Європарламент закликає звільнити Сенцова, Савченко і Кольченка (10/09/2015)

У резолюціях, ухвалених сьогодні, депутати Європейського Парламенту закликають Росію звільнити офіцера поліції з Естонії Естона Кохвера, а також громадян України Олега Сенцова, Надію Савченко і Олександра Кольченка. Також вони спонукають звільнити усіх політичних в’язнів у Азербайджані та висловлюють занепокоєння у зв’язку із ситуацією з правами людини і засадничими свободами у Білорусі.

Європейські депутати закликають звільнити Естона Кохвера, Олега Сенцова і Олександра Кольченка і гарантувати їхнє безпечне повернення в Естонію та Україну відповідно. Також вони наполягають на звільненні інших українських громадян, яких незаконно утримують в Росії, зокрема Надії Савченко – у відповідності до погодженого Пакету заходів із впровадження Мінських угод.

Європарламент «рішуче засуджує кричуще порушення територіальної цілісності Естонії та України через незаконне викрадення громадян обох країн, аби вони могли постати перед російським судом». У резолюції наголошується, зокрема, що російські суди не мають компетенції, аби судити дії, що були здійснені за межами визнаної міжнародною спільнотою території Росії.  

У такий спосіб депутати закликають Президента Європейської Ради і Високого представника ЄС із закордонних справ і безпекової політики «запропонувати всеосяжну стратегію політики, що дозволить ЄС перехопити ініціативу і продовжувати здійснювати чітку політику щодо Росії». Також вони звертаються із проханням до Ради «скласти єдиний список посадовців, відповідальних за викрадення, ув’язнення і винесення вироків Кохверу, Савченко, Сенцову і Кольченку. Це потрібно, щоб ввести заборону на в’їзд цих посадовців на територію ЄС, а також заморозити будь-які фінансові активи, які вони або їхні найближчі родичі можуть мати у ЄС».

Що стосується Азербайджану, то європейські депутати закликають до негайного і беззастережного звільнення з в’язниці усіх політичних в’язнів, захисників прав людини, журналістів і активістів громадянського суспільства, включаючи Хадію Ісмаїлову, Лейлу Юнус і Аріфа Юнуса. Вони вимагають від азербайджанської влади негайно припинити жорстоке переслідування громадянського суспільства і захисників прав людини.

Окрім того, депутати Європарламенту відзначають нещодавні ознаки поліпшення відносин між ЄС і Білоруссю. Вони вітають нещодавнє звільнення шістьох політичних в’язнів, громадянські і політичні права котрих тепер мають бути відновлені.

Водночас парламентарі висловили «глибоке занепокоєння» щодо ситуації з правами людини і засадничими свободами в країні. Йдеться, зокрема, про порушення прав людини, залякування захисників прав людини, рейди поліції по організаціях, залучених у захист прав людини, і вилучення їхнього устаткування.

Також у резолюції міститься заклик провести майбутні президентські вибори у відповідності до міжнародних стандартів – зокрема, надавши опозиції доступ до засобів комунікації і дозволивши їм брати участь у виборах на рівній основі.