Саміт Україна-ЄС: Євросоюз збільшує свій внесок у ядерну безпеку Чорнобиля, надаючи 70 млн. євро (27/04/2015)

Сьогодні Європейська Комісія збільшить свій внесок на 70 млн. євро для гарантування повного відновлення безпечного середовища на Чорнобильському об’єкті.

За словами Президента Європейської Комісії Жан-Клода Юнкера, ЄС вже надає безпрецедентну фінансову підтримку Україні. «Сьогодні ми продовжимо йти цим шляхом, – переконує Юнкер. – Сьогодні ми пообіцяли надати додаткові 70 млн. євро для забезпечення повного повернення до безпечного навколишнього середовища на місці руйнівної аварії у Чорнобилі. Наші дії говорять голосніше за наші слова. Євросоюз допомагає зробити Чорнобиль безпечнішим».

Фінансова допомога у 70 млн. євро, про яку було оголошено під час саміту між Україною та ЄС, додається до близько 360 млн. євро. Ці кошти вже були надані на завершення низки проектів – зокрема, на спорудження нового безпечного конфайнменту (саркофагу), що будується для того, аби огородити чинний саркофаг і 4-й ядерний реактор, що було зруйновано під час аварії, яка сталася 1986 року.

Мета нового саркофагу – захищати довкілля від викидів радіації; також він покликаний надати інфраструктуру для підтримки реконструкції чинного саркофагу, решток реактору, а також здійснення операцій з переробки відходів.

Зведення нового безпечного конфайнменту розпочалося у 2010 році французьким консорціумом NOVARKA. Наразі роботи просуваються до стадії завершення. Очікується, що роботи над ректором завершаться до середини 2017 року; загальні витрати становитимуть приблизно 1,5 млрд. євро.

Оголошення про виділення коштів було зроблено перед донорською конференцією, що покликана заповнити чинну фінансову прогалину у 615 млн. євро для завершення Плану зведення укриття – всеохопної програми з нового саркофагу. Конференція відбудеться 29 квітня у Лондоні; її організаторами є чинний голова Великої сімки (G-7), Німеччина, і Європейський банк реконструкції і розвитку, які розпоряджаються міжнародними коштами.

Разом із внеском Європейської Комісії, 420 млн. євро було також надано країнами-членами ЄС; очікується, що під час конференції вони збільшать свою допомогу. ЄБРР надасть додаткові 350 млн. євро, про що буде оголошено під час майбутньої конференції. Іншими головними донорами також є: США, Росія, Японія, Канада і Китай.

 

Проект нового безпечного конфайнменту (саркофагу)

Новий конфайнмент (саркофаг) гарантує екологічно безпечні умови на об’єкті. Із терміном експлуатації щонайменше 100 років, він створить часові проміжки для розвитку і впровадження заходів зі зниження ризиків задля майбутнього поводження зі зруйнованим реактором. Новий саркофаг наразі зводиться на об’єкті; згодом він огородить саркофаг, що накриває зруйнований 4-й ядерний реактор.

Укриття, побудоване у 1986 році, не було покликано остаточно розв’язати проблему. Тому у 1997 році – за відчутної підтримки Європейської Комісії – група міжнародних експертів з ЄС, США, Японії та України завершили розробку програми з багатопрофільного управління будівництвом – План зведення укриття.

У 1997 році країни Великої сімки (G-7), Єврокомісія та інші донори попросили ЄБРР створити Чорнобильський фонд «Укриття» задля впровадження Плану зведення укриття. До 2007 року, за плином 10 років від часу погодження Плану, було завершено низку основних дій, що, своєю чергою, проклало шлях для початку будівництва нового саркофагу.      

 

Роблячи Чорнобиль знову безпечним

Загалом, на даний момент Єврокомісія зобов’язалася надати понад 600 млн. євро на проекти, пов’язані із Чорнобилем. Йдеться, зокрема, про таке:

  • § Промислові проекти: 480 млн. євро. 400 млн. євро з них надійшли через міжнародні фонди; 80 млн. євро – було освоєно Європейською Комісією;
  • § Підтримка на виробництво електроенергії: близько 65 млн. євро;
  • § Соціальні проекти: близько 15 млн. євро;
  • § Дослідницькі проекти: близько 100 млн. євро.

 

Детальніша інформація:

Співпраця з ядерної безпеки у країнах з-поза меж Євросоюзу:

Інформація щодо донорської конференції: