Нова стратегія з пріоритизації культури у міжнародних відносинах Євросоюзу (09/06/2016)

Ухвалена вчора стратегія відповідає пріоритету Європейської Комісії зробити ЄС міцнішим глобальним гравцем. Культура здатна відігравати вкрай важливу роль у зміцненні міжнародних партнерств

Мета «Стратегії міжнародних культурних відносин» – заохочувати співпрацю між ЄС і його партнерськими країнами, а також сприяти світовому порядку, що ґрунтується на мирі, верховенстві права, свободі вираження, взаєморозумінні та шані засадничих цінностей. Стратегію представили Європейська Комісія та Високий представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики.

Коментуючи ухвалення Стратегії, Високий представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики Федеріка Моґеріні сказала: «Культура має бути частиною нашої зовнішньої політики. Культура – потужний інструмент налагодження мостів між людьми – зокрема, молоддю – та зміцнення взаєморозуміння. Також вона може бути двигуном економічного та соціального розвитку. Також, оскільки ми зіштовхнулися зі спільними проблемами, культура здатна допомогти усім нам – в Європі, Африці, Азії, на Близькому Сході – триматися разом, боротися проти радикалізації, де це потрібно, а також створювати альянс цивілізацій проти тих, хто намагається нас роз’єднати. Саме через це культурна дипломатія має все більше і більше бути в основі наших відносин із сьогоднішнім світом».

Своєю чергою, Європейський Комісар з освіти, культури, молоді та спорту Тібор Наврачич назвав культуру «прихованим скарбом зовнішньої політики». «Вона допомагає у сприянні діалогу та взаєморозуміння. У такий спосіб культура є вкрай важливою у розбудові довготривалих відносин з країнами по всьому світу; вона відіграє велику роль у тому, аби ЄС ставав міцнішим глобальним гравцем».

Європейський Комісар з міжнародної співпраці та розвитку Невен Міміца та Європейський Комісар з Європейської політики сусідства і перемовин про розширення Йоганнес Ган привітали ухвалення Стратегії. Її було розроблено у відповідності до нещодавно ухваленого Порядку денного 2030, визнаючи світове громадянство, культурне розмаїття та міжкультурний діалог як всеохопні принципи раціонального розвитку, а також для політик ЄС з розширення та сусідства.

Культура здатна відігравати важливу роль у зовнішній політиці Євросоюзу. Культурна співпраця протистоїть стереотипам та упередженості через, зокрема, сприяння діалогу, широті поглядів, гідності та взаємоповазі. Міжкультурний діалог може допомогти у запобіганні конфліктам та сприяти примиренню в межах країни та між державами. Також культура здатна стати відповіддю на глобальні виклики – зокрема, що стосується інтеграції біженців, протистояння насильницькій радикалізації та захисту світової культурної спадщини. Окрім того, культура може бути інструментом надання важливих соціально-культурних благ у межах та поза межами ЄС.

Сьогоднішнє Повідомлення пропонує стратегічні рамки задля більш глибоких та ефективних міжнародних культурних відносин; також йдеться про нову модель співпраці з країнами-членами, культурними інституціями країн, приватними і державними операторами з ЄС і країн-партнерів – підвищуючи можливості, створюючи синергію та максимізуючи соціально-економічні блага.

Все більше і більше культура – не лише у рамках своїх традиційних форм, але й за допомогою культурних і креативних індустрій, малих та середніх підприємств і туризму – стає вектором економічного зростання. Це, своєю чергою, зміцнює думку, що синергія з іншими сферами є вкрай важливою, а також, що державний і приватний сектори та громадянське суспільство мають бути більш залученими у цей процес.

Також культура відіграє важливу роль на муніципальному рівні. Залучення громадян, державних суб’єктів, культурних операторів та інших подібних організацій є головним ресурсом для зміцнення муніципалітетів та громад задля розвитку ринкових можливостей.

