Вісник для журналістів: новини ЄС (12/01/2009)

Всі матеріали цього Вісника ЄС можуть бути вільно використані та передруковані (як цілком, так і окремо) у друкованих та електронних ЗМІ, а також у будь-яких інших інформаційних проектах та повідомленнях.

Передрук цих матеріалів має містити посилання на Представництво Європейської Комісії в Україні та Білорусі.

Представництво всіляко вітає якнайбільше поширення його інформаційної продукції серед українських та білоруських ЗМІ, органів державної та місцевої влади, громадських організацій, аналітичних центрів, освітніх установ тощо.

Головні події минулого тижня:

Чехія представила робочу програму свого головування у ЄС

Єврокомісія виділила допомогу постраждалим у секторі Газа

Чотири країни зняли обмеження щодо працівників із Болгарії та Румунії

Розпочато прийом заявок на програму Erasmus Mundus

Анонси подій:

19 січня: Європейська Комісія оприлюднить розширений проміжний прогноз про бюджетні та боргові позиції всіх країн ЄС.

21 січня: Європейська Комісія представить стратегічний план Європейської морської транспортної системи до 2018 року.

Єврокомісія оголошує про початок прийому заяв на програму Erasmus Mundus/Вікно зовнішньої співпраці в 2009-2010 академічному році. Кінцевий термін подання – 13 березня 2009 року. Докладніше>>

Зовнішня політика ЄС

Сектор Газа

Єврокомісія виділила допомогу постраждалим у секторі Газа

4 січня Європейська Комісія ухвалила рішення про додаткову гуманітарну допомогу мешканцям сектору Газа розміром 3 млн. євро. Допомога була надана дуже оперативно, щоб задовольнити базові потреби мешканців, які постраждали від авіаударів Ізраїлю та тривалого обмеження доступу.

У 2008 році Єврокомісія надала гуманітарну допомогу у розмірі понад 73 млн. євро жертвам кризи на Палестинських територіях, 56% з яких були виділені на заходи з надання невідкладної допомоги в секторі Газа. Пізніше Єврокомісія вирішила спрямувати невикористані кошти, які залишились в бюджеті фонду допомоги, для невідкладної медичної допомоги у Газі.

3 млн. євро, що є першими коштами, виділеними Єврокомісією для гуманітарних цілей у 2009 році, будуть використані на продукти харчування, ремонт житла та медичну допомогу. Такі заходи визначені пріоритетними у зверненні ООН від 31 грудня. Докладніше>>

Внутрішні процеси в ЄС

Головування Чехії

Чехія представила робочу програму свого головування у ЄС

6 січня прем’єр-міністр Чеської республіки Мірек Тополанек та віце-прем’єр Александр Вондра представили пріоритети діяльності та робочу програму головування Чехії у Євросоюзі. Ключовими пріоритетами визначені так звані три «Е»: економіка, енергетика та Європа у світі. Гаслом головування обрано «Європа без бар’єрів».

Документ є результатом дворічної підготовки. Уряд Чехії визначив пріоритети та програму відповідно до стратегічних документів ЄС та висновків Ради Міністрів ЄС.

У співпраці з Францією та Швецією, партнерами по Трійці ЄС, Чехія підготувала спільну півторарічну програму, що стане основою для розвитку ЄС на наступні півтора роки. Програма також передбачає заходи для подолання викликів, що постали перед Євросоюзом протягом останнього часу.

Крім того, Чехія представила програму культурних заходів, яка включає понад 600 акцій. У програмі підкреслюється, що 2009 рік є ювілейним з декількох причин. По-перше, у 2009 році відзначатиметься двадцята річниця зняття «залізної завіси». Також це буде п’ята річниця найбільшого розширення ЄС.

А культурна програма діяльності Чехії протягом головування в ЄС загалом буде спрямована на втілення гасла «Європа без бар’єрів». Докладніше>>

Докладніше про культурну програму>>

Діловий клімат

Економічні показники ЄС досягли історичного мінімуму в грудні 2008

8 січня були оприлюднені показники індексу ділового клімату за грудень 2008 року в ЄС і Єврозони, який досягнув найнижчого рівня за весь час його визначення.
Індекс ділового клімату Єврозони впав значно сильніше в грудні, ніж попереднього місяця, і досяг найнижчого рівня від січня 1985 року. Різке зниження цього показника, що триває протягом останнього часу, свідчить про погіршення рівня зростання промислового виробництва у щорічному вимірі, який може виявитися негативним у четвертому кварталі 2008 року.

