Спільна заява лідерів ЄС щодо референдуму у Великобританії (24/06/2016)

Спільна заява Президента Європейського Парламенту Мартіна Шульца, Президента Європейської Ради Дональда Туска, Прем’єр-міністра Нідерландів – країни-голови Ради ЄС – Марка Рютте і Президента Європейської Комісії Жан-Клода Юнкера щодо результатів референдуму в Об’єднаному Королівстві

Сьогодні вранці на запрошення Юнкера у Брюсселі зустрілися Шульц, Туск і Рютте. Вони обговорили результати референдуму в Об’єднаному Королівстві та зробили таку спільну заяву:

«У вільному та демократичному процесі британський народ висловив своє бажання вийти з Європейського Союзу. Нам прикро через це рішення, але ми шануємо його.

Це – безпрецедентна ситуація, однак ми є згуртованими у нашій відповіді. Ми залишаємося сильними та підтримуємо засадничі цінності Євросоюзу із просування миру та добробуту його народів. Союз двадцяти семи країн-членів продовжуватиметься. Союз – це рамки нашого спільного політичного майбутнього. Ми переплетені разом історією, географією та спільними інтересами; ми розвиватимемо нашу співпрацю, ґрунтуючись на цьому. Разом ми владнаємо наші спільні проблеми, аби стимулювати зростання, підвищувати добробут та гарантувати безпечне та надійне середовище для наших громадян. Інституції відіграватимуть свою повну роль у цих стараннях.

Наразі ми очікуємо, що уряд Об’єднаного Королівства якнайшвидше виконає це рішення британського народу, попри те, яким болючим цей процес може бути. Будь-які затримки невиправдано подовжуватимуть невизначеність. У нас є правила, аби розібратися із цим у організований спосіб. Статтею 50 Договору про Європейській Союз встановлюється процедура, якої слід дотримуватися у разі, якщо країна-член вирішує вийти з ЄС. Ми готові оперативно розпочати перемовини з Об’єднаним Королівством стосовно правил і умов виходу країни з Європейського Союзу. Допоки процес перемовин не завершиться, Об’єднане Королівство залишається членом Європейського Союзу – з усіма похідними правами та обов’язками. У відповідності до Угод, які ратифікувало Об’єднане Королівство, право ЄС і надалі застосовується на повну до та в Королівстві, допоки країна перестає бути членом ЄС.

Як було погоджено, «Нове рішення для Об’єднаного Королівства у Європейському Союзі», якого було досягнуто під час саміту ЄС, що відбувся 18-19 лютого 2016 року, не набуде чинності та припиняє своє існування. Не буде жодних перемовин про перегляд документу.

Що стосується Об’єднаного Королівства, ми сподіваємося, що воно у майбутньому буде тісним партнером Європейського Союзу. Ми очікуємо, що країна сформулює свої пропозиції з цього питання. Будь-як угода, що її буде укладено з Об’єднаним Королівством як з країною з-поза меж ЄС, повинна буде відображати інтереси обох сторін та бути збалансованою у питаннях прав і обов’язків».