Торговельні та економічні відносини

Вступ  України до СОТ у 2008 році та набуття чинності Поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі (ПВЗВТ) як частини майбутньої Угоди про асоціацію) в подальшому сприятиме поглибленню доволі перспективного економічного партнерства.

Інформаційна довідка для представників європейського бізнесу, що працюють та/або інвестують у Крим/Севастополь pdf - 69 KB [69 KB]

Зовнішня торгівля є житттєво необхідною як для економіки України, так і для економік країн Європейського Союзу. Торгівля не лише є двигуном економічного росту та створення робочих місць, але й має повсякденний вплив на життя людей та їхню діяльність. Зростання торгівлі та конкуренції сприяє зниженню цін, підвищенню якості продукції та розширенню вибору споживачів, а також створенню нових та якісніших робочих місць для обох торговельних партнерів.

Економіка Євросоюзу є однією із найвідкритіших у світі, має дуже низькі середні тарифи і сповідує принцип лібералізації торгівлі для блага всіх. Міжнародна торгівля забезпечує зайнятість майже 18 % робочої сили та 7% надбавки до заробітньої плати працівників ЄС. Євросоюз був завзятим прихильником вступу України до Світової організації торгівлі (СОТ), до якої Україна приєдналася у 2008 році. ЄС вважав і продовжує вважати, що тісніша економічна інтеграція та більш активна торгівля з Україною сприятимуть економічному зростанню України.

На базі членства в СОТ, ЄС та Україна погодились щодо подальшої інтеграції та розпочали переговори про Поглиблену та всеосяжну зону вільної торгівлі (ПВЗВТ), як ширшої складової частини Угоди про асоціацію. Ці переговори було завершено 19 жовтня 2011 року в Брюсселі; а сам текст Угоди було парафовано в 2012 році.

27 червня 2014 року у Брюсселі Угода про асоціацію між Україною та ЄС була підписана головами країн-членів ЄС та Президентом України Петром Порошенко. Тимчасове застосування Угоди розпочалося 1 листопада 2014 року, хоча Розділ ІV Угоди про асоціацію (що охоплює Поглиблену та всеосяжну зону вільної торгівлі) частково вступив в силу 1 січня 2016 року.

Повне тимчасове застосування (а не повне) означає, що Угода про асоціацію має бути ратифікована всіма 28 країнами-членами ЄС. Цей процес може бути досить довготривалим, адже кожна країна-член ЄС повинна дотримуватись внутрішніх юридичних процедур.

Необхідно також наголосити, що до початку повного тимчасового застосування ПВЗВТ та задля підтримки українських експортерів, ЄС надав Україні автономні торговельні преференції (які вступили в силу 23 квітня 2014 року). Фактично, це означає що ЄС вже розпочав знижувати або усувати митні тарифи на товари, що мають українське походження. Завдяки цьому українські експортери отримали кращий доступ до європейського ринку.