ЄС надав перший транш макрофінансової допомоги Україні (20/05/2014)

Сьогодні Європейська Комісія від імені ЄС виділила Україні перший кредитний транш у розмірі 100 млн. євро. Його було надано з Програми макрофінансової допомоги для України, загальний бюджет якої складає 1,61 млрд. євро.

Очікується, що наступний транш у розмірі 500 млн. євро буде виділено Україні найближчими тижнями – щойно в країні завершаться необхідні правові процедури, зокрема ратифікація Верховною Радою Меморандуму про розуміння та Кредитної угоди.

Мета Програми макрофінансової допомоги – надати Україні економічну та фінансову допомогу під час складного етапу її розвитку. Вона є частиною пакету підтримки України, про яку Єврокомісія оголосила 5 березня, а Європейська Рада схвалила наступного дня, 6 березня.

«Європейський Союз налаштований допомогти Україні у розв’язанні її головних економічних проблем, – підкреслив Віце-президент Єврокомісії Сім Каллас, коментуючи виділення коштів. – Перший транш знаменує собою важливий крок у напрямі переходу від намірів до реальності. Ця допомога, що буде незабаром доповнена подальшим фінансуванням у розмірі 500 млн. євро, надає бажану підтримку зусиллям України у задоволенні її зовнішніх фінансових потреб».

Макрофінансова допомога ЄС доповнить ресурси від Міжнародного валютного фонду (МВФ) та інших донорів у контексті стабілізації та програми реформ, що їх нещодавно підготувала українська влада за допомоги МВФ. Також вона спрямована на зменшення короткострокового дефіциту платіжного балансу та вразливості фінансово-бюджетної сфери країни.

Окрім 100 млн. євро, що були виділені сьогодні, та наступного траншу у 500 млн. євро, що наразі готується, наступні платежі будуть залежними від впровадження конкретних заходів у рамках економічної політики. Про це йдеться у двох Меморандумах про розуміння, підписаних відповідно у 2013 та 2014 (http://europa.eu/rapid/press-release_IP-14-488_en.htm) роках, а також в Угоді про право використання кредиту, яку Виконавча рада МВФ схвалила 30 квітня. Окрім того, що МВФ підтримує Україну у задоволенні її негайних зовнішніх фінансових потреб, Фонд також прагне надати підтримку економічним реформам, яких вимагає сам український народ. Залежність, пов’язана з цієї програмою, охоплює, зокрема, сфери управління державними фінансами і боротьбу проти корупції, торгівлю і оподаткування, енергетичний сектор (включаючи підвищені соціальні субсидії для найбільш вразливих домогосподарств) та реформи фінансового сектору.     

Контекст

Макрофінансова допомога – це винятковий інструмент реагування на кризи для сусідських країн-партнерів ЄС, які зіштовхнулися з відчутними проблемами платіжного балансу. Ця допомога є доповненням до підтримки, що надається МВФ. Кредити макрофінансової допомоги фінансуються за рахунок позикових коштів Євросоюзу на ринку цінних паперів. У такому випадку кошти позичаються на таких самих фінансових умовах, що існують у країнах-бенефіціарах.

Європейська Комісія (від імені ЄС) залучила кошти для траншу у 100 млн. євро, що його було виділено сьогодні, на фінансових ринках 13 травня.

Більше інформації:

Інформація щодо минулих операцій з макрофінансової допомоги, включаючи річні звіти:
http://ec.europa.eu/economy_finance/eu_borrower/macro-financial_assistance/index_en.htm