Всі п'ять основних компонентів індексу ділового клімату погіршилися. Менеджери промислових компаній повідомили, що різке падіння обсягів виробництва спостерігається протягом останніх місяців, при цьому запаси готової продукції збільшилися.
Також індекс економічних очікувань значно знизився в ЄС та Єврозоні, продовживши різке падіння, що вже спостерігалося в жовтні та листопаді. Індекс впав на 7,0 пунктів в ЄС і на 7,8 пунктів в Єврозоні і склав 63,5 та 67,1 пунктів відповідно. Таким чином індекс економічних очікувань як в ЄС, так і в Єврозоні, опустився до найнижчого рівня з січня 1985 року. Докладніше>>

Єврозона

Словаччина переходить на євро

До кінця суботи 3 січня близько 27% платежів у крамницях Словаччини було здійснено в євро, і практично всі покупці отримували решту у валюті, якою сьогодні послуговується приблизно 329 млн. європейців (серед них близько 5,4 млн. словаків).

1 січня Словаччина стала 16-ю країною ЄС, яка перейшла на євро. Близько половини опитаних громадян зазначили, що після закінчення робочого дня в суботу 3 січня в їхніх гаманцях була переважно євровалюта (у 44% громадян були тільки або переважно євробанкноти, а в 48% – тільки або переважно євромонети). Період подвійного обігу закінчиться 16 січня.

До суботи 3 січня всі банки успішно завершили трансформацію інформаційних систем, а близько третини банківських філій працювали у вихідні 3-4 січня з метою надання послуг обміну валют.

Підприємства роздрібної торгівлі також добре впоралися з процесом переходу на євро. Хоча й були повідомлення про черги в деяких крамницях, громадяни Словаччини загалом проявили терпіння та охоче прийняли європейську валюту.

Торгова інспекція Словаччини пильно стежить за дотриманням законів переходу на євро і за належною конвертацією цін згідно з законним валютним курсом, який становить 30,1260 крон за євро.

Торгова інспекція Словаччини також регулярно контролює ціни, особливо в тих сферах, де виникали проблеми під час попередніх перехідних процесів, наприклад, у ресторанах, перукарнях, кафе, на паркувальних майданчиках.

У четвер 8 січня Президент Європейської Комісії Жозе Мануель Баррозу відвідав столицю Словаччини Братиславу і взяв участь у церемонії святкування переходу на євровалюту. Докладніше>>

Вільний рух робочої сили

Чотири країни зняли обмеження щодо працівників із Болгарії та Румунії

8 січня Єврокомісія повідомила, що Греція, Іспанія, Угорщина та Португалія приєдналися до десяти інших країн ЄС, які вже відкрили свої кордони для працівників з Болгарії та Румунії.

Перша фаза перехідних заходів щодо вільного руху болгарських і румунських працівників закінчилася 31 грудня 2008 року. До того часу працівники з Болгарії та Румунії могли вільно працювати в 10 країнах Євросоюзу тоді, як 15 країн ЄС застосовували обмеження вільного руху. Обмеження зазвичай полягало у вимозі отримати дозвіл на працевлаштування.

Одинадцять країн ЄС-25 повідомили Європейську Комісію про рішення надалі дотримуватись національних законодавств у питаннях доступу до ринків праці після 1 січня 2009 року.

Греція, Іспанія, Угорщина і Португалія, які раніше обмежували доступ болгарських і румунських працівників до своїх ринків праці, вирішили зняти обмеження і тепер застосовують закони ЄС про вільний рух працівників.

Данія досі застосовує певні обмеження, проте також оголосила про припинення застосування обмежень для працівників із Болгарії та Румунії з 1 травня 2009 року, коли в країні також буде знято всі обмеження для працівників із країн ЄС-8.

Усі країни ЄС, які далі обмежують доступ до ринків праці шляхом застосування національних законодавств, можуть припинити обмеження в будь-який час протягом другої фази перехідних заходів. Після закінчення другої фази (31 грудня 2011 року) має набути чинності повністю вільний рух працівників.

Після цього країни ЄС зможуть дотримуватися колишніх обмежень лише за умови існування серйозних перешкод (і звідси – загроз) для ринків праці. Всі обмеження для працівників із Болгарії та Румунії має бути знято найпізніше до 31 грудня 2013 року, коли на всій території ЄС-27 діятиме повністю вільний рух працівників.

Докладніше>>

Європейський рік

У Празі відкрито Європейський рік креативності та інновацій

7 січня 2009 року на конференції у приміщенні сенату Чехії держава-голова ЄС та Єврокомісія відкрили Європейський рік креативності та інновацій під гаслом «Уявляй. Створюй. Оновлюй».

