Înaltul Reprezentant al Uniunii pentru afaceri externe şi politica de securitate

ActualitateRSS

  • 31/10/2014
    667 65744 1 _blank Statement by the Spokesperson on the expiration of the appropriate measures under Article 96 of the Cotonou Agreement concerning Zimbabwe Statement by the Spokesperson on the expiration of the appropriate measures under Article 96 of the Cotonou Agreement concerning Zimbabwe

    The European Union will on 1 November take a further step towards the normalisation of relations with Zimbabwe by allowing the appropriate measures under Article 96 of the Cotonou Agreement to expire.

    /statements/docs/2014/141031_01_en.pdf
    10/31/2014 14:20:00 10/31/2014 14:20:00 10/31/2014 14:20:00 nulldate 2014103114 090126248d0ac663 N 090126248d0ac663 /statements/docs/2014/141031_01_en.pdf 449956 pdf N /statements/docs/2014/141031_01_ro.pdf 1 /statements/docs/2014/141031_01_en.pdf /statements/docs/2014/141031_01_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Statement by the Spokesperson on the expiration of the appropriate measures under Article 96 of the Cotonou Agreement concerning Zimbabwe pdf - 440 KB [440 KB] English (en)
  • 30/10/2014
    665 65744 1 _blank Statement by the Spokesperson on ISIL atrocities in Iraq Statement by the Spokesperson on ISIL atrocities in Iraq /statements/docs/2014/141030_02_en.pdf 10/30/2014 22:55:00 10/30/2014 22:55:00 10/30/2014 22:55:00 nulldate 2014103022 090126248d082c6f N 090126248d082c6f /statements/docs/2014/141030_02_en.pdf 498778 pdf N /statements/docs/2014/141030_02_ro.pdf 1 /statements/docs/2014/141030_02_en.pdf /statements/docs/2014/141030_02_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Statement by the Spokesperson on ISIL atrocities in Iraq pdf - 488 KB [488 KB] English (en)
  • 30/10/2014
    Statement by the Spokesperson on the situation in Burkina Faso pdf

Alte ştiri

Înaltul Reprezentant al Uniunii pentru afaceri externe şi politica de securitate şi Vicepreşedinte al Comisiei Europene

În noiembrie 2009, Catherine Ashton a fost numită în funcţia de Înalt Reprezentant al Uniunii pentru afaceri externe şi politica de securitate şi de Vicepreşedinte al Comisiei Europene.

Acest nou post a fost creat prin Tratatul de la Lisabona. Persoana care îl ocupă coordonează politica externă şi de securitate comună a UE. Acest post combină două roluri care, anterior, erau separate. Astfel, politica externă a UE devine mai uniformă şi mai coerentă.

Înaltul Reprezentant/Vicepreşedintele este sprijinit în munca sa de Serviciul European de Acţiune Externă (SEAE), înfiinţat la 1 ianuarie 2011. SEAE a fost format prin contopirea serviciului de politică externă al Comisiei şi al Consiliului UE. Din personalul său fac parte, de asemenea, diplomaţi din statele membre.

Portofoliul Înaltului Reprezentant acoperă diverse roluri:

  • diplomaţie tradiţională
  • coordonarea altor instrumente de politică externă (asistenţă pentru dezvoltare, comerţ, ajutor umanitar şi răspuns în situaţii de criză)
  • atingerea unui consens la nivelul celor 27 de state membre şi al priorităţilor lor politice (de multe ori, sunt organizate reuniuni lunare ale miniştrilor afacerilor externe ai ţărilor UE, prezidate de Înaltul Reprezentant)
  • participarea la reuniunile periodice ale liderilor statelor membre în cadrul Consiliului European
  • reprezentarea UE în forurile internaţionale precum ONU
  • conducerea Agenţiei Europene de Apărare şi a Institutului pentru Studii de Securitate al UE.

