ЄС презентує стратегію побудови "Енергетичного Союзу" (26/02/2015)

25 лютого Європейська Комісія презентувала стратегію, спрямовану на побудову "Енергетичного Союзу" в Європі.

"Занадто довго енергетика залишалася поза межами засадничих свобод ЄС. Однак нинішні події свідчить, що ціна цього є досить високою – адже багато європейців бояться, що їм може не вистачити енергії для опалення своїх домівок", - прокоментував подію Жан-Клод Юнкер, Президент Єврокомісії.

Енергетичний Союз, який планує побудувати Єврокомісія, будуватиметься на таких засадах:

1)    Солідарність, тобто зменшення залежності від постачальників-монополістів. Також ЄС запровадить більшу прозорість контрактів, які країни ЄС укладають для купівлі електроенергії чи газу з-поза меж ЄС;

2)    Енергопотоки вважаються "п'ятою свободою" (поряд із свободою руху осіб, товарів, капіталу та послуг). Це означатиме, що ЄС посилюватиме вже наявні заходи щодо роз'єднання енергетичних монополій та зміцнення незалежних регуляторів. Крім того, буде перебудовано європейський ринок електроенергії, аби зробити національні ринки більш інтегрованими та сполученими між собою, та аби підвищити роль відновлювальних джерел енергії.

3)    Енергоефективність розглядається як ще одне джерело енергії, поряд із іншими; іншими словами, питання про збільшення виробництва енергії є рівноправним із питанням про підвищення енергоефективності.

4)    Перехід до низьковуглецевої економіки, тобто забезпечення того, що енергія, вироблена з відновлювальних джерел, може бути ефективно інтегрувана до енергетичної мережі. Цей пункт стратегії також передбачає перетворення ЄС на технологічного лідера в сфері зеленої енергії, зокрема через розвиток нового покоління відновлювальної енергетики та набуття лідерської роль в сфері виробництва електромобілів.

Крім того, у рамках стратегії Європейська Комісія розгляне можливість для колективної (всеєвропейської) купівлі газу під час кризи, особливо в ситуаціях, де держава ЄС залежна від монопольного постачальника.

Також передбачається запровадити оцінку міжурядових контрактів щодо постачання енергоресурсів до їхнього укладання, а не після. Єврокомісію повідомлятимуть про хід переговорів на ранніх етапах перемовин. Участь Єврокомісії у цих переговорах з третіми країнами та перехід до стандартних положень міжурядових контрактів також дозволить покращити дотримання європейських правил.

Єврокомісія також говорить про більшу прозорість у сфері комерційних контрактів щодо постачання газу. Вона виступить із пропозицією щодо цього питання в контексті перегляду Регламенту про безпеку газопостачання.

Крім того, Єврокомісія розглядатиме питання про зміцнення незалежних енергетичних регуляторів, зокрема Агенції зі співпраці енергетичних регуляторів.

Крім того, відповідно до стратегії, до 2020 року рівень взаємного поєднання електричних мереж країн ЄС має сягнути 10%. Це означає, що кожна держава ЄС мусить мати у своєму розпорядженні енергомережу, що зможе транспортувати принаймні 10% її електроенергії до країн-сусідів.

Більше інформації:

Прес-реліз (англійською мовою)

Питання та відповіді про запровадження Енергетичного Союзу