Самміт Україна-ЄС: спільні заяви (10/09/2008)

Спільна заява щодо Угоди про асоціацію ЄС-Україна

(Париж, 9 вересня 2008 року)

Сьогодні під час зустрічі Президент України Віктор Ющенко, Президент Французької Республіки Ніколя Саркозі та Президент Європейської Комісії Жузе Мануель Баррозу погодили таку заяву:

Президенти привітали той факт, що з часу прийняття Плану дій Україна-ЄС у 2005 році партнерство між Україною та Європейським Союзом просунулося значно вперед у всіх галузях спільного інтересу: співпраця у зовнішній політиці та управлінні кризовими ситуаціями, економічна та енергетична співпраця, співпраця у галузі юстиції, свободи та безпеки, включаючи питання візової політики, та багато інших сфер.

Успішне проведення парламентських виборів у вересні 2007 року свідчить про прогрес, досягнутий Україною у впровадженні демократичних реформ, а вступ України до Світової організації торгівлі у 2008 році став винагородою здійснення економічних реформ. У цьому відношенні Президенти наголосили на тому, що політична стабілізація в Україні, конституційна реформа, посилення верховенства права, також у відношенні інвестицій, та повне виконання зобов’язань, взятих у рамках СОТ, є невід’ємними умовами впровадження реформ і поглиблення відносин між Україною та ЄС на основі спільних цінностей, зокрема демократичних принципів, належного державного управління та прав людини.

Як зазначалося у другому проміжному звіті про переговори щодо нової посиленої угоди, переговори досягнули значного прогресу після їхнього започаткування під Головуванням Німеччини в ЄС на початку 2007 року. Сьогодні майже завершені розділи угоди щодо юстиції, свободи та безпеки, так само як і значна частина розділу про економічну та галузеву співпрацю. Переговори щодо глибокої та комплексної зони вільної торгівлі, які є цілісною частиною нової угоди, розпочалися у лютому 2008 року у результаті вступу України до СОТ і швидко просуваються уперед у дуже конструктивній атмосфері.

Президенти, свідомі стратегічної важливості відносин між Європейським Союзом і Україною, вирішили на самміті у Парижі надати рішучого поштовху розвитку цих відносин.

Вони визнали, що Україна, як європейська країна, має спільну історію та спільні цінності з країнами Європейського Союзу. Їм приємно, що нова угода між Європейським Союзом і Україною буде угодою про асоціацію, що залишає відкритим шлях до подальшого поступального розвитку відносин між Україною та ЄС. Європейський Союз визнає європейські прагнення України та вітає європейський вибір України. Президенти визнають, що поступове зближення України з ЄС у політичній, економічній та правовій сферах сприятиме подальшому прогресу у відносинах між Україною та ЄС.

Угода про асоціацію поновить спільну інституційну базу України та ЄС, сприятиме поглибленню відносин між двома сторонами у всіх сферах, посилить політичну та економічну інтеграцію між Україною та Європейським Союзом за допомогою взаємних прав і обов’язків. Це створить тверду основу для подальшого зближення між Україною та ЄС у питаннях зовнішньої політики та безпеки і сприятиме дотриманню принципів незалежності, суверенітету, територіальної цілісності та непорушності кордонів. Європейський Союз і Україна мають вчасно реагувати на виклики цим принципам на усіх відповідних рівнях політичного діалогу, включаючи на рівні міністрів. Створення глибокої та комплексної зони вільної торгівлі з широкомасштабним регуляторним наближенням України до стандартів ЄС сприятиме поступовій інтеграції України до внутрішнього ринку ЄС. Угода про асоціацію також посилить співпрацю у багатьох аспектах юстиції, свободи та безпеки, включаючи питання міграції.

Беручи до уваги значний прогрес, досягнутий у переговорах, Президенти підкреслили важливість розвитку нових практичних інструментів на заміну Плану дій у березні 2009 року у світлі підготовки до впровадження Угоди про асоціацію.

Вони також вирішили започаткувати діалог з візових питань для створення відповідних умов зі стратегічною перспективою встановлення безвізового режиму між ЄС і Україною.

У контексті перемовин між Європейським Союзом і Україною, Президенти сподіваються, що настільки амбітна, наскільки можливо Угода про асоціацію буде звершена швидко та підписана настільки скоро, наскільки можливо.


Самміт Україна-ЄС у Парижі

9 вересня 2008 року

ГРУЗІЯ

Європейський Союз і Україна глибоко занепокоєні відкритим конфліктом, що спалахнув у Грузії, застосуванням сили внаслідок цього конфлікту та неспівмірною реакцією Росії. Військові дії такого роду не є рішенням і не є прийнятними. Ми жалкуємо через втрачене людське життя, страждання, якого зазнало населення, кількість вимушених переселенців і біженців, а також значну матеріальну шкоду.

Європейський Союз і Україна закликають до того, щоб мирне та міцне рішення конфлікту в Грузії спиралося на повну повагу до принципів незалежності, суверенітету та територіальної цілісності, визнаної нормами міжнародного права, Заключним актом Гельсінської наради з питань безпеки та співпраці в Європі та резолюціями Організації Об’єднаних Націй.

