrikesrepresentant och till vice ordförande för EU-kommissionen.

Den nya tjänsten inrättades genom Lissabonfördraget och utrikesrepresentantens uppgift är att samordna EU:s gemensamma utrikes- och säkerhetspolitik, som tidigare varit åtskilda områden.

Till sin hjälp har Catherine Ashton Europeiska utrikestjänsten (EEAS), som bildades den 1 januari 2011 genom att man slog samman kommissionens och rådets utrikespolitiska avdelningar och samlade diplomater från EU-länderna.

I arbetsuppgifterna ingår att

  • sköta traditionell diplomati
  • samordna andra utrikespolitiska verktyg: utvecklingsstöd, handel, humanitärt bistånd och krishantering
  • skapa samförstånd mellan de 27 EU-länderna och deras respektive prioriteringar på månadsmötena med EU:s utrikesministrar som hon leder
  • delta när EU-ländernas ledare träffas i Europeiska rådet
  • företräda EU i internationella forum som FN
  • leda Europeiska försvarsbyrån och EU:s institut för säkerhetsstudier.

 

EU:s handelskommissionär

Innan Catherine Ashton blev utrikesrepresentant var hon EU:s handelskommissionär.

Hon ledde då förhandlingar om frihandelsavtalet med Korea, som undertecknades i oktober 2009, och löste flera handelstvister med viktiga handelspartner. Hon slog också ett slag för handel som ett sätt att främja utveckling runtom i världen och utvecklade EU:s ekonomiska förbindelser med länderna i Afrika, Västindien och Stillahavsområdet.

Catherine Ashton företrädde också EU i WTO-förhandlingarna i Doharundan och utvecklade starka bilaterala handels- och investeringsförbindelser.

Politisk karriär i Storbritannien

År 1999 utsåg Labourpartiet henne till medlem i överhuset på livstid som tack för hennes insatser på lokal nivå.

I juni 2001 utsågs hon till statssekreterare i utbildningsministeriet. År 2002 blev hon ansvarig för regeringens initiativ ”Sure Start”.

I september 2004 utsågs hon till statssekreterare i ministeriet för konstitutionella frågor.

År 2005 röstades hon fram som ”årets minister” av The House Magazine och som ”årets medlem av överhuset” av Channel 4. År 2006 fick hon pris som ”årets politiker” vid det årliga evenemanget Stonewall Awards, som lyfter fram insatser för homo- och bisexuella.

I juni 2007 fick Catherine Ashton plats i den brittiska labourregeringens kabinett som ledare för överhuset.

Utbildning

Catherine Ashton gick på Upholland Grammar School i Billinge Higher End, Lancashire, och sedan på Wigan Mining and Technical College. Hon studerade vidare på Bedford College i London och tog en kandidatexamen i sociologi 1977.

Privat

Catherine Ashton är född i Lancashire i England den 20 mars 1956. Hon är gift och har två barn och tre styvbarn.


Den höga representantens schemaRSS

  • 17/10/2014
    1 12015 1 _blank Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 20 October 2014 Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 20 October 2014 10/17/2014 17:32:00 10/17/2014 17:32:00 10/17/2014 17:32:00 nulldate 2014101717 090126248cdf8966 N 090126248cdf8966 /agenda/2014/141019_ashton_agenda.pdf 451705 pdf Y /agenda/2014/141019_ashton_agenda.pdf /agenda/2014/141019_ashton_agenda_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 20 October 2014 pdf - 442 KB [442 KB]
  • 10/10/2014
    2 12015 1 _blank Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 12 October 2014 Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 12 October 2014 10/10/2014 15:34:00 10/10/2014 15:34:00 10/10/2014 15:34:00 nulldate 2014101015 090126248cc8a976 N 090126248cc8a976 /agenda/2014/141012_ashton_agenda.pdf 486123 pdf Y /agenda/2014/141012_ashton_agenda.pdf /agenda/2014/141012_ashton_agenda_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 12 October 2014 pdf - 475 KB [475 KB]
  • 19/09/2014
    3 12015 1 _blank Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 22 September 2014 Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 22 September 2014 09/19/2014 15:26:00 09/19/2014 15:26:00 09/19/2014 15:26:00 nulldate 2014091915 090126248ca634ee N 090126248ca634ee /statements/docs/2014/140922_ashton_agenda.pdf 485697 pdf Y /statements/docs/2014/140922_ashton_agenda.pdf /statements/docs/2014/140922_ashton_agenda_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 22 September 2014 pdf - 475 KB [475 KB]

More