8 листопада 2010 року

 

Вісник для журналістів: новини ЄС

Всі матеріали цього Вісника ЄС можуть бути вільно використані та передруковані (як цілком, так і окремо) у друкованих та електронних ЗМІ, а також у будь-яких інших інформаційних проектах та повідомленнях.

Передрук цих матеріалів має містити посилання на Представництво Європейського Союзу в Україні та Білорусі.

Представництво всіляко вітає якнайбільше поширення його інформаційної продукції серед українських та білоруських ЗМІ, органів державної та місцевої влади, громадських організацій, аналітичних центрів, освітніх установ тощо.

 

Новини минулого тижня:

 

  • ·          Ештон зробила заяву про місцеві вибори в Україні
  • ·          Фюле вітає сербсько-хорватське примирення
  • ·          У ЄС зростають ціни на промислові товари
  • ·          Єврокомісар з енергетики коментує російсько-польські газові домовленості
  • ·          Депутати Європарламенту активніше використовують соціальні медіа
  • ·          ЄС перегляне законодавство про захист персональних даних
  • ·          Вім Вендерс: європейське кіно говорить багатьма голосами

 

 

Анонси подій:

 

Події в ЄС

8-9 листопада: Засідання Ради міністрів ЄС з питань юстиції та внутрішніх справ, Брюссель.

9 листопада: Європейська Комісія презентує «Пакет документів щодо розширення – 2010». Він складатиметься з аналізу заявок на членство в ЄС, поданих Чорногорією та Албанією, а також моніторингу прогресу інших сімох країн-кандидатів (та потенційних країн-кандидатів) на вступ до ЄС. Європейська Комісія також презентуватиме своє Повідомлення до Ради ЄС та Європейського Парламенту: «Стратегія розширення та головні виклики у 2010-2011 роках»

http://europa.eu/newsroom/calendar/event/168096/2010-enlargement-package

9 листопада: Єврокомісія презентує нову стратегію розвитку торговельної політики ЄС. У ній Комісія запропонує шляхи ревіталізації економіки ЄС за допомогою стимулювання зовнішньої торгівлі

http://ec.europa.eu/trade/

10 листопада: Європейська Комісія презентує стратегію розвитку Європейської енергетичної політики до 2020 року

11-12 листопада: Саміт Великої двадцятки, Сеул. - П’ятий саміт лідерів Великої двадцятки націлений на обговорення шляхів виходу світової економіки з кризи.

http://europa.eu/newsroom/calendar/event/162090/g20-seoul-summit

20 листопада – Саміт ЄС-США, Лісабон

http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/ec/117527.pdf

22 листопада – Саміт ЄС-Україна, Брюссель.

 

За анонсами подій можна також слідкувати на сайті офіційного Календаря ЄС

http://europa.eu/newsroom/calendar/   

 

Події в Україні

8 листопада: 17-й раунд переговорів щодо Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, Київ

8 листопада: візит депутатів Європейського Парламенту від Європейської народної партії до Києва

9-10 листопада: конференція в рамках спільної програми Ради Європи і ЄС «Боротьба з жорстоким поводженням і безкарністю». М. Київ

15 листопада: інформаційний день програми TEMPUS. М. Харків

 

Новини тижня (1-8 листопада)

 

Закордонна політика ЄС

Ештон зробила заяву про місцеві вибори в Україні

Прес-служба Високого представника ЄС із закордонних справ та безпекової політики Кетрін Ештон оприлюднила коментарі про місцеві вибори в Україні.

У них Ештон висловила стурбованість «повідомленнями від низки місій спостерігачів щодо порушень під час проведення місцевих виборів 31 жовтня». Ці порушення «переважно пов'язані з виборчим законодавством та організацією виборчого процессу». 

Водночас в заяві наголошується на готовності ЄС «підтримувати Україну в запровадженні найважливіших демократичних реформ». ЄС також нагадує, що «надавав підтримку проекту з розробки Виборчого кодексу згідно з європейськими стандартами, здійсненого за експертної підтримки ОБСЄ».

Із повним текстом заяви (українською мовою) можна ознайомитися тут.

 

Розширення ЄС

Фюле вітає сербсько-хорватське примирення

5 листопада Штефан Фюле (Європейський Комісар з розширення та Європейської політики сусідства) виступив із заявою щодо нової ініціативи на шляху до сербсько-хорватського примирення.

Заява прозвучала після того, як Президент Хорватії Іво Йосипович та Президент Сербії Борис Тадич спільно відвідали Вуковар та Паулін Двор. Обидва лідери вшанували пам’ять загиблих хорватських полонених та цивільних в Овчарі, близ Вуковара, та загиблих сербських полонених та цивільних у місті Паулін Двор під час хорватсько-сербської війни 1991 року. 

«Я вітаю важливий крок у напрямі примирення в західнобалканському регіоні», - заявив з цього приводу Штефан Фюле. Місця, що їх відвідали президенти, «можуть стати символами примирення та прикладами для цілого регіону», - сказав він.