Зранку відбулося засідання експертів за круглим столом, яке очолив колишній прем’єр-міністр Фінляндії Еско Ахо. Серед інших учасників засідання було близько десяти послів Європейського року.

Учасники затвердили рекомендацію урядам та установам ЄС, яку Еско Ахо сформулював так: «Майбутнє Європи дуже залежить від системи освіти. 2009 – Європейський рік креативності та інновацій і на особистому рівні. Впровадження нововведень має стати для нас фундаментом».

Потім у лицарській залі Валенштейнського палацу відбулася конференція з нагоди відкриття року. У конференції взяли участь національні делегати країн ЄС, представники Європейської Комісії, члени уряду Чехії та посли Європейського року. Учасники обговорювали можливість застосування творчих та новаторських підходів у сферах торгівлі, промисловості, освіти, науки та культури в умовах світового економічного спаду.

У своїй промові міністр освіти і спорту Чехії Ондрей Лишка наголосив на необхідності збільшення інвестицій в освіту, оскільки це ефективний інструмент боротьби з економічною кризою. Докладніше>>

Освіта та наука

Громадяни ЄС цінують науку і прагнуть тіснішої наукової співпраці

8 січня було опубліковано результати дослідження громадської думки щодо іміджу науки, сприйняття європейської наукової політики та ставлення до неї.

Дослідження було здійснено у формі групових дискусій у 27 країнах Євросоюзу протягом літа 2008 року, в яких брали участь чоловіки та жінки віком від 17 до 60 років, які належали до різних соціальних груп.

Основні сподівання та побоювання громадян ЄС зосереджено на суб’єктах, які сприймаються як такі, що конкретно впливають або ймовірно впливатимуть на повсякденне життя.

Загалом люди позитивно ставляться до розробок у медико-фармацевтичній сфері, досліджень у галузі енергетики, вивчення проблем охорони довкілля та кліматичних змін, винайдення і вдосконалення товарів, які полегшують життя. Занепокоєння висловлювали здебільшого з приводу небезпеки генетичних маніпуляцій, генетично модифікованих організмів та інших питань, які стосуються здоров’я, з приводу стану довкілля і використання науки в таких руйнівних цілях, як ядерне та хімічне озброєння.

Громадяни ЄС висловили загальне враження, що рівень наукових досліджень у їхніх країнах низький й недостатній. Ймовірні причини цього – малі бюджети досліджень, відсутність політичного бачення і волі, погана організація громадських досліджень і слабка зацікавленість у науковій кар’єрі з огляду на умови для науковців у країнах Європи, що призводить до виїзду кваліфікованих кадрів за кордон. Це враження особливо сильне у східних та південних країнах ЄС. Більшу впевненість продемонстрували Франція, Німеччина і Великобританія.

Європейська наукова політика невідома широкому загалові, однак принцип загальноєвропейської співпраці більшість громадян сприймають дуже позитивно. Найбільше ентузіазму виявили респонденти з Франції, Італії, Бельгії, Словенії та Словаччини, а також ірландці, португальці, греки, угорці та румуни.

Докладніше>>

Інші новини:

В листопаді 2008 року обсяг роздрібної торгівлі виріс на 0,6% в Єврозоні та на 0,3% в зоні ЄС-27 порівняно з жовтнем 2008. Далі>

Рівень безробіття Єврозони виріс до 7,8%, а зони ЄС-27 до 7,2%. Далі>

Ціна на товари промисловості впали на 1,9% в Єврозоні та на 2,1% в зоні ЄС-27. Далі>

Рівень інфляції в Єврозоні за грудень 2008 року – 1,6%. Далі>

Всі матеріали цього Вісника ЄС можуть бути вільно використані та передруковані (як цілком, так і окремо) у друкованих та електронних ЗМІ, а також у будь-яких інших інформаційних проектах та повідомленнях.

Передрук цих матеріалів має містити посилання на Представництво Європейської Комісії в Україні та Білорусі.

Представництво всіляко вітає якнайбільше поширення його інформаційної продукції серед українських та білоруських ЗМІ, органів державної та місцевої влади, громадських організацій, аналітичних центрів, освітніх установ тощо.

Редактор: Ольга Гнатів

Відповідальний за випуск: Катерина Лаба

Інформацію підготувала ГО "Інститут розвитку регіональної преси” за підтримки Представництва Європейської Комісії в Україні