Таким чином це Повідомлення відповідає дев’ятому пріоритету, внесеному Президентом Єврокомісії Жан-Клодом Юнкером у свої Засадничі політичні принципи від 2014 року; воно відображає прагнення майбутньої Глобальної стратегії ЄС, яку готує Високий представник із закордонних справ і безпекової політики. Єврокомісія також оголосила, що вона запропонує Європейському Парламенту і Раді ЄС організувати у 2018 році Європейський рік культурного спадку.

Контекст

У зовнішній відносинах ЄС культура є одним із трьох стовпів Європейського порядку денного культури (2007 рік). Розвиток стратегічного підходу у цій сфері був пріоритетом для робочих планів з культури Ради ЄС від 2011 року. Важливий крок уперед було зроблено за допомогою підготовчого механізму Європейського Парламенту «Культура у зовнішніх відносинах ЄС» (2013-2014 роки). У ньому, зокрема, робиться наголос на значному потенціалі культури у зовнішніх відносинах Європи; також у ньому йдеться про те, що Європейський Союз і країни-члени можуть чимало отримати за допомогою кращого упорядкування своїх культурних дипломатій.

ЄС профінансував багато проектів у культурному і креативному секторах; йдеться, зокрема, про мережі креативних хабів, програму «Африканських, Карибських і Тихоокеанських культур+» (African, Caribbean and Pacific (ACP) Cultures+ programme), а також програми з підтримки культурного управління та сприяння міжкультурному діалогу. Програма «Креативна Європа» також є відкритою для участі громадян з країн політики сусідства та країн-кандидатів на вступ до ЄС. Представництва ЄС регулярно організовують заходи, пов’язані з культурною дипломатією; водночас співпраця ЄС з метою розвитку протягом довгого часу містила у своїх заходах компонент, який стосувався питань культури і спадку (до прикладу, задля відновлення манускриптів «Тімбукту» у Малі). Іншим хорошим прикладом того, як культура впливатиме на зовнішню політику ЄС, є підтримка Євросоюзом Фонду пам’яті Анни Лінд. Наприклад, програма «Молоді арабські голоси» (наразі розширена на регіон Середземномор’я) поглиблює діалог між молодими лідерами і представниками громадянського суспільства, а також проводить освітньо-просвітницьку роботу проти екстремізму та насильницької радикалізації. Іншим прикладом, зокрема, є допомога ЄС для захисту культурної спадщини в Сирії, що впроваджується ЮНЕСКО; відповідні заходи підтримують місцеві зацікавлені сторони у моніторингу стану державної спадщини, її захисті та протистоянні контрабанді. У країнах Східного партнерства Програма ЄС і Східного партнерства «Культура і креативність» підтримує внесок культурних і креативних секторів у раціональний гуманітарний, соціальний та економічний розвиток. Водночас проект «Урбаністичні стратегії в історичних містах, скеровані громадами» спрямований на стимуляцію соціально-культурного розвитку за допомогою зміцнення культурної спадщини у дев’яти історичних містах, розташованих у Вірменії, Білорусі, Грузії, Молдові та Україні.

Програма «Горизонт 2020» також підтримує дослідження щодо культурної дипломатії та заходи з культурної спадщини за допомогою мультинаціональних і міждисциплінарних проектів. Готуються також майбутні програми з метою підтримки країн-партнерів у різних регіонах; йдеться, зокрема, про розвиток культурних та креативних індустрій і сприяння міжкультурному діалогу.

Аби допомогти Євросоюзу втілити Стратегію та створити синергію між залученими сторонами ЄС (представництвами ЄС, національними культурними інституціями і фундаціями, приватними і державними підприємствами, громадянським суспільством), у лютому 2016 року було створено Платформу культурної дипломатії, у центрі уваги якої – стратегічні країни. Платформа, якою управляють культурні інституції країн-членів ЄС та інші партнери, надаватиме політичні консультації, сприятиме налагодженню зв’язків, проводитиме заходи з культурними партнерами і розвиватиме навчальні програми з культурного лідерства.

Більше інформації:

Повідомлення про міжнародні культурні зв’язки

Питання і відповіді щодо Повідомлення про міжнародні культурні зв’язки

Промова Федеріки Моґеріні на Культурному форумі