Заява Високого представника ЄС Федеріки Моґеріні під час спільної прес-конференції з Петром Порошенком (10/11/2015)

Мені завжди приємно приїздити сюди, до Києва.

Як Ви вже зазначали, пане Президенте, головна мета мого візиту до України, з-поміж інших питань, які ми обговорили, – це показати, що ситуація в Україні залишається найважливішим пріоритетом у європейському порядку денному. В той час, як Європейський Союз зосереджений на тому, що відбувається на наших південних і південно-східних кордонах разом із конфліктами у регіоні Середземномор’я, вкрай важливим є те, що ми залишаємося згуртованими і продовжуємо приділяти увагу ситуації в Україні.

Я провела частину свого терміну на посаді, яку я наразі займаю, пояснюючи, що наша увага до сходу не повинна затьмарювати потребу працювати разом над півднем і регіоном сусідства. Наразі я додатково стверджую, що навіть, якщо ми зосереджуємо багато уваги на міграційній кризі, Середземномор’ї, Близькому Сході, наша робота над ситуацією у східній Україні, проведення політики невизнання незаконної анексії Криму та власне процес реформ в Україні має посідати чільне місце та залишатися першим пунктом у нашому порядку денному.

Я сподіваюсь, що моя присутність тут та приїзд до України найближчими днями багатьох моїх колег з Європейської Комісії – якщо я не помиляюся, наступними тижнями має відбутися чи то чотири, чи то п’ять візитів з Брюсселя до Києва на найвищому з можливих рівнів – є конкретними знаками того, що Україна залишається вкрай важливим питанням у нашому спільному порядку денному, адже ми поділяємо шлях і маємо працювати разом.

Фактично, це мій другий візит до України за один рік. Я була дуже рада зустрітися зі своїм другом, Президентом Петром Порошенком. Мій візит розпочався із зустрічей з представниками громадянського суспільства і лідерами кримських татар. Ці зустріч, під час яких ми обмінялися думками і обговорили майбутні кроки, були вкрай корисними і приємними для мене; гадаю, що і мої співрозмовники такої ж думки. Також я проводжу зустрічі з Прем’єр-міністром, Міністром закордонних справ, Головою Верховної Ради та власне депутатами парламенту; потім матиму координаційну зустріч з усіма послами країн-членів Європейського Союзу у Києві.

Зустріч з Петром Порошенком була не лише приємною – як власне кожного разу, коли ми зустрічаємося у Києві або Брюсселі, або будь-де у світі, що, на щастя, трапляється доволі часто і відбувається у продуктивний спосіб, – це був радше момент для обміну інформацією щодо того, де ми знаходимося наразі з двох основних питань.

З одного боку, це дотримання Мінських угод. Ми погодилися з оцінкою того, що сьогодні ми знаходимося у набагато кращій позиції, ніж місяці тому: режим припинення вогню, зрештою, діє, а відведення зброї розпочалося. Й досі залишається низка важливих питань, над якими ми працюємо разом, разом із рештою міжнародної спільноти, – зокрема, ОБСЄ, робочими групами, Нормандською четвіркою, що лише кілька днів тому провела зустріч у Берліні на рівні міністрів закордонних справ. Коли йдеться про виконання усіма сторонами усіх пунктів Мінських угод, ця робота, сподіваюся, здатна відкрити шлях для подальших кроків як у безпековому, так і у політичному напрямах.

Ми доволі детально обговорили це питання, включаючи власне можливості проведення місцевих виборів у східній Україні, ґрунтуючись на українському законодавстві та у відповідності до стандартів БДІПЛ. Також занепокоєння викликає доступ для Спеціальної спостережної місії ОБСЄ і гуманітарних організацій. Для владнання цих питань потрібен негайний і послідовний прогрес. Також ми обговорили питання, які стосуються доволі конкретної і практичної роботи, що ми її можемо робити разом, – зокрема, Європейський Союз здатен працювати над чимось вкрай важливим, наприклад, розміновувати певні ділянки, що може мати значення для подальших кроків.

Окрім того, ми детально обговорили питання наших двосторонніх відносин, особливо ті, що стосуються торговельної частини Угоди про асоціацію між ЄС і Україною, яка буде тимчасово застосована з 1 січня 2016 року. Ми зробили багато, аби розпочати підготовку до впровадження цієї угоди. Ми також погодилися якнайкраще використати решту часу, щоби віднайти практичні рішення щодо занепокоєнь Росії, пов’язаних із впровадженням угоди. Як ви знаєте, Європейський Союз сприяє проведенню перемовин з цього питання, так само як і сприяє перемовинам з питань газу та енергетики.

Велику частину нашої зустрічі ми присвятили обговоренню реформ – не загальних, теоретичних речей, а дуже конкретних питань. Насамперед ми підкреслили потребу у впровадженні антикорупційної реформи, що є ключем до надійності та цілісності й непохитності інших реформ. Ці питання я детально обговорила з Петром Порошенком і з представниками громадянського суспільства. Це також стане вкрай важливим для впровадження торговельної частини Угоди про асоціацію; також це питання стало одним із важливих елементів наших дискусій з приводу плану дій з візової лібералізації.

Я підкреслила потребу у антикорупційних органах, які можуть незабаром розпочати свою роботу. Я знаю, що Президент повністю відданий цій ідеї; він перебуває з надійним керівництвом, що було обрано у результаті достовірного та прозорого процесу. Також ми обговорили, як ви вже зазначали, реформи державного управління і судової системи, а також інші вкрай важливі реформи. І ми готові підтримати вас у цих кроках у достатньо конкретний спосіб.

 На цьому я зупинюся, адже, наскільки мені відомо, ми спізнюємося. Як завжди ми провели приємні зустрічі, які були також довгими і корисними. Тож на цьому я поставлю крапку.

 

Більше інформації:

Відео спільної прес-конференції Федеріки Моґеріні та Петра Порошенка