Unionin ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkea edustaja

UutisetRSS

  • 31/10/2014
    667 65744 1 _blank Statement by the Spokesperson on the expiration of the appropriate measures under Article 96 of the Cotonou Agreement concerning Zimbabwe Statement by the Spokesperson on the expiration of the appropriate measures under Article 96 of the Cotonou Agreement concerning Zimbabwe

    The European Union will on 1 November take a further step towards the normalisation of relations with Zimbabwe by allowing the appropriate measures under Article 96 of the Cotonou Agreement to expire.

    /statements/docs/2014/141031_01_en.pdf
    10/31/2014 14:20:00 10/31/2014 14:20:00 10/31/2014 14:20:00 nulldate 2014103114 090126248d0ac663 N 090126248d0ac663 /statements/docs/2014/141031_01_en.pdf 449956 pdf N /statements/docs/2014/141031_01_fi.pdf 2 /statements/docs/2014/141031_01_en.pdf /statements/docs/2014/141031_01_fr.pdf /statements/docs/2014/141031_01_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Statement by the Spokesperson on the expiration of the appropriate measures under Article 96 of the Cotonou Agreement concerning Zimbabwe pdf - 440 KB [440 KB] English (en) français (fr)
  • 30/10/2014
    665 65744 1 _blank Statement by the Spokesperson on ISIL atrocities in Iraq Statement by the Spokesperson on ISIL atrocities in Iraq /statements/docs/2014/141030_02_en.pdf 10/30/2014 22:55:00 10/30/2014 22:55:00 10/30/2014 22:55:00 nulldate 2014103022 090126248d082c6f N 090126248d082c6f /statements/docs/2014/141030_02_en.pdf 498778 pdf N /statements/docs/2014/141030_02_fi.pdf 2 /statements/docs/2014/141030_02_en.pdf /statements/docs/2014/141030_02_fr.pdf /statements/docs/2014/141030_02_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Statement by the Spokesperson on ISIL atrocities in Iraq pdf - 488 KB [488 KB] English (en) français (fr)
  • 30/10/2014
    Statement by the Spokesperson on the situation in Burkina Faso pdf

Lisää uutisia

Unionin ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkea edustaja ja Euroopan komission varapuheenjohtaja

Catherine Ashton nimitettiin EU:n ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkeaksi edustajaksi ja komission varapuheenjohtajaksi marraskuussa 2009.

Kyseessä on uusi virka, joka perustettiin Lissabonin sopimuksella. Sen haltija vastaa EU:n yhteisen ulko- ja turvallisuuspolitiikan koordinoinnista. Vastuualueeseen on koottu tehtäviä, jotka aiemmin kuuluivat useamman henkilön toimenkuvaan. Näin on haluttu lisätä EU:n ulkopolitiikan yhtenäisyyttä ja johdonmukaisuutta.

Ulkoasiainedustaja-varapuheenjohtajaa avustaa Euroopan ulkosuhdehallinto (EUH), joka perustettiin 1.1.2011. Se muodostuu entisistä komission ja neuvoston ulkopoliittisista yksiköistä sekä EU-maiden lähettämästä ulkoasiainhallinnon henkilöstöstä.


Korkean edustajan, jota kutsutaan myös eli ulkoasiainedustajaksi, vastuulle kuuluvat muun muassa seuraavat:

  • perinteinen diplomatia
  • ulkopolitiikan välineiden (kehitysapu, kauppapolitiikka, humanitaarinen apu ja kriisinhallinta) koordinointi
  • konsensuksen rakentaminen EU:n 27 jäsenmaan kesken eri maiden prioriteetit huomioon ottaen – puheenjohtajan tehtävät kuukausittain pidettävissä EU:n ulkoministerikokouksissa
  • osallistuminen EU-maiden johtajien säännöllisiin Eurooppa-neuvoston kokouksiin
  • EU:n edustaminen kansainvälisissä yhteyksissä, esimerkiksi Yhdistyneissä kansakunnissa
  • Euroopan puolustusviraston ja EU:n turvallisuusalan tutkimuslaitoksen johtajan tehtävät.

