ЄС передав пілотну піч, що запобігатиме лісовим пожежам у Чорнобильській зоні відчуження (03/11/2015)

30 жовтня 2015 року, Посол ЄС в Україні Ян Томбінський офіційно передав пілотну піч для спалювання відходів, придбану Європейським Союзом. Пілотна піч сприятиме попередженню лісових пожеж у Чорнобильській зоні відчуження та зменшить ризик радіоактивного забруднення повітря та його поширення за межі зони.

Чорнобильська катастрофа 1986 року ускладнила догляд лісу в зоні відчуження. Як наслідок, лісова підстилка тепер покрита великими скупченнями лісових горючих відходів. Щороку збільшується ризик виникнення лісових пожеж. Такі великі пожежі можуть призвести до поширення радіоактивного забруднення через викиди в атмосферу на потенційно великі території за межами зони відчуження.

Аби запобігти цьому, забруднені радіацією ліси у зоні відчуження необхідно очищати від лісових відходів. Відходи повинні бути утилізовані шляхом контрольованого спалення.

Європейський Союз передасть унікальну пілотну установку спалювання відходів вартістю 1,25 мільйонів євро для Чорнобильської зони відчуження в рамках «Програми охорони здоров’я та екології навколо Чорнобильської зони відчуження» із загальним бюджетом  4,9 мільйонів євро. Програму було започатковано Європейською Комісією у 2011 році за підтримки Європейського Парламенту.

Програма також передбачає такі компоненти:

-        Оновлення карти радіоактивного забруднення Іванківського району (поточний проект);

-        Створення інформаційного центру для підтримки і консультування місцевих мешканців щодо того, як запобігти потраплянню радіонуклідів в організм;

-        Установка аналітичного обладнання і приладів у лікарні смт. Іванків для обстеження стану здоров'я дітей і вагітних жінок, та аналізу харчових продуктів і біологічних матеріалів (частину обладнання встановлено у Києві);

-        Будівництво теплиці площею 0,75 га для вирощування чистих овочів для місцевого населення (прогнозоване завершення: кінець 2016 року).

Фото заходу можна завантажити за посиланням.

Довідкова інформація: Після Чорнобильської катастрофи ЄС започаткував програму співпраці у сфері ядерної безпеки в рамках програмиTACIS (Технічна підтримка країн СНД). Із 1991 по 2006 рр. ЄС виконав проекти з ядерної безпеки на суму 1,3 млрд. євро. З них в Україні було реалізовано проектів на суму понад 560 млн. євро. У 2007 році ЄС розпочав новий інструмент співпраці у сфері ядерної безпеки (INSC), що охоплює треті країни. INSC надав  524 млн. євро за період 2007-2013 рр. та планує надати 225 млн. євро у 2014-2020 роках. На сьогодні понад 300 млн. євро з цих коштів отримала Україна.

ЄС був одним із основних донорів Чорнобильського фонду «Укриття» (CSF) та Рахунку ядерної безпеки (NSA) під керівництвом Європейського банку реконструкції та розвитку. Загалом міжнародні внески в ці фонди на сьогодні становлять 1,8 млрд. євро. Понад третина цих коштів надходить від ЄС, що становить приблизно 470 млн. євро. Проект «Укриття» має бути введений в експлуатацію у 2017 році. Із 1990-х ЄС також надає допомогу Україні в подоланні медичних, соціальних та економічних наслідків Чорнобильської катастрофи для місцевого населення.