Результати тристоронніх перемовин щодо впровадження Угоди про асоціацію, включно із глибокою і всеохопною зоною вільної торгівлі, між ЄС і Україною (21/05/2015)

Спільні оперативні висновки Європейської Комісії, Російської Федерації та України.

Учора відбулася зустріч Європейського Комісара з питань торгівлі Сесілії Мальмстрьом, Міністра закордонних справ України Павла Клімкіна та Міністра економічного розвитку Російської Федерації Олексія Улюкаєва (далі – Сторони) з метою продовження перемовин щодо впровадження Угоди про асоціацію, включно із глибокою і всеосяжною зоною вільної торгівлі (ГВЗВТ), між ЄС і Україною, яку буде тимчасово застосовано від 1 січня 2016 року. Зустріч відбулася у рамках тристоронніх переговорів та ґрунтуючись на нашій спільній заяві від 12 вересня 2014 року та беручи до уваги Декларацію на підтримку «Пакету заходів із впровадження Мінських домовленостей» від 12 лютого 2015 року. Ця зустріч була третьою на міністерському рівні; попередні відбулися 11 липня і 12 вересня минулого року.

Сторони вкотре підкреслили свою налаштованість щодо розвитку торгівлі у регіоні як способу досягнення всеохопного економічного зростання.

З метою розвіювання побоювань, що їх має Росія з приводу ГВЗВТ, Сторони підбили підсумки інтенсивної роботи, яка проводилася на технічному рівні, включаючи під час зустрічі, яка пройшла в Брюсселі 20-21 квітня.

У той час, як деякі питання можуть бути вирішені у контексті чинних гнучкостей, що містить ГВЗВТ, а інші – у контексті чинних двосторонніх, тристоронніх та багатосторонніх рамок співпраці, Сторони погодилися збільшити свої зусилля та дати завдання своїм експертам досягти практичних результатів з розвіювання побоювань, що їх має Росія, зокрема у таких сферах:

  • Митна співпраця

- продовжувати застосовувати та удосконалити механізм обміну митними даними та електронний контроль над походженням за допомогою зміцнення митної співпраці та діалогу у напрямі зближення митних інформаційних систем;

- зобов’язання розв’язувати додаткові проблеми (зокрема, боротися проти шахрайства);

- зобов’язання України та Росії розглянути можливість ініціювання перегляду правил походження у рамках зони вільної торгівлі СНД;

- готовність з боку Євросоюзу зміцнити неформальний діалог щодо митної співпраці з Росією та, на прохання, надати експертні поради і технічну підтримку Сторонам.

  • Технічні бар’єри в торгівлі

- створити спеціальну робочу групу задля подальшого розвитку процесу гармонізації з метою мінімізації впливу змін у нормативно-правовій базі. У зв’язку із цим важливо визнати важливість зближення технічних норм і стандартів як інструменту сприяння торговельним потокам. Перша зустріч робочої групи відбудеться протягом двох тижнів з моменту оприлюднення цієї заяви;

- за потреби розглянути можливість подовження перехідних періодів для проведення регуляторної уніфікації щодо окремих секторів або продукції, використовуючи переваги гнучкості, що містяться у ГВЗВТ.

  • Санітарні та фітосанітарні питання

- Розглянути можливість підготовки удосконаленої угоди між Україною і Росією щодо двостороннього визнання ветеринарних сертифікатів.

Експерти отримали завдання зустрітися, беручи за основу вищезазначені положення, та відзвітувати перед міністрами не пізніше липня-місяця.