Вісник для журналістів: новини ЄС (23/03/2009)

Всі матеріали цього Вісника ЄС можуть бути вільно використані та передруковані (як цілком, так і окремо) у друкованих та електронних ЗМІ, а також у будь-яких інших інформаційних проектах та повідомленнях.

Передрук цих матеріалів має містити посилання на Представництво Європейської Комісії в Україні та Білорусі.

Представництво всіляко вітає якнайбільше поширення його інформаційної продукції серед українських та білоруських ЗМІ, органів державної та місцевої влади, громадських організацій, аналітичних центрів, освітніх установ тощо.

Головні події минулого тижня:

ЄС відновив обмежувальні заходи проти керівництва регіону Придністров’я, Грузія приєдналась

Єврокомісія зменшить адміністративний тягар на сільське господарство на 25%

Єврокомісія створює Європейську магістерську програму з перекладу

Європейці підтримують політику обмеження тютюнокуріння

Анонси подій:

24 березня: Європейська Комісія прийматиме рішення щодо надмірного дефіциту бюджету та строків його корегування в Ірландії, Греції, Франції та Іспанії. Далі>gt;

25 березня: Презентація звіту Єврокомісії про ситуацію на єдиному ринку телекомунікаційних послуг. Далі>gt;

25 березня: Єврокомісія запропонує програму попередження та боротьби з торгівлею людьми. Далі>gt;

25 березня: Єврокомісія запропонує програму боротьби із сексуальним насильством та сексуальною експлуатацією дітей. Далі>gt;

26 березня: Презентація звіту про небезпечні для споживачів продукти за 2008 рік.

30 березня: Європейський рік креативності та інновацій: другі брюссельські дебати про креативність на шкільних уроках. Далі>gt;

Зовнішня політика ЄС

Чорноморська співпраця

Науковці країн Південного Кавказу долучились до пан-європейської Інтернет-мережі

17 березня Єврокомісія підвищила потужність Інтернету в регіоні Чорного моря для науковців Південного Кавказу (Вірменії, Азербайджану та Грузії) завдяки долученню регіону до масштабної комп’ютерної мережі в галузях науки та освіти.

Науково-освітня регіональна мережа «Чорноморський взаємозв’язок» (Black Sea Interconnection – BSI), яку фінансує ЄС, об’єднала країни Південного Кавказу і долучила їх до високочастотної провідної пан-європейської мережі GÉANT, яка вже обслуговує 30 мільйонів науковців. Цей зв’язок дозволить дослідникам і студентам співпрацювати з колегами в 40 країнах Європи завдяки обміну великими обсягами даних через Інтернет-мережу.

Проведення передових наукових досліджень неможливе без використання великих баз даних і високої обчислювальної потужності для вирішення таких питань, як прогнозування землетрусів, декодування генетичної інформації, моделювання кліматичних змін та енерговитрат, прогнозування епідемій і запобігання їхньому поширенню.

Завдяки проекту «Чорноморський взаємозв’язок» країни Південного Кавказу долучилися до академічної мережі GÉANT на швидкостях з’єднання, недоступних раніше (від 34 до 100 мегабіт на секунду). Така швидкість дозволяє використання передових Інтернет-послуг у регіоні Чорного моря.

Високошвидкісне з’єднання значно підвищить рівень співпраці між дослідниками та науковцями регіону. Завдяки долученню 377 університетів та дослідницьких інститутів Південного Кавказу до мережі GÉANT2, яка вже об’єднує 34 національні дослідницькі мережі в усьому світі, зростуть масштаби досліджень та освіти як на Південному Кавказі, так і в самій Європі.

Ця подія також обіцяє вплинути на повсякденне життя регіону шляхом покращення якості та доступу до медичного обслуговування. Зокрема лікарі зможуть на відстані ставити діагнози та призначати лікування бідним мешканцям ізольованих сіл. Докладніше>gt;>gt;

Придністров’я

ЄС відновив обмежувальні заходи проти керівництва регіону Придністров’я, Грузія приєдналась

13 березня Чеське Головування представило декларацію про спільну позицію Ради ЄС, щодо відновлення обмежувальних заходів проти керівництва Придністровського регіону Республіки Молдова.

У декларації країни – кандидати на вступ до ЄС Туреччина, Хорватія та Колишня Югославська Республіка Македонія, держави – учасниці процесу Стабілізації та Асоціації та потенційні кандидати Албанія, Боснія та Герцеговина, Чорногорія, Сербія, члени Європейської зони вільної торгівлі Ліхтенштейн і Норвегія, що поділяють цілі спільної позиції Ради ЄС щодо відновлення обмежувальних заходів проти керівництва Придністровського регіону Республіки Молдова, ухваленої 16 лютого 2009 року.

16 березня до декларації також долучилася Грузія.

Докладніше>gt;>gt;

Гуманітарна допомога

Єврокомісія виділила 3 млн. євро для гуманітарної допомоги населенню Шрі-Ланки

19 березня Комісар ЄС з питань розвитку та гуманітарної допомоги Луї Мішель повідомив про виділення ще 3 млн. євро для підтримки діяльності Червоного Хреста у зв’язку з різким погіршенням гуманітарної ситуації в Шрі-Ланці.

