Політичні відносини

Церква Святого Михайла, КиївЦерква Святого Михайла, Київ

З моменту набуття Україною незалежності у 1991 році Європейський Союз та Україна динамічно розвивають відносини один з одним.

Україна – це держава, яка є пріоритетним партнером ЄС у рамках Європейської політики сусідства та Східного партнерства . Щорічно Європейський Союз та Україна проводять саміт за участі президентів з обох сторін.

Правові засади відносин ЄС-Україна ґрунтуються на Угоді про асоціацію, яка у 2014 році замінила Угоду про партнерство та співробітництво між Україною та ЄС.

Угода про асоціацію – це новий стан розвитку договірних відносин між ЄС та Україною, спрямованих на політичну асоціацію та економічну інтеграцію. Угода передбачає зобов’язання обох сторін будувати міцні та довготривалі відносини, що базуються на основі спільних цінностей, зокрема, повній повазі демократичних принципів, верховенства права, відповідального державного управління, повазі прав людини та основних свобод.

Угода про асоціацію включає положення, що стосуються Поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі (ПВЗВТ). ПВЗВТ пропонує Україні основу для модернізації торговельних відносин та економічного розвитку шляхом відкриття ринків з поступовим усуненням митних тарифів і квот, гармонізації законів, норм і правил у різних секторах, пов'язаних з торгівлею. Це створюватиме умови для приведення ключових секторів української економіки у відповідність до стандартів ЄС.

Після підписання політичної частини Угоди про асоціацію між Україною та ЄС на Саміті ЄС 21 березня 2014, обидві сторони підписали всі інші частини 27 червня 2014 року. 16 вересня 2014 року Угода про асоціацію була одночасно ратифікована Верховною Радою та Європейським парламентом. З 1 листопада 2014 року набуло чинності часткове застосування деяких частин Угоди про асоціацію, а починаючи з 1 січня 2016 року – часткове застосування ПВЗВТ вступило в силу.

Впровадження Угоди про асоціацію, у тому числі ПВЗВТ, не є кінцевою метою співробітництва ЄС та України. Вона надає нові можливості для сталого економічного розвитку і процвітання для всіх регіонів України, а також для її сусідів.