Європейська Комісія виділяє 600 млн. євро допомоги Україні (23/07/2015)

Сьогодні Європейська Комісія від імені ЄС виділила Україні кредит у розмірі 600 млн. євро. Це відповідає першому траншу у рамках нової програми з макрофінансової допомогиУкраїні, загальний бюджет якої становить 1,8 млрд. євро.  

За допомогою цієї програми ЄС прагне задовольнити нагальні фінансові потреби, з якими зіштовхнулася Україна. Також програма покликана підтримати економічну стабілізацію країни. Окрім того, пакет макрофінансової допомоги підтримає українську владу у впровадженні важливих реформ. Йдеться, зокрема, про сфери управління державними фінансами, урядування і прозорості, а також енергетичний сектор, систему соціальної безпеки, бізнесове середовище і фінансовий сектор. Підтримуючи порядок денний реформ українського уряду у цих сферах, Євросоюз прагне допомогти Україні закласти підґрунтя для тривалого повернення до економічного зростання.

Коментуючи виділення коштів, Валдіс Домбровскіс (Віце-президент Європейської Комісії з євро і соціального діалогу) зазначив, що воно відображає «непохитну рішучість ЄС підтримувати Україну у ці важкі часи». «ЄС гордий підтримувати сміливий порядок денний реформ, яким рухається уряд, за допомогою цієї фінансової допомоги. Я певен: впровадження цих амбітних реформ допоможе Україні повністю скористатися своїми численними активами – задля активізації міцного і довготривалого економічного зростання на благо усіх громадян України», – підкреслив Домбровскіс.

Водночас П’єр Московічі (Європейський Комісар з економічних і монетарних справ, оподаткування і митниць) нагадав, що 600 млн. євро макрофінансової допомоги, що їх було виділено сьогодні, доповнюють 1,6 млрд. євро, які Євросоюз вже надав з початку кризи в Україні. «Також у наступні місяці передбачається виділення Європейською Комісією ще 1,2 млрд. євро – за умови вдалої реалізації економічних і структурних реформ, погоджених між ЄС і Україною, – відзначив Московічі. – Це більше, аніж допомога, збільшена будь-яким іншим двостороннім партнером України. Через обсяг і величину нашої допомоги Україні ми хочемо запевнити усіх українських громадян, що вони можуть розраховувати на повну підтримку з боку їхніх європейських сусідів».

Операції з макрофінансової допомоги є частиною ширшої залученості ЄС з країнами-сусідами. Вони створені як винятковий інструмент ЄС реагування на кризи, доступний для сусідських країн Євросоюзу, які потерпають від жорстких проблем з платіжним балансом. На додачу до макрофінансової допомоги, Європейський Союз також підтримує Україну за допомогою торговельних преференцій, гуманітарної допомоги, допомоги задля розвитку і бюджетної підтримки для здійснення реформ.

Контекст  

Макрофінансова допомога Україні

Від самого старту кризи (на початку 2014 року) Україна скористалася кредитами ЄС на загальну суму у 2,21 млрд. євро. Зокрема, 610 млн. євро було виділено як частина першої операції з макрофінансової допомоги; водночас 1 млрд. євро – як частина другої програми для країни. Після сьогоднішнього кредиту Київ зможе скористатися також коштами у розмірі 1,2 млрд. євро з чинної програми – за умови вдалого впровадження реформ.

Після прохання України про надання додаткової фінансової допомоги через погіршення макроекономічної ситуації, що надійшло наприкінці 2014 року, 8 січня Європейська Комісія запропонувала третю операцію з макрофінансової допомоги. Її мета – полегшити зовнішні фінансові потреби країни. Співавтори законопроекту ухвалили пропозицію Єврокомісії 15 квітня. 22 травня у Ризі Україна і ЄС підписали Меморандум про розуміння і Угоду про кредитний інструмент, що були долучені до програми макрофінансової допомоги. Згодом, 18 червня, обидва документи були ратифіковані Верховною Радою України; вони набули чинності 3 липня. 7 липня Європейська Комісія прийняла рішення, яким ініціювала процес щодо виділення Україні 600 млн. євро у формі кредиту. Європейська Комісія залучила кошти для надання сьогоднішнього кредиту на фінансових ринках 15 липня – у той самий час, коли було випущено облігації на суму у 600 млн. євро.

Разом з попередніми операціями ЄС з макрофінансової допомоги і додатковою допомогою, яка надається Брюсселем (йдеться, зокрема, про Контракт на державне будівництво із бюджетом у 355 млн. євро у формі грантів; нову позику від Європейського інвестиційного банку на суму 3 млрд. євро на період 2014-2016 років; кредит Euratom на 300 млн. євро; програму EU SURE – підтримку ЄС для України для перезавантаження її економіки – із бюджетом у 55 млн. євро; Інструмент глибокої і всеосяжної зони вільної торгівлі для малих і середніх підприємств та гуманітарну допомогу тощо), цей внесок є найбільшим фінансовим пакетом ЄС, що був коли-небудь наданий країні з-поза меж Європейського Союзу за такий короткий проміжок часу.

Більше інформації:

Підтримка України з боку Європейської Комісії

Відносини між ЄС і Україною

Інформація з приводу операцій з макрофінансової допомоги, включаючи річні звіти

Сторінка «ЄС як позичальник» на веб-сайті Європейської Комісії з економіко-фінансових справ