На північному сході Шрі-Ланки близько 200 000 мирних жителів опинились у пастці на території менше ніж 50 км2, де відбуваються запеклі бої між урядовими військами та повстанцями організації «Тигри визволення Таміл Ілама».

Міжнародний комітет Червоного Хреста є єдиною міжнародною гуманітарною організацією, якій дозволено перебувати в зоні конфлікту.

Єврокомісар рішуче закликав уряд Шрі-Ланки та повстанців вжити негайних заходів для запобігання подальшого кровопролиття та страждань мирного населення, зазначивши, що провина за гуманітарну катастрофу лежить на обох сторонах конфлікту.

Протягом останніх п'яти років Єврокомісія надала допомогу в розмірі 95 млн. євро жертвам гуманітарних криз у Шрі-Ланці, в тому числі 42 млн. євро постраждалим від цунамі 2004 року.

Докладніше>gt;>gt;

Внутрішні процеси в ЄС

Спільна аграрна політика ЄС

Єврокомісія зменшить адміністративний тягар на сільське господарство на 25%

18 березня Європейська Комісія офіційно повідомила, що завдяки значному прогресові у спрощенні спільної аграрної політики, до 2012 року вдасться зменшити адміністративний тягар на 25%.

З 2005 року Єврокомісія реалізувала чимало пунктів плану дій щодо спрощення сільськогосподарської політики. Зокрема, скасувала сотні застарілих актів, провела низку реформ, а також вдосконалила законодавчі процеси та IT-системи.

Серед інших заходів, які планує Єврокомісія, – спрощення правил спільної участі, більш систематичний перегляд законодавства і можливе реформування політики ЄС у галузі якості, в тому числі й ринкових стандартів та системи географічних позначень.

План дій зі спрощення спільної сільськогосподарської політики був започаткований наприкінці 2006 року.

Проведення такого подальшого «профілактичного огляду» з метою спрощення спільної аграрної політики призведе до зменшення адміністративного тягаря на фермерські господарства приблизно на 135 млн. євро. Заборона використання земель сільськогосподарського призначення для інших цілей зменшить видатки фермерських господарств на 146 млн. євро. Докладніше>gt;>gt;

Рибальська політика ЄС

Єврокомісія забезпечує життєздатність північного хека

17 березня Європейська Комісія затвердила довгостроковий план щодо подальшого покращення кілокості північного хека у водах ЄС.

Цей план замінить план оздоровлення, який діяв із 2004 року і сприяв відновленню кількості північного хека від межі вимирання до безпечного цільового обсягу, рекомендованого науковцями. Новий план має продовжити цю позитивну тенденцію шляхом забезпечення довготермінової життєздатності північного хека.

Конкретними результатами плану стануть збільшення вилову риби, зниження видатків, мінімізація впливу діяльності людини?? на морське середовище. Це суттєво сприятиме довготерміновій рентабельності риболовецької галузі, яка залежить від наявності хеку.

Наступним кроком, згідно з новим планом, буде забезпечення максимально стійкого вилову риби (MSY), тобто найвищого рівня вилову риби, який не заважає відтворювати максимально стабільну кількість хека. В довготерміновій перспективі цей підхід забезпечить зростання кількості риби в морях, збільшення рибного улову та стабільні обмеження вилову. Докладніше>gt;>gt;

Боротьба з глобальними викликами

Визначено номінантів премії «Європейський винахідник-2009»

18 березня Європейське патентне бюро (EPO) та Єврокомісія оголосили дванадцятьох номінантів на цьогорічну премію «Європейський винахідник року».

Номіновані винаходи спрямовані на вирішення багатьох найсерйозніших проблем сьогодення в галузях енергетики, захисту довкілля та охорони здоров’я.

Номінантами стали:

 • Джон Доґмен (Велика Британія) – за розробку наднадійної процедури опізнання з використанням відмінних ознак ока людини;
 • Брайан Друкер (США) і Юрґ Цімерман (Швейцарія) – за винайдення нового медпрепарату для боротьби з хронічною мієлогенною лейкемією;
 • Фіона Фергерст (Велика Британія) – за революційний винахід у спортивному плаванні – костюм для плавання з матеріалу «швидка шкіра» за аналогією «акулячої шкіри»;
 • Адольф Ґьотцберґер (Німеччина) – за початок комерційного використання сонячної енергії;
 • Марія-Реґіна Кула (Німеччина) – за використання ферменту як каталізатора для впровадження більш екологічних способів виробництва медикаментів та хімічних продуктів;
 • Бартоломей Янек (Словацька Республіка) – за розробку редукційної системи, яка заклала нові стандарти в робототехніці;
 • Гендрікус Мейєр та Губерт ден Гартоґ (Нідерланди) – за винайдення нової плавильної печі, яка дозволяє виготовляти доменний чавун із мінімальним використанням енергії;
 • Жозеф ЛеМер (Франція) – за винайдення нового виду енергоефективного теплообмінника;
 • Рауль Пар’єнті (Франція) – за розробку помічника в читанні для сліпих «Top Braille»;
 • Меріон Руді (США) – за розробку амортизаційної системи для спортивного взуття;
 • Шоічі Сасакі (Японія) – за винайдення гібридних транспортних засобів на довговічних батареях;
 • Їкінь Жу (Китай) – за винайдення трав’яного препарату, який вважається найефективнішим медикаментом у боротьбі з малярією.