Комісар нагадав, що у рамках Процесу стабілізації та асоціації, що передує процесу вступу країн регіону до Європейського Союзу, особливої ваги набувають добросусідські відносини.

«І Хорватія, і Сербія мають своє майбутнє у Європейському Союзі – Союзі, де примирення є одним із засадничих принципів», - наголосив він. Докладніше

 

Економіка


У ЄС зростають ціни на промислові товари

Протягом року (вересень 2009 – вересень 2010) ціни на промислові товари зросли в ЄС на 4,5%. У зоні євро (16 із 27 країн ЄС) рівень зростання склав 4,2%. Про це свідчать дані Євростату (статистичної служби ЄС).

Найбільші темпи зростання Євростат зафіксував у Мальті (+14,4%), Болгарії (9,6%), Угорщині (9,6%), Литві (7,6%), Бельгії (7,3%), Данії (5,9%) та Греції (5,2%). Найменше ціни виросли в Ірландії (+1,9%) та Чехії (+2,4%); у Словаччині вони взагалі впали на 0,8%.

За типами товарів найбільшу інфляцію Євростат зафіксував в енергетичному секторі (+9,5% в усьому ЄС). Докладніше

 

Енергетика

Єврокомісар з енергетики коментує російсько-польські газові домовленості

Європейський Комісар з енергетики Ґюнтер Еттінґер прокоментував домовленості, досягнуті Польщею та Росією щодо поставок російського газу та керування польською частиною газопроводу Ямал-Європа.

Єврокомісія наполягає, що ці домовленості мають відповідати нормам енергетичного законодавства ЄС, зокрема щодо права доступу третіх компаній до оперування газотранспортною системою і виходу до кінцевих споживачів. Раніше існувало побоювання, що угода, яку збиралися укласти російський «Газпром» та польська державна компанія «P.G.N.I.G.», закриє доступ інших європейських компаній до операцій на польському енергетичному ринку, що суперечить 3-му законодавчому пакету ЄС в енергетичній сфері.

За словами Еттінґера, польська сторона надала йому пояснення щодо «угоди про оператора», відповідно до якої оперуватиме польською частиною трубопроводу Ямал-Європа (яка спільно належить російському «Газпрому» та польській «P.G.N.I.G.») польська державна компанія Gaz-System.

Єврокомісія наполягає, що міждержавна угода між Польщею та Росією має «відповідати правовим нормам ЄС», зокрема щодо доступу інших компаній до польського газового ринку. А це означає, що «Gaz-System, як оператор трубопроводу, буде відповідальним за укладення контрактів про постачання газу (transmission contracts) на недискримінаційній основі», а також що «Польща може займатися реекспортом російського газу».

Комісар також стверджує, що кінцевий формат міжурядової угоди між Польщею та Росією «більше не перешкоджає тому, аби Польща повністю виконувала норми 2-го та 3-го пакету норм внутрішнього енергетичного ринку ЄС».

Водночас він додає, що Польща має здійснити додаткові дії для приведення угоди у відповідність до права ЄС. Зокрема йдеться про норму щодо «роз’єднання» (unbundling) компаній із монопольною позицією на кілька окремих компаній, що має стимулювати конкуренцію за газовому ринку. Докладніше

 

Інформація та комунікація

Депутати Європарламенту активніше використовують соціальні медіа

Депутати Європейського Парламенту дедалі активніше використовують соціальні медіа – передусім Facebook та Twitter.

За ініціативи французького депутата Дам’єна Абада вони записуються на курси з використання нових медійних платформ.

Едіта Ештрела, португальська депутатка від соціалістичної партії, пояснює такий інтерес бажанням бути ближчим до виборців. «Соціальні медіа – один із інструментів, що дозволяє мені бути в контакті з людьми, які мене обрали», - говорить вона. «Нам легше доносити свої повідомлення до виборців; нам також легше дістатися до молоді», - додає депутатка.

Цю думку продовжує її іспанський колега Рауль Ромева-і-Руеда. Соціальні медіа допомагають громадянам ліпше зрозуміти те, як працює ЄС і які рішення він ухвалює: «завдяки платформам соціальних медіа я можу пояснити, чим живе Парламент». «Соціальні медіа створюють можливості для ‘горизонтальної комунікації’. Тепер ви можете не лише пояснювати щось, але й бачити реакцію виборців», - стверджує депутат. 

Водночас Facebook чи Twitter – це можливість для депутатів полишити офіційні рамки і показати виборцям своє живе обличчя. Для Соні Альбано, італійської депутатки від ліберальної політичної групи, вони дають людям можливість дізнатися про своїх політиків в інший спосіб: «що вони роблять, яку музику слухають, що їх сьогодні розлютило – пропущений літак чи суперечка з чоловіком».

