З 1 січня 2016 року набуває чинності торгова частина Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом (08/01/2016)

З 1 січня 2016 року Європейський Союз і Україна розпочнуть застосування положень поглибленої і всеосяжної зони вільної торгівлі (ПВЗВТ), що є частиною Угоди про асоціацію, підписаної в червні 2014 року. Політична частина і положення про співпрацю діють з листопада 2014 року.

Застосування ПВЗВТ у рамках Угоди про асоціацію є одним з наріжних каменів двосторонніх відносин, пропонуючи нові економічні вигоди обом сторонам. Український бізнес отримає стабільний і передбачуваний доступ до найбільшого ринку світу, що налічує 500 млн. споживачів, а європейські підприємства зможуть скористатися перевагами простішого доступу до українського ринку та вибудувати нові відносини з поставниками і партнерами з України. Це також принесе користь українським громадянам у вигляді товарів вищої якості, тоді як посилення конкуренції та зниження ввізного мита має привести до зниження цін.

Завдяки таким амбітним цілям, як наближення українського законодавства до стандартів ЄС у сфері конкуренції, державних закупівель і захисту прав інтелектуальної власності, угода допоможе модернізації та диверсифікації української економіки, а також створить додаткові стимули для реформ, особливо боротьби з корупцією. Таким чином ПВЗВТ дає Україні можливість покращити підприємницький клімат і залучити іноземні інвестиції, що допомагатиме країні ефективно інтегруватися у світову економіку. Впровадження ПВЗВТ відбуватиметься упродовж кількох років, що дозволить здійснювати поступове наближення законодавства і дасть час на адаптацію всім задіяним сторонам.

Комісар ЄС з питань торгівлі Сесилія Мальмстрьом виразила впевненість у перспективах України: «Набуття з 1 січня 2016 року чинності ПВЗВТ відкриває Україні унікальні можливості стабілізувати, диверсифікувати та розвивати свою економіку задля добробуту всіх українців. Європейський Союз надасть Україні підтримку, щоб допомогти її малим і середнім підприємствам скористатися цими новими можливостями для росту та, відповідно, створення нових робочих місць. Зі свого боку користь підприємств ЄС полягатиме в отриманні кращого доступу до ринку, що нараховує 45 млн. людей. Звичайно зміни не відбудуться за одну ніч – вони потребуватимуть зусиль й інвестицій. Поступово ПВЗВТ сприятиме процвітанню України та сильнішій економічній інтеграції з ЄС.»

Європейський Союз і надалі залишається на стороні України надаючи допомогу, рекомендації та експертну підтримку, у тому числі для сприяння росту малого бізнесу (МСП) і їхньої спроможності у використанні можливостей, що забезпечуються ПВЗВТ, зокрема у відношенні поступового наближення до відповідності правилам ЄС. З цією метою створено Фонд ПВЗВТ для МСП, що доповнить поточні програми Європейського Союзу (такі як «EU SURE» і «Флагман МСП») допомагаючи малим і середнім підприємствам краще підготуватися до змін у внутрішньому підприємницькому середовищі.

З цього приводу Комісар ЄС з питань європейської політики сусідства та переговорів щодо розширення Йоганнес Ган додав: «Завдяки ПВЗВТ для України відкриваються нові можливості в ЄС і за його межами, оскільки європейські стандартами часто є стандартами міжнародними. ЄС продовжить надавати підтримку і допомогу Україні у пристосуванні до нових умов. Ми хочемо, щоб Україна досягла успіху!»

Довідка:

Україна і Європейський Союз підписали Угоду про асоціацію, що передбачає також створення поглибленої і всеосяжної зони вільної торгівлі, 27 червня 2014 року. Угода повністю набуде чинності щойно завершиться процес її ратифікації всім 28-ма членами Європейського Союзу. Загальні положення і розділи щодо політичної асоціації та співпраці вже тимчасово набули чинності у листопаді 2014 року. З 1 січня 2016 року додається також застосування торгових положень (ПВЗВТ).

Обсяги експорту ЄС в Україну сягають 17 млрд. євро, тоді як розмір імпорту України з ЄС дорівнює 14 млрд. євро (дані за 2014 рік). Найбільшими товарними позиціями, що експортуються з ЄС до України є машинне обладнання та прилади (€5,7 млрд. в 2013 р.), транспортні засоби (€2,6 млрд.), хімічна продукція (€3,7 млрд.) і промислові товари. Україна експортує до ЄС переважно метали (€3,5 млрд. в 2013 р.), овочеву продукцію (€2,8 млрд.), корисні копалини (€2,7 млрд.), машинне обладнання і прилади (€1,2 млрд.).

За даними незалежних досліджень саме лише впровадження Угоди про асоціацію/ПВЗВТ дасть приблизно 6% додаткового приросту ВВП у середньостроковій перспективі, тоді як зростання добробуту українців очікується на рівні 12%. При цьому досягнення можуть бути значно більшими, якщо Україна дійсно впровадить реформи, передбачені Угодою, оскільки вони покращать підприємницький клімат і сприятимуть залученню іноземних інвестицій та передачі технологій.

ЄС продовжить надавати значну підтримку Україні, спрямовану на впровадження ПВЗВТ, зокрема в таких сферах як регулювання виробництва товарів, державні закупівлі, заходи продовольчої безпеки, антимонопольні та митні правила, у тому числі шляхом мобілізації експертної допомоги з країн-членів ЄС для взаємодії з їхніми українськими колегами.

Особливу увагу ЄС приділяє підтримці приватного сектору, у першу чергу малим підприємствам, аби вони могли скористатися перевагами цієї угоди, що має сприяти економічному росту та створенню робочих місць Україні. Окрім того ПВЗВТ матиме позитивний вплив не лише на компанії, що займаються експортом до ЄС, а й на всіх суб’єктів підприємницької діяльності завдяки поступовому наближенню внутрішньої бізнес-клімату до правил ЄС. У середній і довгостроковій перспективі ці зміни гратимуть на користь України, однак найближча перспектива може ставити певні виклики перед МСП, яким знадобляться додаткові навички та більші фінансові ресурси для адаптації.

Щоб відповісти на ці потреби Європейська Комісія спільно з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) і Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) створили Фонд ПВЗВТ для МСП. Цей механізм доповнюватиме поточні програми ЄС в Україні, спрямовані на підтримку росту МСП, такі як «EU SURE» і «Флагман МСП». Фонд отримає з бюджету ЄС в своє управління портфель грантів для України на суму приблизно 100 млн. євро. Очікується, що цей внесок зможе сприяти залученню українськими МСП принаймні 1 млрд. євро нових інвестицій, що фінансуватимуться переважно підтримуваними Фондом кредитами. Це фінансування:

- Допоможе МСП скористатися новими торговими можливостями в ЄС і регіоні, що відкрилися завдяки ПВЗВТ;

- Покращить доступ МСП до фінансування, надавши їм можливість залучати необхідні інвестиції для покращення їхньої конкурентоспроможності;

- Дозволить МСП інтегруватися у світові ланцюги вартості завдяки партнерству із закордонними джерелами прямих інвестицій;

- Допомагатиме МСП дотримуватися нових стандартів продовольчої безпеки, виробництва та якості, а також впроваджувати заходи захисту довкілля, що у свою чергу діятиме на користь українських споживачів і сприятиме експорту до ЄС і за його межі.