Рада з питань співробітництва ЄС-Україна: 14. зустріч, Люксембург (15 червня 2010) (15/06/2010)

На чотирнадцятому засіданні Ради з питань співробітництва ЄС-Україна, що відбулося сьогодні, було наголошено на потужності стосунків Україна-ЄС та на потребі поглиблення цих відносин протягом наступного року.

 

 

У цьому контексті ЄС привітав рішучість, яку продемонстрував Президент Янукович (і яку підтвердив сьогодні Прем’єр-Міністр Азаров) привести Україну ближче до ЄС.

На засіданні було детально обговорено виклики, які стоять перед Європою, що нині переживає економічний та фінансовий спад. ЄС закликав Україну здійснити рішучі зусилля для стабілізації економічної та фінансової ситуації, у співпраці з МВФ та іншими міжнародними фінансовими інституціями, водночас усвідомлюючи, що це тягнутиме за собою відповідні нелегкі адаптувальні дії. ЄС, зокрема, прийняв до відома Програму економічних реформ, яку 3-го червня підписав Президент Янукович. ЄС підкреслив свою готовність підтримати Україну в реалізації реформ, зокрема тих, про які йдеться у Порядку денному асоціації Україна-ЄС. Ця підтримка здійснюватиметься через макрофінансову допомогу, нову Національну індикативну програму для України на найближчі три роки (2011-2013) та через Програму всебічної інституційної розбудови у рамках Східного партнерства.

Рада з питань співробітництва привітала поступ, що триває у перемовинах щодо нової Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, і з нетерпінням чекатиме якнайшвидшого звершення переговорів. ЄС сподівається, що для досягнення цієї цілі Україна надалі зміцнить свої переговорні потужності, аби завершити перемовини щодо тих аспектів угоди, які стосуються зони вільної торгівлі. Рада також наголосила на вагомих економічних та політичних здобутках, які угода, щойно набуде чинності, принесе і Україні, і ЄС.

Рада прийняла до відома спільні висновки міністерської зустрічі Україна-ЄС у сфері юстиції, свободи та безпеки, що відбулася 9 червня. Зокрема, вона привітала рішення перевести в операційну фазу діалог щодо запровадження безвізового режиму в довгостроковій перспективі. Це передбачатиме укладання двофазового Плану дій із переліком реформ, які Україна має здійснити, працюючи для досягнення цієї цілі.

Рада з питань співробітництва обговорила кілька питань, які стосуються демократичного розвитку України. Делегація ЄС привітала той факт, що президентські вибори було проведено відповідно до міжнародних стандартів, та закликала Україну виконати рекомендації Міжнародної місії спостереження за виборами. Вона наголосила, що шанування прав людини та демократичних цінностей, зокрема у сфері свободи медіа, посідають центральне місце подальшого поглиблення стосунків ЄС-Україна. Вона також наголосила на важливості конституційної реформи, здійсненої згідно з відповідною конституційною процедурою, у прозорий та інклюзивний спосіб; а також на важливості забезпечення незалежності судової влади та свободи зборів.

ЄС також нагадав про потребу поліпшити бізнесовий та інвестиційний клімат і відновити зусилля з боротьби проти корупції. У цьому аспекті ЄС привітав важливі кроки з поліпшення правових рамок державних закупівель в Україні.

Рада з питань співробітництва підкреслила важливість посиленої співпраці у сфері зовнішньої та безпекової політики. Вона особливо підкреслила цінність близької співпраці на регіональному рівні, зокрема в контексті процесу 5+2, націленого на врегулювання ситуації у Придністров’ї.

Європейський Союз представляла на засіданні Високий представник ЄС із закордонних справ та безпекової політики Кетрін Ештон. Українську делегацію очолив Прем’єр-Міністр Микола Азаров.

Див. також: англійський текст прес-релізу