Газ: ЄС, Україна та Росія домовилися про умови постачань на зиму (28/09/2015)

Після кількох раундів тристоронніх та двосторонніх переговорів, які відбувалися протягом останніх місяців, на зустрічі 25 вересня було домовлено про умови постачання газу в Україну на наступний зимовий період, тобто з 1-го жовтня 2015 року до кінця березня 2016 року. На зустрічі, на якій головував Віце-президент Єврокомісії з Енергетичного союзу Марош Шевчовіч, взяли участь представники Єврокомісії, України та Російської Федерації. Вони парафували юридично обов'язковий протокол, і подали його своїм урядам на затвердження.

Коментуючи результати зустрічі, Марош Шевчовіч зазначив: «Угода щодо умов нового зимового пакету є ключовим кроком для забезпечення того, щоб Україна мала достатні обсяги постачання газу наступної зими, і щоб не було загрози для безперервного транзиту газу з Росії до ЄС. Парафування угоди свідчить про те, що обидві сторони відповідають своїй ролі надійних партнерів у газовому бізнесі. Я переконаний, що цю угоду буде невдовзі затверджено та належним чином виконано, що принесе користь усім залученим сторонам».

Відповідно до парафованого протоколу, українська сторона бере на себе зобов'язання забезпечити транзит природного газу через свою територію до ЄС, зокрема через закачування 2 мільярдів кубометрів газу до своїх підземних газових сховищ уже в жовтні 2015 року.

Росія бере на себе зобов'язання знизити ціну на свій газ для України у 4-му кварталі 2015-го та 1-му кварталі 2016 року до конкурентного рівня, співставного з рівнем цін для суміжних з Україною країн ЄС. Це буде здійснено через зниження відповідного експортного мита.

Європейська Комісія продовжує свої зусилля щодо знаходження у європейських та міжнародних фінансових інституціях необхідного фінансування для купівлі газу України під час зимового періоду. Частина цих грошей, в обсязі принаймні 500 мільйонів доларів США, має бути доступною вже наприкінці цього року.

Докладніше (англійською мовою)