Криза біженців: Єврокомісія вдається до рішучих дій (10/09/2015)

9 вересня Європейська Комісія виступила з великим пакетом пропозицій, які можуть допомогти Євросоюзу знайти відповідь на кризу біженців. Пропозиції Єврокомісії ґрунтуються на Європейській програмі дій щодо міграції, ухваленої в травні.

Коментуючи пропозиції Єврокомісії, її президент Жан-Клод Юнкер сказав, що Європа "є континентом, де майже будь-хто колись був біженцем". "Ми, європейці маємо знати і маємо ніколи не забувати, чому давати притулок і дотримуватися засадничого права людини на притулок є таким важливим", - додав він. "Якщо коли-небудь європейська солідарність мала себе показати, то це в питанні кризи біженців", - зазначив Юнкер. 

Новий пакет заходів націлений на пом'якшення міграційного тиску на держави ЄС, які найбільше потерпають від кризи, - зокрема, на Італію, Грецію та Угорщину. Єврокомісія пропонує розмістити 120 000 людей, які потребують міжнародного захисту, в інших державах ЄС. Зокрема, йдеться про розміщення 15 600 біженців, які перебувають в Італії, понад 50 000, що опинилися  у Греції, та 54 000, які зараз перебувають в Угорщині. Розміщення мігрантів має відбуватися відповідно до чітких об'єктивних критеріїв.

У травні Єврокомісія пропонувала розмістити по всіх державах ЄС ще 40 000 осіб. Для реалізації цієї пропозиції потрібне ще рішення Ради ЄС.

Єврокомісія також пропонує створити постійний механізм розміщення мігрантів в усіх державах-членах ЄС. На її думку, це створить "структурований механізм солідарності", який дозволить швидко допомогти будь-якій державі ЄС, яка відчуває проблеми з "великим та непропорційним" напливом біженців.

Якщо якась держава ЄС – з об'єктивних причин чи в результаті природного катаклізму – не зможе повністю взяти участь у розміщенні біженців, вона матиме зробити фінансовий внесок в бюджет ЄС, що дорівнюватиме 0,002% від її ВВП.

Сьогоднішні пропозиції також допоможуть державам Євросоюзу, що стикаються зі зростанням заявок на надання притулку. Заявки можуть швидше оброблятися завдяки створенню спільного Європейського списку безпечних країн походження. Нарешті, Єврокомісія пропонує дії для ефективнішої політики повернення біженців, допомагаючи країнам походження мігрантів та їхнім сусідам. Вона виділила 1,8 мільярдів євро з бюджету ЄС для створення Трастового фонду для розв'язання проблем Африки, що спричинюють міграцію з цього континенту. Раніше ЄС виділив 3,8 мільярдів євро для допомоги країнам-сусідам Сирії та Іраку.

14 вересня відбудеться надзвичайне засідання Ради ЄС з внутрішніх справ, присвячене питанням біженців. Це засідання стане ще одним шансом для держав ЄС обговорити та схвалити законодавчі пропозиції Єврокомісії. Механізм термінового розміщення біженців має бути ухвалений Радою ЄС (за процедурою кваліфікованої більшості), у консультаціях з Європейським Парламентом. Натомість рішення про створення постійного механізму солідарності та Європейського списку безпечних країн походження має бути ухвалений спільно Європейським Парламентом та Радою ЄС, шляхом звичайної законодавчої процедури.

Докладніше