Європейський Союз і Україна наголошують на тому, що усі Європейські Держави мають право вільно визначати свою зовнішню політику та своїх союзників, поважаючи норми міжнародного права та принципи добросусідства і мирної співпраці. Вони стурбовані впливом, який нинішня криза має на увесь регіон, і підтверджують своє спільне бажання брати активну участь у посиленні регіональної співпраці.

Європейський Союз і Україна зобов’язуються активно робити внесок у повне виконання домовленості з шести пунктів, підписаної сторонами конфлікту, до стійкого відтворення миру у Грузії та до гуманітарного, економічного і соціального відновлення сфер, що постраждали внаслідок військових дій.


САММІТ ЄС-УКРАЇНА: ПОГЛИБЛЕННЯ СПІВРОБІТНИЦТВА МІЖ ЄВРОПЕЙСЬКИМ СОЮЗОМ ТА УКРАЇНОЮ

(Париж, 9 вересня)

План дій – Новий спільний інструмент

Керівники України та ЄС привітали більш тісне співробітництво, якого вдалося досягти протягом минулого року, зокрема, в межах реалізації Плану дій ЄС-Україна, а також висловили сподівання щодо подальшого поглиблення стосунків в майбутньому. Вони підтвердили зобов’язання щодо реалізації Плану дій, включаючи додаткові заходи, що їх було узгоджено під час засідання Ради співробітництва ЄС-Україна, яке відбулось в березні 2008 року, із урахуванням рішення стосовно розробки нового практичного інструменту, що замінить План дій в березні 2009 року.

Зовнішня політика і політика безпеки

При обговоренні питань, пов’язаних із зовнішньою політикою та безпекою Сторони ще раз підкреслили повну і беззаперечну відданість ідеї суворого дотримання і поваги до міжнародно визнаних принципів суверенності і територіальної цілісності, і непорушності кордонів. Вони висловили задоволення розвитком співробітництва між Україною та ЄС в цій сфері, що веде до ще більш тісного політичного об'єднання.

Було окремо підкреслено подальше зближення позицій стосовно регіональних та міжнародних питань в межах існуючих політичних консультацій, долучення України до заяв та позицій ЄС, а також участь України в зусиллях ЄС щодо кризового управління. Сторони визнали існування нових перспектив для співробітництва в цій сфері, що їх відкрило набуття чинності Рамкової угоди щодо участі України в операціях з кризового управління, очолюваних ЄС.

Самміт привітав та закликав до подальшого розвитку постійного діалогу між військовими структурами, зокрема – між Військовим комітетом ЄС та Генеральним штабом Збройних сил України. Сторони висловили намір вивчати потенціал розвитку військового і технічного співробітництва. Україна та Європейське оборонне агентство започаткують тісні контакти для обговорення питань, пов’язаних із військовими можливостями.

Співробітництво в енергетичній сфері

Сторони підтвердили спільний стратегічний інтерес до співробітництва в енергетичній сфері і зазначили, що потреби енергетичної безпеки ЄС та України є в дійсності взаємопов’язаними. Сторони привітали готовність України надалі просувати реформи в газовому секторі та заснувати ефективні фінансові механізми для модернізації газотранзитної системи. В цьому контексті, Сторони привітали проведення майбутньої конференції, присвяченої вирішенню питань, пов’язаних із газотранспортною системою України.

Сторони також схвально відзначили значний прогрес на шляху виконання пріоритетів, визначених в Меморандумі між Україною та Європейським Союзом про взаєморозуміння щодо співробітництва в енергетичній галузі від 1 грудня 2005 року, як відображено в 3-му Звіті про хід виконання Меморандуму, який було представлено на Самміті. Вони погодились продовжити співробітництво з метою проведення подальших реформ в енергетичному секторі України задля забезпечення надійного, безпечного та прозорого транзиту енергоносіїв територією України. Керівники ЄС та України привітали прогрес в контексті інтеграції України до енергетичної системи ЄС, зокрема – початок в найближчому майбутньому переговорів стосовно приєднання України до Договору енергетичної спільноти, а також проведення підготовчих досліджень стосовно синхронного об’єднання електричних мереж України із мережами ЄС з метою координування передачі електроенергії. Також сторони відзначили подальший прогрес щодо співробітництва в сфері ядерної безпеки.

Юстиція, свобода і безпека

Керівники України та ЄС обговорили хід виконання домовленостей щодо спрощення видачі віз та реадмісії. Вони наголосили на необхідності повного та дієвого виконання домовленостей щодо спрощення процедур видачі віз та реадмісії, яких досягли органи влади країн ЄС та України, визнаючи той факт, що Україна звільнила громадян ЄС від візових зобов’язань. Україна підкреслила необхідність вдосконалення процедур видачі віз.

