Спільний прес-реліз після зустрічі Ради асоціації між Європейським Союзом і Україною (07/12/2015)

У понеділок, 7 рудня, у Брюсселі відбулася друга зустріч Ради асоціації між ЄС і Україною.

Учасники зустрічі підбили підсумки у відносинах між Євросоюзом і Україною з часів першої зустрічі Ради асоціації, яка відбулася у грудні 2014 року. Також вони привітали відчутний прогрес, якого було досягнуто відтоді. Обидві сторони підтвердили важливість, яку вони надають партнерству, а також обопільному зобов’язанню щодо поглиблення політичної асоціації та економічної інтеграції України з ЄС на основі шани спільних цінностей та їхнього ефективного розвитку.

Учасники зустрічі привітали ратифікацію Угоди про асоціацію більшою частиною країн-членів ЄС і поділилися своїми очікуваннями щодо повного набуття угодою чинності.

Від 1 січня 2016 року Україна та Євросоюз тимчасово застосують частину Угоди про асоціацію, що стосується глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі (ГВЗВТ). Україна та ЄС погодилися з потребою забезпечення повного виконання зобов’язань, взятих на себе у контексті ГВЗВТ, включаючи подальше зміцнення Україною своїх підготовчих зусиль. Також учасники зустрічі підбили підсумки тристоронніх перемовин щодо впровадження ГВЗВТ. Євросоюз і Україна вкотре підтвердили свою готовність продовжувати перемовини на міністерському та експертному рівнях, використовуючи гнучкі механізми, що їх пропонує ГВЗВТ. Вони підкреслили: будь-які віднайдені рішення мають шанувати відповідні положення і зобов’язання СОТ.

ЄС привітав відчутний прогрес, що його було досягнуто поточного року у впровадженні реформ. Зокрема, це стосується початку роботи Національного антикорупційного бюро і нової національної поліції; завершення процесу відбору на посаду антикорупційного прокурора; ухвалення Верховною Радою у першому читанні змін до Конституції щодо децентралізації та ухвалення закону «Про ринок природного газу», що має на меті привести газовий сектор України у відповідність до Третього енергетичного пакету.

Євросоюз привітав міцну політичну відданість української влади рухати процес реформ уперед – попри проблеми, з якими зіштовхнулася Україна, зокрема конфлікт на сході країни.

Учасники зустрічі визнали важливість швидкого і всеосяжного впровадження і зміцнення за короткий період часу нових політик і нової законодавчої бази, а також подальшого пришвидшення політичних та економічних реформ у таких сферах:

  • Конституція;
  • Боротьба проти корупції;
  • Судова система;
  • Державне управління;
  • Виборче законодавство;
  • Децентралізація
  • Сектор цивільної безпеки;
  • Управління державними фінансами;
  • Бізнесовий клімат.

Учасники зустрічі визнали, що реформи потрібно здійснювати насамперед в інтересах українського народу.

Євросоюз вкотре підтвердив свою непохитну відданість ідеї політичного і мирного розв’язання конфлікту на сході Україні, що ґрунтується на шані незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України. Цього, зокрема, можна досягти за допомогою повного впровадження усіма сторонами Мінських угод. У зв’язку із цим учасники зустрічі схвалили усі дипломатичні зусилля, що докладаються у рамках Нормандського формату і Тристоронньої контактної групи. Вони нагадали, що тривалість економічних обмежувальних заходів Євросоюзу проти Російської Федерації пов’язана з повним виконанням Мінських угод. Окрім того, учасники зустрічі висловили занепокоєння у зв’язку із нещодавнім збільшенням кількості та тяжкості порушень режиму припинення вогню. Вони підкреслили, що усі заручники та особи, які незаконно утримуються і мають стосунок до конфлікту в східній Україні, включаючи Надію Савченко, мають бути звільнені у відповідності до Мінських угод.  

Учасники Ради асоціації підкреслили потребу у подальшому розв’язанні проблеми, пов’язаної із гуманітарною ситуацію, що виникла через конфлікт. Вони заохотили Україну сприяти наданню гуманітарної допомоги у райони, уражені конфліктом, а також всеосяжно вирішувати проблеми і задовольняти довготривалі потреби внутрішньо переміщених осіб. Євросоюз висловив бажання збільшити підтримку роботам з розмінування території на сході України.

Обидві сторони висловили занепокоєння у зв’язку із погіршенням ситуації з правами людини на Кримському півострові, включаючи у межах кримськотатарської спільноти. Вони закликали надати повний, вільний і безперешкодний доступ до Автономної Республіки Крим і Севастополя для міжнародних працівників у сфері прав людини. Євросоюз вкотре підтвердив свою вимогу негайно звільнити Олега Сенцова і Олександра Кольченка і гарантувати їхнє безпечне повернення в Україну. ЄС нагадав, що не визнає і продовжує засуджувати незаконну анексію Криму і Севастополя Російською Федерацією.

Україна і ЄС підбили підсумки прогресу, досягнутого у роботі над шаною прав людини і засадничих свобод. Вони погодилися із потребою продовжувати зусилля у цьому напрямі. Євросоюз привітав загальне добре проведення місцевих виборів в Україні, що відбулися 25 жовтня і продемонстрували прогрес у шані демократичних принципів.

