Заява для преси Президента Європейської Ради Дональда Туска щодо результатів референдуму в Об’єднаному Королівстві (24/06/2016)

Ми не відхрещуємося від того, що хотіли інших результатів учорашнього референдуму. Я повністю свідомий того, наскільки серйозним – або навіть драматичним – політично є цей момент. І у жоден спосіб не передбачити усіх політичних наслідків цієї події, особливо для Об’єднаного Королівства. Це – історичний момент, однак, безсумнівно, не момент для істеричних реакцій. Я вкотре хочу запевнити усіх, що ми готові також до такого негативного сценарію. Як вам відомо, ЄС – це не лише проект, що є хорошим винятково за сприятливих обставин.

За останні два дні я говорив з усіма лідерами Євросоюзу – маю на увазі, з прем’єр-міністрами і президентами, а також з головами інституцій ЄС – з приводу можливості виходу Британії з Союзу (Brexit). Сьогодні від імені двадцяти семи лідерів я можу сказати, що ми сповнені рішучості зберегти нашу єдність якраз у кількості двадцяти семи. Для усіх нас Союз – це рамки для нашого спільного майбутнього. Також я би хотів вас укотре запевнити, що не буде жодного правового вакууму. Допоки Об’єднане Королівство формально не вийде з Європейського Союзу, право ЄС і надалі застосовуватиметься до та у межах Королівства. Під цим я маю на увазі права й обов’язки.

Усі процедури виходу Об’єднаного Королівства з Євросоюзу чіткі та зазначені у Договорах. Аби обговорити деталі подальших процесуальних дій, я запропонував влаштувати зустріч двадцяти семи на полях саміту Європейської Ради (саміту Євросоюзу). Я також запропоную лідерам розпочати ширше обмірковування майбутнього нашого Союзу.

І наостанок, це правда, що останні роки були найскладнішими у історії нашого Союзу. Але я завжди пам’ятаю, що колись казав мені мій батько: те, що тебе не вбиває, робить тебе сильнішим.