Церемонія вручення нагороди пройде 28 квітня у Празі. Ця нагорода має суто символічне значення і не супроводжується матеріальною винагородою. Докладніше>gt;>gt;

Соціальний захист

ЄС вдосконалює координацію систем соціального забезпечення

16 березня Чеське Головування та Європейський Парламент узгодили нові правила у сфері координації систем соціального забезпечення.

Новий документ суттєво оновлює і спрощує поточні правила координації систем соціального забезпечення, враховуючи при цьому рішення Європейського Суду.

Після впровадження нових правил буде посилено захист громадян у сферах охорони здоров’я (виплат із медичного страхування) протягом перебування за кордоном та пенсійного забезпечення після роботи в інших країнах Євросоюзу.

Крім цього, нове законодавство сприятиме вільному рухові громадян, що є не лише одним із основних прав громадян ЄС, але й належить до пріоритетів Чеського Головування.

Рада Міністрів ЄС офіційно затвердить документ на одній із зустрічей на рівні міністрів. Чеське Головування сподівається, що досягнутий компроміс не буде поставлено під загрозу зриву. Докладніше>gt;>gt;

Багатомовність

Єврокомісія створює Європейську магістерську програму з перекладу

16-17 березня Європейська Комісія провела у Брюсселі міжнародну конференцію, центральною темою якої було створення мережі Європейських магістерських програм з перекладу (EMT).

Понад сто університетів та інших зацікавлених сторін, причетних до освіти перекладачів, зібралися на конференції для узгодження критеріїв, яким мають відповідати навчальні програми, щоб отримати знак якості Європейської магістерської програми з перекладу.

Цю програму було започатковано 2005 року з ініціативи Генерального директорату Єврокомісії з питань перекладу і розроблено в тісній співпраці з визнаними академічними експертами в галузі перекладу.

Відповідні стандартні компетенції може ввести будь-який університет, який здійснює професійну підготовку перекладачів і прагне долучитися до мережі Європейських магістерських програм з перекладу. Єврокомісія надаватиме поради, але за освіту перекладачів відповідатимуть виключно університети.

Така мережа сприятиме обміну передовим досвідом між університетами-учасниками і, врешті-решт, підвищенню стандартів викладання, професіоналізму майбутніх перекладачів та створенню справжнього європейського ринку кваліфікованих перекладачів. Докладніше>gt;>gt;

Тютюнокуріння

Європейці підтримують політику обмеження тютюнокуріння

20 березня Європейська Комісія опублікувала дані досліджень громадської думки Євробарометр щодо тютюнопаління. Згідно з опитуванням, більшість громадян Євросоюзу підтримує заходи ЄС, спрямовані на обмеження тютюнокуріння.

Близько 84% опитаних підтримали обмеження куріння на робочих місцях. Дві третини респондентів підтримують існування барів, пабів та клубів, де заборонено тютюнокуріння. Такі результати підтверджують тенденцію, зафіксовану в опитуванні Євробарометру за 2006 рік.

У 2006 році дані Євробарометру показали, що третина (32%) респондентів зазнавали впливу від тютюнокуріння інших осіб на робочих місцях. У 2008 році п’ята частина респондентів(19%), які працюють за межами дому, все ще зазнають такого впливу.

Більше половини опитаних (55%) вважають, що додавання кольорової картинки до текстового повідомлення про шкоду куріння на пачці цигарок покращить ефективність текстового повідомлення.

Докладніше>gt;>gt;

Інші новини:

Результати першого Європейського опитування громадян про їхні плани на відпустку у 2009 році. Далі>gt;

ЄС прагне полегшити повсякденне життя громадян у вирішенні юридичних питань. Далі>gt;

Січень 2009: Промислове виробництво впало на 3,5% в Єврозоні та на 2,9% в зоні ЄС-27. Далі>gt;

Комісар ЄС з питань енергетики вітає прагнення європейських компаній досягнути вуглецево нейтрального виробництва електрики до 2050 року. Далі>gt;

Всі матеріали цього Вісника ЄС можуть бути вільно використані та передруковані (як цілком, так і окремо) у друкованих та електронних ЗМІ, а також у будь-яких інших інформаційних проектах та повідомленнях.

Передрук цих матеріалів має містити посилання на Представництво Європейської Комісії в Україні та Білорусі.

Представництво всіляко вітає якнайбільше поширення його інформаційної продукції серед українських та білоруських ЗМІ, органів державної та місцевої влади, громадських організацій, аналітичних центрів, освітніх установ тощо.

Редактор: Ольга Гнатів

Відповідальний за випуск: Катерина Лаба

Інформацію підготувала ГО "Інститут розвитку регіональної преси” за підтримки Представництва Європейської Комісії в Україні