Україна і ЄС підписали Меморандум про розуміння щодо наступної програми з макрофінансової допомоги у 1,8 млрд. євро (22/05/2015)

Сьогодні в Ризі Віце-президент Європейської Комісії Валдіс Домбровскіс, Міністр фінансів України Наталя Яресько і Голова Національного банку України Валерія Гонтарєва підписали Меморандум про розуміння і кредитну угоду щодо третьої програми з макрофінансової допомоги Україні. Ці угоди визначають умови, за яких Україна отримає користь від додаткового фінансування з боку ЄС у розмірі 1,8 млрд. євро.

Меморандум про розуміння визначає важливі економічні та структурні реформи у шести сферах. Йдеться, зокрема, про державні фінанси, управління і прозорість, бізнесовий клімат, енергетичний сектор, системи соціальної безпеки і фінансовий сектор. Мета цих реформ – сприяти досягненню країною прогресу за її основними короткостроковими пріоритетами. Вони визначені у Порядку денному асоціації між Україною та Євросоюзом, схваленому Радою асоціації Україна-ЄС 16 березня поточного року. Також у цих пріоритетах враховані чинні зобов’язання України щодо проведення реформ у рамках низки програм, в яких Київ бере участь разом з міжнародними кредиторами, зокрема МВФ і Світовим Банком. 

Домбровскіс назвав допомогу Україні у досягненні нею миру і трансформації у сучасну, стабільну і заможну економіку «одним з найважливіших завдань, з яким зіштовхнулася Європа». «Впровадження структурних реформ може бути складним процесом – навіть за хороших часів, – підкреслив Віце-президент Єврокомісії. – Мене надихнули рішучість і відданість українського уряду ідеї реформування країни попри надскладний геополітичний і безпековий контекст. Євросоюз продовжує підтримувати Україну у її реформаторських зусиллях. Ми плануємо надати перший транш у 600 млн. євро, щойно набуде чинності Меморандум після його ратифікації Верховною Радою України».

Європейська Комісія запропонувала третю програму з макрофінансової допомоги Україні у січні. Європейський Парламент і Рада міністрів ЄС затвердили її 15 квітня. Бюджет програми становить до 1,8 млрд. євро у формі середньострокових кредитів; її мета – допомогти Україні у розв’язанні критичних проблем, пов’язаних, зокрема, зі слабким платіжним балансом і фіскальною ситуацією. Програма може впроваджуватися протягом 2015 року та на початку наступного року – за умови, якщо дотримано усі вимоги Меморандуму, а програма співпраці Україною з МВФ залишається дієвою.

Нова макрофінансова допомога Україні буде третьою такою програмою для Києва з 2010 року. У 2014 і 2015 роках Європейська Комісія виділила 1,61 млрд. євро в  рамках двох подібних програм з макрофінансової допомоги. Їхній загальний бюджет досягає 3,41 млрд. євро; це є найбільшою фінансовою допомогою, що її було надано країні з-поза меж ЄС за такий короткий час. Це на додачу до чинних внесків ЄС, зокрема гуманітарної допомоги та технічно-проектної підтримки. 

 

Детальніше про макрофінансову допомогу

Макрофінансова допомога є унікальним інструментом відповіді ЄС на кризові ситуації, що надається країнам-партнерам ЄС, які страждають від жорстких проблем платіжного балансу. Вона доповнює допомогу, що її надає Міжнародний валютний фонд. Кредити з макрофінансової допомоги фінансуються через запозичення ЄС на ринках капіталу. Після цього гроші перепозичаються країнам-бенефіціарам на тих самих фінансових умовах.

 

Докладніша інформація:

Підтримка України з боку Європейської Комісії

Відносини між ЄС і Україною

Інформація щодо операцій з макрофінансової допомоги, включаючи річні звіти

Сторінка «ЄС як позичальник»

Twitter: @VDombrovskis