Зауваги Федеріки Моґеріні щодо Росії та України після зустрічі Ради міністрів ЄС із закордонних справ (20/01/2015)

Зауваги Високого представника ЄС із закордонних справ і безпекової політики Федеріки Моґеріні щодо Росії та України після зустрічі Ради міністрів ЄС із закордонних справ (19 січня):

«У нас була довга дискусія з приводу наших відносин з Росією. Ви, мабуть, пам’ятаєте, що у листопаді у нас вже проходила подібна дискусія, під час якої обговорювалася Україна; тоді міністри дійшли згоди щодо потреби мати більше для того, аби розпочати стратегічну дискусію з приводу деяких питань, які стосуються відносин між ЄС і Росією. Це було також тим, що під час грудневої зустрічі Європейської Ради – під час якої, як ви пам’ятаєте, було також розглянуто російське питання – було визначено як «корисне». Задля того, аби рухатися далі, а також задля початку підготовки березневої зустрічі Європейської Ради – яка, зокрема, потребуватиме ухвалення рішень з приводу першого комплекту санкцій, час дії яких спливає, – я разом з Президентом Європейської Ради Дональдом Туском, Президентом Європейської Комісії Жан-Клодом Юнкером і представниками латвійського головування у Раді ЄС погодилася надати міністрам для роздумів свою доповідь про проблеми. Дехто з вас мав цю доповідь перед тим, як я її надала міністрам, однак це вже інша історія. Водночас сьогодні у нас відбулася довга, всеохопна і корисна дискусія з приводу багатьох відкритих питань.

Дозвольте мені, будь ласка, розпочати, сказавши, що старт стратегічних дебатів не означає і не означав зміну курсу наших відносин з Росією. Ми дотримуємося курсу, як про це зазначено у доповіді про проблеми, наданій міністрам. І ми згуртовані щодо цього. Ті, хто сподівався, що під час сьогоднішньої зустрічі проявляться розбіжності, великі розбіжності щодо Росії – сподіваюся, такі люди розчаровані, оскільки ми залишаємося дружніми. Ми були такими і залишаємося такими. Наші відносини з Росією можуть змінитися лише у випадку і коли – я все ж сподіваюся, що це буде «коли», однак наразі залишається «у випадку» – впроваджуватимуться зобов’язані, взяті на себе у Мінську. І дозвольте сказати: останні події на місці не є обнадійливими, радше – навпаки.

Я певна, що цінністю нашої позиції є єдність. У такий спосіб рання дискусія на початку року означала також підготовку відповідальності, що дозволить зберігати єдність і згуртованість між нами з приводу багатьох речей.

Наша підтримка України – і не лише України, але й усіх наших східних партнерів – є і вона не зміниться.

Наш тиск на Росію – зокрема, за допомогою політики санкцій – та будь-яке рішення, як я вже неодноразово зазначала, ґрунтуватиметься насамперед на політиці невизнання анексії Криму, повному дотриманні Мінських угод і ситуації на місці. Повторюся знову: на сьогодні ситуація на місці є набагато гіршою за ту, що була в останні тижні.

Сьогоднішня дискусія стосувалася радше того, що ми додаємо, а не того, що ми змінюємо. Те, про що я згадувала, не змінюється і, ймовірно, не зміниться. Що ми можемо додати – і що власне, ми погодилися, буде корисним додати з нашої сторони – це, з одного боку, більше дипломатичних зусиль у будь-якому форматі для того, аби зробити внесок у розв’язання кризи. Вже на другому рівні – політичний діалог; політичний діалог з глобальних і регіональних проблем – чи стосується це Сирії, чи ядерних перемовини з Іраном, чи близькосхідного мирного процесу, чи деяких чинних регіональних криз, зокрема, Афганістану або Лівії, – а також великих глобальних проблем, зокрема змін клімату і боротьби проти тероризму, де в нас є інтерес мати політичний діалог з приводу глобальних і регіональних питань з Росією.

На технічному рівні, своєю чергою, залишаються кілька опцій для секторальних діалогів у низці сфер. Це стосується, зокрема енергетики, діалог щодо якої, як ви знаєте, продовжувався у часи кризи – і в останні місяці також – і буде продовжуватися надалі. Також варта увага сфера міжлюдських контактів; вона здатна бути корисною задля залучення російського населення – не російської влади – з Європейським Союзом.

Окрім того, ми вирішили, аби Європейський Союз працював над стратегічним повідомленням задля сприяння поширенню правильної, неупередженої та незалежної інформації у регіоні.

Отже, як ви бачите, і, як ви вже чули – гадаю, від усіх міністрів, оскільки я ще не переглядала їхні заяви, – консенсус під час засідання був однозначно вищий, ніж у багатьох інших випадках у минулому.

Немає жодної нормалізації; у будь-якому випадку немає повернення до справ як зазвичай. Це – роздуми над тим, як у найліпший спосіб застосовувати наші засоби, нашу роль на додачу до тих політик, що ми їх вже провадимо.

І ми обов’язково повернемося до цього під час наступних зустрічей Ради міністрів ЄС із закордонних справ, що відбудуться перед березневим засіданням Європейської Ради. Наскільки ви знаєте, наступна зустріч Ради міністрів ЄС із закордонних справ відбудеться за три тижні, потім – знову у березні».