Соціальні медіа, звісно, не є панацеєю. «Інколи складно уникнути недостовірної інформації чи деструктивних коментарів», - говорить Едіта Ештрела. Але депутати здебільшого погоджуються з тим, що сучасна політика не може нехтувати можливостями, які відкривають нові технології. Докладніше

 

ЄС перегляне законодавство про захист персональних даних

4 листопада Єврокомісія оприлюднила свою стратегію щодо поліпшення захисту даних. Стратегія ґрунтується на громадських обговореннях, що відбулися протягом останніх двох років. У ній Комісія формулює головні принципи, на яких спиратиметься майбутня оновлена директива.

Найперший з цих принципів – це посилення індивідуальних прав. За баченням Єврокомісії, нова директива надасть громадянам право на отримання прозорої інформації – як, чому, хто та на який час збирає та використовує їхні персональні дані. Люди також мусять мати право надавати свою поінформовану згоду на використання їхніх персональних даних. 

Крім того, нова директива узгодить правила, чинні в різних країнах Європейського Союзу. ЄС також буде намагатися забезпечувати такий самий рівень захисту персональних даних в країнах з-поза меж Союзу.

Контроль за інформацією про себе, доступ до своїх даних та здатність модифікувати чи вилучати їх – це істотні права, які в сучасному цифровому світі мають бути гарантовані, вважають у Брюсселі. У ЄС від 1995 року діє спеціальна Директива про захист персональних даних. Її доповнюють низка інших законодавчих актів – наприклад, Директива про забезпечення електронної приватності в комунікаційному секторі чи Рамкове рішення про захист персональних даних в співпраці судових та поліційних органів .

Нині цих документів виявляється недостатньо. Поява нових інформаційних технологій вимагає відповідної зміни законодавства. Тому ЄС вирішив переглянути законодавство про захист персональних даних.

Нинішня стратегія стане предметом обговорення громадськості, держав-членів та інституцій ЄС. Очікується, що нові законодавчі акти про захист персональних даних буде ухвалено 2011 року. Докладніше

 

Культура

Вім Вендерс: європейське кіно говорить багатьма голосами

Всесвітньовідомий німецький кінорежисер Вім Вендерс дав інтерв’ю для сайту Європейського Парламенту. В ньому він поділився своїм баченням майбутнього європейського кіно.

«На щастя, європейське кіно не є однаковим: воно складається з багатьох голосів. І в цих голосах є щось спільне», - говорить режисер.

Різниця мов країн Європи є і перепоною, і привілеєм. «Мова – це водночас і багатство, і недолік європейського кіно… - але недолік, що багато чого вартий, а тому зрештою його цінність переважує проблеми», - стверджує він.

Для підвищення популярності європейського кіно в самій Європі варто спробувати давати дітям більше можливостей дивитися продукцію європейських режисерів, твердить Вендерс. Досвід скандинавських країн та Данії вже дає позитивні результати: тут люди набагато активніше дивляться європейські фільми, адже звикли до них із самого дитинства.

Говорячи про різницю між європейським та американським кіно, Вендерс звертає увагу на різницю сприйняття реальності. Дія більшості американських фільмів «відбувається у місцях, які не є чітко визначеними»; місце дії «не є для них чимось важливим». Натомість «дуже мало європейських фільмів відбуваються ніде чи будь-де. Їхня дія триває у певному визначеному місці, і вони мають специфічну для цього місця мову», - вважає режисер. Докладніше 

 

Веб-сайт тижня

Сайт Генерального директорату Єврокомісії з розширення

http://ec.europa.eu/dgs/enlargement/index_en.htm

На початку наступного тижня, 9 листопада, Єврокомісія оприлюднить щорічний «Пакет документів з розширення» (Enlargement package). У ньому Брюссель дасть свою оцінку поступу кандидатів та потенційних кандидатів на вступ до ЄС, а також свій аналіз отриманих заявок на членство в ЄС від Албанії та Чорногорії. Єврокомісія також оприлюднить Повідомлення «Стратегія розширення та головні виклики у 2010-2011 роках». Усі ці документи будуть доступні на сайті Генерального директорату.

 

Відео тижня

Відео про те, яку роль відіграє пересадка органів у сучасній європейській медицині.

http://www.europarltv.europa.eu/en/player.aspx?pid=8324290a-03d2-4e97-b476-9e1601116969

Відео від телеканалу Європарламету Europarltv розповідає про те, як працює система донорства органів у ЄС, і як операції з пересадки органів допомагають врятувати життя людей.

 

 

Всі матеріали цього Вісника ЄС можуть бути вільно використані та передруковані (як цілком, так і окремо) у друкованих та електронних ЗМІ, а також у будь-яких інших інформаційних проектах та повідомленнях.

Передрук цих матеріалів має містити посилання на Представництво Європейського Союзу в Україні та Білорусі.

Представництво всіляко вітає якнайбільше поширення його інформаційної продукції серед українських та білоруських ЗМІ, органів державної та місцевої влади, громадських організацій, аналітичних центрів, освітніх установ тощо.

 

Упорядник: Костянтин Ромашко

Редактор: Володимир Єрмоленко

Відповідальний за випуск: Андрій Кулаков

Інформацію підготувала МГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки Представництва Європейського Союзу в Україні