Ван Ромпей і Баррозу: Підписання Угод про асоціацію – це відправна точка у співпраці ЄС з Грузією, Молдовою і Україною (27/06/2014)

Президент Європейської Ради Герман Ван Ромпей і Президент Європейської Комісії Жозе Мануел Баррозу назвали підписання Угод про асоціацію з Грузією, Молдовою і Україною, що відбулося сьогодні у Брюсселі, історичним моментом.

«Це не просто угоди – це історична віха у наших відносинах та в історії Європи», – підкреслив Ван Ромпей. Він нагадав, що, зокрема, у Києві люди віддали свої життя за «тісніші зв’язки з ЄС».

Президент Європейської Ради переконаний: Угоди, що їх ЄС підписав з країнами-партнерами, «принесуть більшу стабільність та процвітання усьому європейському континенту».

«Майбутні покоління в Україні, Молдові та Грузії пам’ятатимуть цей день. Це чудовий день для Європи», – відзначив він.

Баррозу, своєю чергою, зазначив, що сьогоднішнє підписання є «визнанням відчутного прогресу, якого вдалося досягти країнам за останні роки». «Це є визнанням їхньої твердої політичної рішучості стати ближчими до Європейського Союзу», – підкреслив Президент Єврокомісії.

Він сподівається, що цей документ дозволить Грузії, Молдові та Україні «провести реформи, консолідувати верховенство права і належне управління». Окрім того, на його переконання, Угоди про асоціацію здатні «надати імпульс економічному зростанню у регіоні – за допомогою надання доступу до найбільшого у світі єдиного ринку та заохочення до співпраці у різних сферах».

Водночас обидва високопосадовці зазначають: Угоди – не є останнім етапом співпраці. «Підписання цих документів є відправною точкою, яка відкриває найбільш амбітні зовнішні відносини, що їх ці країни коли-небудь мали з Європейським Союзом», – відзначив Ван Ромпей.

Баррозу також закликає не мати ілюзій, попереджаючи: попереду – багато роботи. «Головна мета Угод про асоціацію – допомогти країнам-партнерам здійснити свої реформи і втілити свої амбіції», – сказав він. Йдеться, зокрема, про реформування судової системи і системи державного управління, поліпшення ефективності та прозорості, а також боротьбу проти корупції, додав Президент Єврокомісії.

У зв’язку із цим Європейський Союз готовий підтримати країни-підписанти, запевнив Ван Ромпей. «Ви маєте нашу підтримку і солідарність, а також наше визнання вашої територіальної єдності», – відзначив високопосадовець.

Насамкінець, обидва президенти вкотре запевнили, що Угоди про асоціацію у жодному разі не мають на меті завдати шкоди країнам-сусідам України, Грузії та Молдови.

«Ці Угоди – для чогось; вони не проти когось», – підкреслив Баррозу.
«У цих Угодах немає нічого такого – як власне і у підході ЄС, – що може у той чи інший спосіб завдати шкоди Росії», – переконує Ван Ромей. Він ще раз підтвердив готовність ЄС до консультацій з Росією задля «розвінчання непорозумінь» щодо цих документів.