Оцінка законопроекту №4057 (щодо конфіскації) від Представництва ЄС в Україні (28/03/2016)

Удосконалення законодавства з повернення активів (яким також передбачені процедури конфіскації) є одним із зобов’язань, які взяла на себе українська влада у рамках процесу візової лібералізації.

Закони, що їх було нещодавно ухвалено у цьому контексті (2540a, 2541a, 3040) як частину пакету Плану дій з візової лібералізації, є достатньо прогресивними та відповідають практикам і стандартам ЄС. Експерти Євросоюзу розцінили їх як правильний рух у напрямі досягнення балансу між новими методами у боротьбі проти доходів, отриманих у злочинний спосіб, та чинним станом справ у сфері юстиції та правоохоронних органів країни. Напротивагу законам, ухваленим у лютому, у законопроекті №4057 не міститься вагомих гарантій захисту прав власності, що відповідало би стандартам ЄС.

Це може радше бути сприйнято як поспішний крок у напрямі запровадження більш суворого та інтрузивного інструменту без необхідного дотримання принципу, що розвиток цих подій має протікати пліч-о-пліч з більшим захистом права на справедливий суд, прав власності та підвищеною стабільністю відносин власності.