У Києві відбувся 9-й раунд переговорів про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС (15/12/2009)

Минулого тижня, починаючи з 7 грудня 2009 року, делегації Європейської Комісії та Уряду України провели 9-й раунд переговорів щодо глибокої та всебічної Зони вільної торгівлі між Україною та ЄС (ГВЗВТ). Раунд став 5-м, що відбувся у 2009 році.

Дискусії в рамках зустрічі були зосереджені на комплексі питань, обраних для цього раунду переговорів. Уперше Європейська Комісія презентувала проект тексту щодо системи прискореного врегулювання суперечок в енергетичній сфері. Пропозицію націлено на забезпечення того, аби торгівля в енергетичній сфері функціонувала відповідно до стабільної та підкріпленої правовими санкціями практики, у такий спосіб приносячи користь і бізнесові, і споживачам. Паралельно, дискусії щодо тем, пов’язаних із торгівлею в енергетичній сфері, були зосереджені на принципах, які регулюють сфери газу та електроенергії, а також на питаннях транзиту та ціноутворення.

У питанні тарифної лібералізації українська сторона частково відкрила свою позицію щодо найчутливіших товарів, подібно до того, як це вже зробив ЄС у червні 2009 року.

Майбутня глибока та всебічна зона вільної торгівлі не лише передбачатиме лібералізацію торгівлі товарами та послугами, але й - щойно сторони про це домовляться - накреслить план для регуляторної системи Україні. Тому обидві сторони досягли поступу в обговоренні правил, що регулюють пов’язані з торгівлею питання у сферах конкуренційної політики, державних закупівель, митної співпраці щодо протидії шахрайству, географічних зазначень та найменувань, а також щодо інструментів захисту торгівлі та прозорості норм. Ця остання тема спрямована на будування такого клімату для економічних гравців та громадянського суспільства, який був би відкритим та сприятливим для бізнесу, забезпечуючи передбачувані та прозорі підвалини нормативної та законодавчої роботи.

Наступний раунд переговорів відбудеться у Брюсселі на початку березня 2010 року.