Върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност

НовиниRSS

  • 31/10/2014
    667 65744 1 _blank Statement by the Spokesperson on the expiration of the appropriate measures under Article 96 of the Cotonou Agreement concerning Zimbabwe Statement by the Spokesperson on the expiration of the appropriate measures under Article 96 of the Cotonou Agreement concerning Zimbabwe

    The European Union will on 1 November take a further step towards the normalisation of relations with Zimbabwe by allowing the appropriate measures under Article 96 of the Cotonou Agreement to expire.

    /statements/docs/2014/141031_01_en.pdf
    10/31/2014 14:20:00 10/31/2014 14:20:00 10/31/2014 14:20:00 nulldate 2014103114 090126248d0ac663 N 090126248d0ac663 /statements/docs/2014/141031_01_en.pdf 449956 pdf N /statements/docs/2014/141031_01_bg.pdf 2 /statements/docs/2014/141031_01_en.pdf /statements/docs/2014/141031_01_fr.pdf /statements/docs/2014/141031_01_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Statement by the Spokesperson on the expiration of the appropriate measures under Article 96 of the Cotonou Agreement concerning Zimbabwe pdf - 440 KB [440 KB] English (en) français (fr)
  • 30/10/2014
    665 65744 1 _blank Statement by the Spokesperson on ISIL atrocities in Iraq Statement by the Spokesperson on ISIL atrocities in Iraq /statements/docs/2014/141030_02_en.pdf 10/30/2014 22:55:00 10/30/2014 22:55:00 10/30/2014 22:55:00 nulldate 2014103022 090126248d082c6f N 090126248d082c6f /statements/docs/2014/141030_02_en.pdf 498778 pdf N /statements/docs/2014/141030_02_bg.pdf 2 /statements/docs/2014/141030_02_en.pdf /statements/docs/2014/141030_02_fr.pdf /statements/docs/2014/141030_02_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Statement by the Spokesperson on ISIL atrocities in Iraq pdf - 488 KB [488 KB] English (en) français (fr)
  • 30/10/2014
    Statement by the Spokesperson on the situation in Burkina Faso pdf

Още новини

Върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност и заместник-председател на Европейската комисия

През ноември 2009 г. Катрин Аштън е назначена за първия в ЕС Върховен представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност и заместник-председател на Европейската комисия.

Този нов пост е създаден с Договора от Лисабон и заемащият го отговаря за координирането на Общата външна политика и политиката на сигурност на ЕС. За да направи външната политика на ЕС по-ясна и по-последователна, този пост съчетава разделени досега роли.

Дейността на върховния представител и заместник-председател на Комисията се подпомага от Европейска служба за външна дейност (ЕСВД). Създадена на 1 януари 2011 г., тази служба е резултат от сливането на служби за външна политика на Комисията и Съвета и привличането на дипломати от национални дипломатически служби.

Тази позиция обхваща голямо разнообразие от задължения:

  • традиционна дипломация
  • координиране на инструменти на външната политика - помощ за развитие, търговия, хуманитарна помощ и реакция при кризи
  • постигане на консенсус между 27-те страни от ЕС и техните приоритети - често чрез провеждане на председателствани от Катрин Аштън месечни срещи с външните министри от ЕС
  • участие в редовни срещи на лидерите на страните от ЕС в Европейския съвет
  • представляване на ЕС на международни форуми като ООН
  • оглавяване на Европейската агенция по отбрана и Европейския институт за изследване на сигурността.

 

Комисар на ЕС по търговията

Преди назначаването ѝ на настоящия пост, Катрин Аштън е комисар по търговията.

Тя оглавява важни преговори по Споразумението за свободна търговия с Корея, завършили през октомври 2009 г., и допринася за разрешаването на редица ключови търговски спорове с главни търговски партньори. Освен това тя гледа на търговията като средство за насърчаване на развитието по света, стабилизирайки икономическите отношения на ЕС със страните от Африка, Карибския и Тихоокеанския басейн (АКТБ).

Катрин Аштън също така представя ЕС на кръга от преговори за световна търговия от Доха и допринася за изграждането на силни двустранни търговски и инвестиционни отношения.

Политическа кариера в Обединеното кралство

През 1999 г. Катрин Аштън получава званието пожизнен пер на Камарата на лордовете благодарение на дейността си за развитие на общностите.

През юни 2001 г. тя става парламентарен държавен секретар в Министерството на образованието и уменията. През 2002 г. г-жа Аштън застава начело на програмата „Сигурен старт“ в това министерство.

През септември 2004 г. тя е назначена за парламентарен държавен секретар в Министерството по конституционни въпроси.

През 2005 г. е избрана за министър на годината от The House Magazine и за пер на годината от Channel 4. През 2006 г. тя получава наградата политик на годината на годишните награди Stonewall.

През юни 2007 г. Катрин Аштън застава начело на Горната парламентарна камара, Камарата на лордовете в кабинета на лейбъристкото правителство.

Образование

Катрин Аштън получава основното си и средно образование съответно в училище Upholland, Ланкашър и Wigan Mining and Technical College. След това продължава образованието си в Bedford College в Лондон. През 1977 г. получава диплома за бакалавър по социология.

Личен живот

Катрин Аштън е родена на 20 март 1956 г. в Ланкашър, Англия. Тя е омъжена и има две деца и три доведени деца.


Програма на върховния представителRSS

  • 17/10/2014
    1 12015 1 _blank Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 20 October 2014 Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 20 October 2014 10/17/2014 17:32:00 10/17/2014 17:32:00 10/17/2014 17:32:00 nulldate 2014101717 090126248cdf8966 N 090126248cdf8966 /agenda/2014/141019_ashton_agenda.pdf 451705 pdf Y /agenda/2014/141019_ashton_agenda.pdf /agenda/2014/141019_ashton_agenda_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 20 October 2014 pdf - 442 KB [442 KB]
  • 10/10/2014
    2 12015 1 _blank Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 12 October 2014 Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 12 October 2014 10/10/2014 15:34:00 10/10/2014 15:34:00 10/10/2014 15:34:00 nulldate 2014101015 090126248cc8a976 N 090126248cc8a976 /agenda/2014/141012_ashton_agenda.pdf 486123 pdf Y /agenda/2014/141012_ashton_agenda.pdf /agenda/2014/141012_ashton_agenda_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 12 October 2014 pdf - 475 KB [475 KB]
  • 19/09/2014
    3 12015 1 _blank Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 22 September 2014 Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 22 September 2014 09/19/2014 15:26:00 09/19/2014 15:26:00 09/19/2014 15:26:00 nulldate 2014091915 090126248ca634ee N 090126248ca634ee /statements/docs/2014/140922_ashton_agenda.pdf 485697 pdf Y /statements/docs/2014/140922_ashton_agenda.pdf /statements/docs/2014/140922_ashton_agenda_zz.pdf N ID_INTERNAL N N
    Agenda of High Representative Catherine Ashton Week of 22 September 2014 pdf - 475 KB [475 KB]

More