Керівники України та ЄС закликали до максимального використання можливостей, що надає законодавство Спільноти із місцевого прикордонного руху. Вони підкреслили переваги, що пропонують угоди про місцевий прикордонний рух та закликали до поглиблення співробітництва з метою якнайшвидшого введення в дію відповідних угод, що укладено між Україною та сусідніми країнами ЄС, із повним дотриманням правил Європейської Комісії про прикордонний рух, задля сприяння контактам між людьми та економічного розвитку прикордонних територій.

Керівники закликали Україну та сусідні із нею країни ЄС розглянути можливості започаткування спільного прикордонного контролю в пунктах пропуску на спільних кордонах, як ефективного інструменту спрощення прикордонного руху та торгівлі, із дотриманням вимог безпеки та відповідного законодавства.

 

З урахуванням початку діалогу щодо започаткування безвізового режиму для коротких поїздок між ЄС та Україною як довготермінової перспективи, керівники закликали експертів якнайшвидше розпочати діалог ще в цьому році.

Особлива увага приділятиметься таким питанням, як захист документів, нелегальна міграція, включаючи реадмісію, громадський порядок та безпеку, і зовнішні стосунки.

 

Навколишнє середовище

ЄС та Україна погодились щодо важливості застосування подальших практичних заходів із виконання зобов’язань в контексті домовленостей, досягнутих в Еспоо, Аархусі, а також інших відповідних багатосторонніх домовленостей, та визначення і виконання заходів з метою забезпечення повної відповідності із їх вимогами.

 

Сторони підтвердили наміри надалі поглиблювати співробітництво в галузі охорони навколишнього середовища, в тому числі – в межах зустрічей високого рівня, зокрема, що стосується розробки і реалізації національної стратегії охорони навколишнього середовища України. Вони також привітали досягнення щодо покращення адміністративних аспектів системи цивільного захисту, зокрема – щодо її розповсюдження на питання оцінки екологічної шкоди від стихійних явищ. В цьому відношенні Сторони відзначили важливу роль, що відіграв Центр моніторингу та інформації Європейської Комісії під час нещодавньої повені в Україні. Також було відзначено суттєві досягнення в світлі двосторонніх переговорів із зміни клімату, та відзначено необхідність завершити переговори з глобальної та комплексної угоди на період після 2012 року до початку 2009 року.

Торгівля, економіка і транспорт

Сторони обговорили можливість застосування в майбутньому для України Європейської хартії малих підприємств, спрямованої на покращення умов для малих та середніх підприємств, та заохочення до їх створення та розвитку. Вони також зазначили, що Хартія може бути вдалим інструментом для політики структурування малих та середніх підприємств, обміну досвідом, розробки контрольних показників та моніторингу досягнень. Сторони погодились з тим, що прогрес може стати основою для подальшого діалогу між ЄС та Україною щодо політики в сфері підприємництва.

Керівники привітали значний прогрес щодо створення прогнозованого і безпечного інвестиційного клімату, та підкреслили необхідність подальшого покращення умов ведення бізнесу, зокрема, що стосується регулювання і нагляду в сфері фінансових ринків та послуг, які слід розглядати як пріоритети. Що стосується значення фінансового сектору як рушійної сили економічного зростання, вони погодились із виключним значенням, що має в цій сфері регуляторне наближення на засадах чітко визначених цілей, пріоритетів і часових рамок, в контексті зони вільної торгівлі, яка стане складовою частиною Угоди про асоційоване членство. Сторони взяли на себе зобов’язання щодо поглиблення співробітництва в цьому напрямку, включаючи відповідні заходи співпраці регуляторних органів країн ЄС та України.

Самміт привітав початок в грудні 2007 року переговорів між ЄС та Україною щодо спільного авіаційного простору та підкреслив значення, що має якнайшвидше підписання цієї угоди. Вони також наголоси на важливості безпеки, а також – прийняття проекту Повітряного кодексу України.

Сторони вирішили тісніше співпрацювати за напрямком вдосконалення інфраструктури наземного транспорту в Україні, із посиланням на звіт групи високого рівня щодо розширення Транс'європейських транспортних мереж, та, зокрема, що стосується забезпечення наявності в Україні найкращої транспортної системи на час проведення Чемпіонату Європи з футболу в 2012 році.

Євро-2012

Україна та ЄС привітали факт визначення України та Республіки Польща як країн-господарів проведення фінальної частини Євро-2012.

Рішення про проведення частини матчів Євро-2012 в Україні є додатковим стимулом для залучення інвестиційних потоків до української економіки, що, в свою чергу матиме позитивний вплив на розвиток інфраструктури України.

Сторони погодилися по можливості використовувати існуючі форми співробітництва для сприяння українській стороні в підготовці до проведення Європейського чемпіонату з футболу в 2012 році.

Республіка Молдова/Придністров’я

Сторони висловили велику зацікавленість у відновленні переговорів у форматі “5+2” з метою прискорення процесу розв’язання конфлікту. Вони висловили особливе задоволення від поточного співробітництва із місією Європейського союзу з надання допомоги на кордоні України та Молдови. ЄС привітав прогрес із демаркації Україно-Молдовського кордону, та ще раз підтвердив готовність надавати допомогу в цьому процесі.