 

Comisar european pentru comerţ

Anterior, Catherine Ashton a fost membru al Comisiei ocupând funcţia de comisar pentru comerţ.

A condus negocieri majore privind Acordul de liber schimb cu Coreea, finalizat în octombrie 2009 şi a soluţionat mai multe conflicte cu parteneri comerciali importanţi. De asemenea, dna Ashton a susţinut comerţul ca mijloc de promovare a dezvoltării la nivel mondial, consolidând relaţiile UE cu ţările din Africa, Pacific şi Caraibe.

Catherine Ashton a reprezentat UE la Runda de negocieri de la Doha şi a susţinut stabilirea de relaţii bilaterale puternice în materie de comerţ şi investiţii.

Cariera politică în Regatul Unit

În 1999 a devenit membru pe viaţă al Camerei Lorzilor (life peer) din partea Partidul Laburist, în semn de recunoaştere a activităţii sale în favoarea acţiunilor sociale.

În iunie 2001 a fost numită în funcţia de Subsecretar de stat parlamentar în cadrul Ministerului Educaţiei şi Competenţelor. În 2002, devine responsabilă cu iniţiativa „Sure Start”, în cadrul aceluiaşi minister.

În septembrie 2004, dna Ashton a fost numită Subsecretar de stat parlamentar în Ministerul pentru afaceri constituţionale.

În 2005 a fost numită „Minister of the Year” de publicaţia House Magazine şi „Peer of the Year” de postul Channel 4. În 2006 a câştigat premiul „Politician of the Year” în cadrul galei anuale a Premiilor Stonewall.

În iunie 2007 a fost numită lider în Camera Lorzilor, camera superioară a Parlamentului Regatului Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord, devenind membru al cabinetului în guvernul laburist.

Studii

A absolvit Upholland Grammar School în Billinge Higher End (Lancashire) şi apoi Wigan Mining and Technical College. Şi-a continuat studiile la Bedford College din Londra, unde a obţinut o diplomă în sociologie în 1977.

Viaţa privată

Catherine Ashton s-a născut în Lancashire la 20 martie 1956. Este căsătorită şi are cinci copii, din care trei vitregi.


Agenda Înaltului ReprezentantRSS

  • 17/10/2014
    1 12015 1 _blank Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 20 October 2014 Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 20 October 2014 10/17/2014 17:32:00 10/17/2014 17:32:00 10/17/2014 17:32:00 nulldate 2014101717 090126248cdf8966 N 090126248cdf8966 /agenda/2014/141019_ashton_agenda.pdf 451705 pdf Y /agenda/2014/141019_ashton_agenda.pdf /agenda/2014/141019_ashton_agenda_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 20 October 2014 pdf - 442 KB [442 KB]
  • 10/10/2014
    2 12015 1 _blank Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 12 October 2014 Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 12 October 2014 10/10/2014 15:34:00 10/10/2014 15:34:00 10/10/2014 15:34:00 nulldate 2014101015 090126248cc8a976 N 090126248cc8a976 /agenda/2014/141012_ashton_agenda.pdf 486123 pdf Y /agenda/2014/141012_ashton_agenda.pdf /agenda/2014/141012_ashton_agenda_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 12 October 2014 pdf - 475 KB [475 KB]
  • 19/09/2014
    3 12015 1 _blank Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 22 September 2014 Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 22 September 2014 09/19/2014 15:26:00 09/19/2014 15:26:00 09/19/2014 15:26:00 nulldate 2014091915 090126248ca634ee N 090126248ca634ee /statements/docs/2014/140922_ashton_agenda.pdf 485697 pdf Y /statements/docs/2014/140922_ashton_agenda.pdf /statements/docs/2014/140922_ashton_agenda_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 22 September 2014 pdf - 475 KB [475 KB]

More

  • Tipărire
  • Setează pagina la dimensiunea normală a literei
  • Măreşte dimensiunea literei cu 150%
  • Măreşte dimensiunea literei cu 200%