Висновки Ради міністрів ЄС із закордонних справ по Україні (24/02/2014)

Засідання Ради міністрів ЄС із закордонних справ. Брюссель, 20 лютого 2014 року

Рада міністрів ЄС із закордонних справ ухвалила такі висновки:

1. «Європейський Союз наляканий і глибоко стурбований погіршенням ситуації в Україні. Репресії, свідками яких ми є, не можуть бути виправдані за жодних обставин. Ми у найрішучіший спосіб засуджуємо будь-яке застосування насильства. Ті, хто відповідальний за грубі порушення прав людини, мають бути притягнуті до відповідальності. Наші думки з сім’ями тих людей, які втратили життя або були травмовані. Ми закликаємо до негайного припинення насильства, повної шани прав людини і засадничих свобод, включачи право на доступ до медичної допомоги, а також до негайних незалежних розслідувань порушень прав людини, зокрема через Міжнародну консультаційну групу Ради Європи. Ми закликаємо уряд України проявити максимальну стриманість, а опозицію дистанціюватися від тих, хто вдається до радикальних дій, включаючи насильство. Рада закликає український уряд залишатися вірним зобов’язанням у рамках інструментів з прав людини, державою-учасницею яких є Україна. Слід уникати будь-якої подальшої ескалації ситуації, включаючи запровадження надзвичайного стану або застосування збройних сил проти протестувальників.

2. Ми закликаємо усі сторони долучитися – без подальшого зволікання – до змістовного діалогу, втілити в життя законні демократичні прагнення українського народу. Нагадуючи про висновки Ради міністрів ЄС із закордонних справ від 10 лютого, а також про заяви Президентів Європейської Ради і Європейської Комісії та Високого представника ЄС із закордонних справ і безпекової політики, Рада залишається повністю відданою пропозиції щодо надання допомоги Україні з метою сприяння політичному діалогу між сторонами та допомоги у деескалації ситуації. Ми очікуємо, що обрані представники України, включаючи Верховну Раду, усвідомлять свою політичну відповідальність. Рада підкреслює: головна відповідальність за теперішню ситуацію та за перший крок у напрямі до діалогу лежить безпосередньо на Президенті Вікторі Януковичі та українській владі.

3. Європейський Союз продовжує вважати, що будь-яке довготривале вирішення політичної кризи має складатися з конституційної реформи, формування нового всеохопного уряду та створення умов для демократичних виборів. Ми готові підтримати Україну у процесі реформ для забезпечення стабільного, заможного і демократичного майбутнього для її громадян. Наша пропозиція щодо політичної асоціації та економічної інтеграції залишається на столі. Рада нагадує, що Угода про асоціацію, включаючи створення глибокої та всеохопної зони вільної торгівлі, не є кінцевою метою у співпраці між ЄС та Україною. Окрім того, Європейський Союз готовий запропонувати допомогу та підтримати гуманітарні організації у поповненні ліків та медичного обладнання для лікування людей, уражених насильством.

4. У зв’язку із ситуацією, що погіршується, у терміновому порядку ЄС вирішив запровадити цільові санкції, включаючи замороження рахунків та візові заборони, проти тих, хто відповідальний за порушення прав людини, насильство і застосування надмірної сили. Країни-члени ЄС погодилися призупинити дозвіл на експорт обладнання, що може бути використано для внутрішніх репресій, а також переглянути дозвіл на експорт обладнання, що регулюється Спільною позицією 2008/944/CFSP. Рада доручила відповідним робочим групам негайно здійснити необхідні приготування. Маштаб впровадження відбуватиметься з урахуванням розвитку подій в Україні.

5. Зіштовхнувшись з такою гострою кризою в Європі, ЄС продовжуватиме працювати у тісній співпраці з міжнародною спільнотою, зокрема на підтримку ОБСЄ та Ради Європи, для того, аби віднайти довгострокове та всеоохопне рішення, що шануватиме права усіх українців.

6. Рада підкреслює важливість активного громадянського суспільства для забезпечення заможного і демократичного майбутнього України. Вона підтверджує відданість питанню зміцнення міжлюдських контактів між ЄС та Україною, зокрема за допомогою процесу візової лібералізації – одночасно з погодженими умовами у рамках Плану дій з візової лібералізації. Тим часом Рада заохочує країни-члени ЄС оптимально використати положення Угоди щодо спрощення оформлення віз та скористатися гнучкістю, що їх пропонує Візовий кодекс».