Visoka predstavnica Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko

NoviceRSS

  • 20/08/2014
    539 65744 1 _blank Statement by the Spokesperson on the situation in Pakistan Statement by the Spokesperson on the situation in Pakistan /statements/docs/2014/140820_02_en.pdf 08/20/2014 19:05:00 08/20/2014 19:05:00 08/20/2014 19:05:00 nulldate 2014082019 090126248c7fe944 N 090126248c7fea82 /statements/docs/2014/140820_02_en.pdf 435358 pdf N /statements/docs/2014/140820_02_sl.pdf 1 /statements/docs/2014/140820_02_en.pdf /statements/docs/2014/140820_02_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Statement by the Spokesperson on the situation in Pakistan pdf - 426 KB [426 KB] English (en)
  • 20/08/2014
    538 65744 1 _blank Statement by the Spokesperson on the sentencing of demonstrators involved in the Bolotnaya Square events Statement by the Spokesperson on the sentencing of demonstrators involved in the Bolotnaya Square events /statements/docs/2014/140820_01_en.pdf 08/20/2014 18:30:00 08/20/2014 18:30:00 08/20/2014 18:30:00 nulldate 2014082018 090126248c7fe943 N 090126248c7fe943 /statements/docs/2014/140820_01_en.pdf 475593 pdf N /statements/docs/2014/140820_01_sl.pdf 1 /statements/docs/2014/140820_01_en.pdf /statements/docs/2014/140820_01_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Statement by the Spokesperson on the sentencing of demonstrators involved in the Bolotnaya Square events pdf - 465 KB [465 KB] English (en)
  • 15/08/2014
    Main results of today's extraordinary Foreign Affairs Councilpdf

Več novic

Visoka predstavnica Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko ter podpredsednica Evropske komisije

Catherine Ashton je bila novembra 2009 imenovana za prvo visoko predstavnico Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko ter podpredsednico Evropske komisije.

Ta nov položaj je bil uveden z Lizbonsko pogodbo in je namenjen usklajevanju skupne zunanje in varnostne politike EU. Z njim so združili funkciji, ki sta bili prej ločeni. Zunanja politika EU naj bi bila tako doslednejša in koherentnejša.

Visoki predstavnici pri njenem delu pomaga Evropska služba za zunanje delovanje, ki so jo ustanovili 1. januarja 2011 z združitvijo oddelkov za zunanjo politiko Komisije in Sveta in v kateri delajo diplomati iz nacionalnih diplomatskih služb.

Naloge visoke predstavnice so zelo različne:

  • običajna diplomacija;
  • usklajevanje drugih zunanjepolitičnih orodij – razvojna pomoč, trgovina, humanitarna pomoč in krizno odzivanje;
  • doseganje soglasja med 27 državami EU in usklajevanje njihovih prednostnih nalog – pogosto s predsedovanjem rednim mesečnim sestankom zunanjih ministrov EU;
  • udeležba na rednih sestankih voditeljev držav EU v Evropskem svetu;
  • zastopanje EU na mednarodnih forumih, denimo v Združenih narodih;
  • vodstvo Evropske obrambne agencije in Inštituta EU za varnostne študije.

 

Evropska komisarka za trgovino

Catherine Ashton je bila pred prevzemom sedanjega položaja članica Komisije, odgovorna za trgovino.

Vodila je pomembna pogajanja za prostotrgovinski sporazum s Korejo, ki so se zaključila oktobra 2009, in rešila številne odmevne trgovinske spore s pomembnimi trgovinskimi partnerji. Zavzemala se je za trgovino, ki spodbuja svetovni razvoj ter utrjuje gospodarske odnose med EU ter afriškimi, karibskimi in pacifiškimi državami.

Catherine Ashton je tudi zastopala EU v krogu pogajanj o svetovni trgovini v Dohi in se zavzemala za močne dvostranske trgovinske in naložbene odnose.

Politična pot v Združenem kraljestvu

Leta 1999 je na podlagi svojega dela pri graditvi skupnosti postala dosmrtna članica lordske zbornice.

Junija 2001 je bila imenovana za parlamentarno državno podsekretarko na Ministrstvu za izobraževanje in znanje, leta 2002 pa je na istem ministrstvu postala odgovorna za pobudo „Sure Start“ (Dober začetek).

Septembra 2004 je bila imenovana za parlamentarno državno podsekretarko na Ministrstvu za ustavne zadeve.

Leta 2005 jo je revija The House Magazine izbrala za ministrico leta, Kanal 4 pa za baronico leta. Leta 2006 ji je pripadla nagrada politika leta, ki jo vsako leto podeljuje Stonewall Awards.

Junija 2007 je bila imenovana v kabinet britanske laburistične vlade kot vodja zgornjega doma britanskega parlamenta – lordske zbornice.

Izobrazba

Zaključila je gimnazijo Upholland v kraju Billinge Higher End, Lancashire ter višjo tehniško in rudarsko šolo Wigan. Nato je študirala na visoki šoli Bedford v Londonu, kjer je leta 1977 diplomirala iz sociologije.

Osebno življenje

Catherine Ashton se je rodila 20. marca 1956 v provinci Lancashire v Angliji, je poročena ter ima dva otroka in tri pastorke.

Program visoke predstavniceRSS

  • 14/08/2014
    Extraordinary Foreign Affairs Council, 15 August 2014pdf
  • 08/08/2014
    459 12015 1 _blank Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 11 August 2014 Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 11 August 2014 08/08/2014 18:47:00 08/08/2014 18:47:00 08/08/2014 18:47:00 nulldate 2014080818 090126248c6ec5be N 090126248c6ec5be /agenda/2014/140811_ashton_agenda.pdf 480704 pdf Y /agenda/2014/140811_ashton_agenda.pdf /agenda/2014/140811_ashton_agenda_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 11 August 2014 pdf - 470 KB [470 KB]
  • 01/08/2014
    2 12015 1 _blank Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 04 August 2014 Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 04 August 2014 08/01/2014 16:36:00 08/01/2014 16:36:00 08/01/2014 16:36:00 nulldate 2014080116 090126248c641b8c N 090126248c64744f /agenda/2014/140804_ashton_agenda.pdf 485201 pdf Y /agenda/2014/140804_ashton_agenda.pdf /agenda/2014/140804_ashton_agenda_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 04 August 2014 pdf - 474 KB [474 KB]

More

  • Natisni
  • Normalna velikost črk
  • Povečaj črke za 150 odstotkov
  • Povečaj črke za 200 odstotkov