 

EU:n kauppakomissaari

Ennen nykyistä tehtäväänsä Catherine Ashton toimi kauppapolitiikasta vastaavana Euroopan komission jäsenenä.

Ashton muun muassa johti Etelä-Korean kanssa käytyjä merkittäviä vapaakauppasopimusneuvotteluja, jotka saatiin päätökseen lokakuussa 2009. Hänen johdollaan myös ratkaistiin useita EU:n ja sen tärkeiden kauppakumppanien välisiä kauppakiistoja. Hän hyödynsi kauppaa kehityspolitiikan välineenä eri puolilla maailmaa ja vahvisti EU:n taloussuhteita Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren alueen maihin.

Ashton myös edusti EU:ta Maailman kauppajärjestön Dohan neuvottelukierroksella ja rakensi vahvoja kahdenvälisiä kauppa- ja investointisuhteita.

Poliittinen ura Britanniassa

Vuonna 1999 Catherine Ashtonille myönnettiin työväenpuolueen edustajana elinikäinen päärinarvo yhteisöllisyyden edistämistyöstä.

Kesäkuussa 2001 hänet nimitettiin Britannian opetus- ja ammattikouluministeriön nuoremmaksi ministeriksi. Vuonna 2002 hän sai vastuulleen ministeriön toteuttaman "Sure Start" -hankkeen johtamisen.

Syyskuussa 2004 Ashton nimitettiin perustuslakiasioiden ministeriön nuoremmaksi ministeriksi.

Vuonna 2005 Catherine Ashton valittiin The House Magazine -lehden äänestyksessä "vuoden ministeriksi" ja Channel 4 -televisiokanavan katsojaäänestyksessä "vuoden pääriksi". Vuonna 2006 hänelle myönnettiin Stonewall Awards -tapahtumassa "Vuoden poliitikko" -palkinto.

Kesäkuussa 2007 Ashton nimitettiin parlamentin ylähuoneen johtajana Britannian työväenpuolueen hallituksen kabinettiin.

Koulutus

Catherine Ashton sai peruskoulutuksensa Upholland Grammar Schoolissa (Billinge Higher End, Lancashire) ja Wigan Mining and Technical Collegessa. Hän jatkoi opintojaan Bedford Collegessa Lontoossa. Hän suoritti Bachelor of Science -tutkinnon sosiologian alalla vuonna 1977.

Yksityiselämä

Catherine Ashton syntyi Lancashiressa Englannissa 20.3.1956. Hän on naimisissa, ja hänellä on kaksi lasta ja kolme lapsipuolta.


Ulkoasiainedustajan kalenteriRSS

  • 17/10/2014
    1 12015 1 _blank Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 20 October 2014 Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 20 October 2014 10/17/2014 17:32:00 10/17/2014 17:32:00 10/17/2014 17:32:00 nulldate 2014101717 090126248cdf8966 N 090126248cdf8966 /agenda/2014/141019_ashton_agenda.pdf 451705 pdf Y /agenda/2014/141019_ashton_agenda.pdf /agenda/2014/141019_ashton_agenda_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 20 October 2014 pdf - 442 KB [442 KB]
  • 10/10/2014
    2 12015 1 _blank Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 12 October 2014 Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 12 October 2014 10/10/2014 15:34:00 10/10/2014 15:34:00 10/10/2014 15:34:00 nulldate 2014101015 090126248cc8a976 N 090126248cc8a976 /agenda/2014/141012_ashton_agenda.pdf 486123 pdf Y /agenda/2014/141012_ashton_agenda.pdf /agenda/2014/141012_ashton_agenda_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 12 October 2014 pdf - 475 KB [475 KB]
  • 19/09/2014
    3 12015 1 _blank Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 22 September 2014 Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 22 September 2014 09/19/2014 15:26:00 09/19/2014 15:26:00 09/19/2014 15:26:00 nulldate 2014091915 090126248ca634ee N 090126248ca634ee /statements/docs/2014/140922_ashton_agenda.pdf 485697 pdf Y /statements/docs/2014/140922_ashton_agenda.pdf /statements/docs/2014/140922_ashton_agenda_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 22 September 2014 pdf - 475 KB [475 KB]

More