Учасники зустрічі привітали прогрес України, що його країна наразі досягла у питання візової лібералізації. Обидві сторони очікують на наступний звіт про прогрес щодо впровадження Плану дій з візової лібералізації, який буде опубліковано пізніше поточного місця.

Окрім того, обидві сторони привітали перші ознаки економічної стабілізації в Україні. Вони закликали продовжувати впроваджувати розсудливу макроекономічну та фінансову політики.

Рада асоціації визнала відчутну фінансову підтримку у розмірі понад 7 млрд. євро, що надавалася Євросоюзом і європейськими фінансовими інституціями з 2014 року. Вона підкреслила, що ця фінансова підтримка допомогла Україні стабілізувати свою економіку, реформуючи її у відповідності до міжнародних стандартів і у такий спосіб поліпшуючи життя своїх громадян протягом довгого часу.

Учасники зустрічі привітали ухвалення 2 грудня нової програми ЄС із підтримки децентралізації із бюджетом у 97 млн. євро (90 млн. євро надійде з бюджету ЄС, 6 млн. євро надійде від Німеччини і 1 млн. євро – від Польщі). Також вони привітали додаткову підтримку у рамках Інструменту, що робить внесок у стабільність і мир, задля відновлення управління і миру у східній Україні (бюджет – 10 млн. євро).

Окрім того, обидві сторони привітали підписання Адміністративної угоди між Європейською оборонною агенцією і Міністерством оборони України. Угоду сьогодні підписали у рамках своїх повноважень Високий представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики Федеріка Моґеріні та Міністр оборони України Степан Полторак.

Обидві сторони очікують на застосування зміцненого мандату Консультаційної місії для сприяння реформі сектору цивільної безпеки в Україні (EUAM Ukraine), що має на меті краще задовольняти потреби України у її зусиллях з реформування сектору цивільної безпеки, беручи до уваги чинні безпекові виклики. Окрім того, Рада асоціації взяла до відома нещодавнє подовження на два роки роботи Місії Європейської Комісії з прикордонної допомоги Республіці Молдова і Україні (EUBAM), а також підписану угоду, що зміцнює мандат місії у аспектах Угоди про асоціацію і впровадження ГВЗВТ, що стосуються кордонів і митних зборів. Як додаткова демонстрація поглиблення відносин, учасники зустрічі привітали приєднання України до програми «Креативна Європа» і прогрес щодо долучення країни до Програми ЄС з конкурентоздатності підприємств та малих і середніх підприємств (COSME). Також вони привітали спільну мету розпочати перемовини про надання Україні супутникових послуг, що ґрунтуються на Європейській супутниковій навігаційній програмі EGNOS. Обидві сторони позитивно оцінили прогрес України на шляху асоціації у Дослідницьку та навчальну програму Euratom на 2014-2018 роки, доповнюючи Програму ЄС із досліджень та інновацій «Horizon 2020», що сприятиме ефективній асоціації від 1 січня 2016 року.

Рада асоціації привітала реформи в енергетичній сфері, ініційовані поточного року, особливо, що стосується газового сектору. Вона підкреслила потребу у фіналізації нормативно-правової бази щодо регулювання енергетики і ринку електроенергії. Обидві сторони висловили готовність продовжувати співпрацю з питань енергоефективності, модернізації та використання української газотранспортної системи та сховищ, а також убезпечення постачань газу між Україною та Євросоюзом. Україна і ЄС очікують на започаткування перемовин з приводу Меморандуму про розуміння щодо стратегічного енергетичного партнерства.

Нагадуючи про зобов’язання щодо укладання Угоди між Євросоюзом і Україною з приводу спільного авіаційного простору найближчим часом у 2015 році, зроблене під час XVII саміту між ЄС і Україною та останнього саміту Східного партнерства у Ризі, як про це йдеться в Угоді про асоціацію, ЄС поновлює своє зобов’язання щодо якнайшвидшого підписання цієї Угоди.

Також учасники зустрічі привітали спільне Повідомлення Високого представника ЄС із закордонних справ і безпекової політики та Європейської Комісії щодо перегляду Європейської політики сусідства, ухвалене 18 листопада. Вони висловили відданість ідеї його впровадження, підкреслюючи неконфронтаційний характер Європейської політики сусідства. Це стане об’єктом подальших дискусій у 2016 році; водночас робота продовжуватиметься і ґрунтуватиметься на чинних контрактних домовленостях. Диференціація та інтенсивніше залучення сторін будуть відмінною рисою оновленої Європейської політики сусідства.

Окрім того, Україна і ЄС підкреслили важливість ефективної стратегічної комунікації та погодилися на тісну співпрацю заради цієї мети, включаючи через новостворену Робочу групу ЄС зі стратегічних комунікацій, що зосереджується на Східному партнерстві та за його межами. Зустріч пройшла під керівництвом Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка. Також Україну представляли міністри закордонних справ, економічного розвитку і торгівлі, юстиції та оборони. Своєю чергою, Євросоюз представляли Високий представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики Федеріка Моґеріні та Європейський Комісар з Європейської політики сусідства та перемовин про вступ Йоганнес Ган.